Üsküdar Belediye Başkanı: Ağaçları eylemciler söktü

0

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Validebağ Korusu’da belediye araçlarının söktüğü ağaçların eylemciler yüzünden kırıldığını, amaçlarının ağaç sökmek olmadığını iddia etti.

CNN Türk’te 24 Ekim’de yayınlanan Şirin Payzın’ın 360 Derece adlı programına katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, bölgenin koru dışında yer aldığını ve bu parselle ilgili herhangi bir yürütmeyi durdurma kararının olmadığını iddia etti. Türkmen, “Camii yapmak istediğimiz alanda ağacı bırakın ot bile yok” söylemini tekrarladı.

Payzın’ın kendisine sökülen ağaçları sorması üzerine önce “Belediye araçlarımızın söktüğü tek bir ağaç bile yoktur” diyen Türkmen, görüntülerin gösterilmesi üzerine ise “Sökülen ağaçlar eylemciler tarafından kırılmıştır, biz de sökmek zorunda kaldık” şeklinde konuştu.

‘Sorun camii değil, hukuksuzluk’
Bu sözler üzerine program boyunca Türkmen’i alenen yalan söylemekle suçlayan Can Atalay, belediye araçlarının sadece 23 Ekim günü en az dört ağacı söktüğünü ifade edip, belediyenin parsel numaralarıyla oynayarak ‘cinlik’ yaptığını söyledi.

Atalay, “Belediye başkanı göz göre göre yalan söylüyor, mahkeme kararlarını hiçe sayıp bizi cami düşmanı olarak lanse ediyor. Sorun cami değil, hukuksuzluk, rant ve yeşil alanların katledilmesidir” diye konuştu.

Üsküdar Belediye Başkanı, tutarsız açıklamalarına ‘cami düşmanlığı’ konusunda da devam ederek önce, “Bu insanlar camiye ve ezan sesine karşı olduklarını açık açık söylesinler” dedi.

Payzın’ın Türkmen’in konuyu tehlikeli bir boyuta çektiğini, Can Atalay’ın da “Bizi hedef göstermeyin! Bu ülkede bu şekilde nasıl olaylar yaşandığını hepimiz biliyoruz” demesi üzerine bu kez Belediye Başkanı, “Zaten yüzde 98’i Müslüman olan bir ülkede camiye kim karşı olabilir ki?” dedi.

Kaynak: sol.org.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here