Uykusuzluğun zararları!

0

Uyku tıbbındaki son gelişmeler Ulusal Uyku Tıbbı Kongresi’nde  tartışıldı. 300 bilim adamının katıldığı kongrede uyku hastalıklarının ilişkili olduğu diğer hastalıklar, uyku sorunlarının sebep olduğu kazalar ve sosyal sıkıntılar ele alındı.

 

Avrupa Uyku Araştırmaları Derneği İdare Kurulu Üyesi Dr. Diego Garcia Borreguero’nun da katıldığı kongrede uyku hastalıkları arasında en sık görülmüş olan 2. hastalık olan huzursuz bacak sendromu ile mühim bilgiler paylaşıldı.

Huzursuz bacak sendromuna yol açan risk faktörlerini kadın olmak, beyaz ırk, beyindeki ferritin adlı demirin eksikliğine yol açan durumlar, antidepresan kullanımı ve diyabet olarak özetleyen Dr. Borreguero, birinci derece yakınlarında huzursuz bacak sendromu kişilerde bu sorunun ortaya çıkma riskinin yüzde 60-70 oranında bulunduğunu belirtti.

Hayatımızın 3’te birini uykuda geçirdiğimizi hatırlatan Türkiye Uyku Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun, vücudumuz için yemek yemek, su içmek ve nefes almak gibi vazgeçilmez bir zorunluluk olduğunu vurguladı. Son yıllarda uyku sağlığının öneminin daha da iyi anlaşıldığını açıklayan Prof. Dr. Murat Aksu, az uykuyla yetinmenin genel sağlığımızı negatif etkilediğini ortaya koyarak “Sağlıklı olmanın ön koşullarından biri sağlıklı uyumaktır. Uyku, hayatımızda feragat edilmemesi lazım gelen bir dönemdir. Uyku, bebeklikten bu yana hiçbir yaşta boşa geçirilen bir dönem olarak görülmemelidir. Artık daha iyi biliniyor ki uyku sağlığı, genel sağlığımızın bir göstergesidir. Uyku yoksunluğunun çok fazla ciddi sıhhat sorunlarına yol açtığını, kalp krizlerine, felçlere davetiye çıkardığını, diyabet, obezite gibi metabolik hastalıkların oluşumunu hızlandırdığını biliyoruz. Sonuç olarak sağlıklı yaşam için yeterli ve iyi uyku gereklidir” diye belirtti .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here