Ana SayfaHaberlerBilimUzayda 328 gün kalan...

Uzayda 328 gün kalan kadın astronot Dünya’ya rekorla döndü

Uzayda 328 gün kalan kadın astronot Dünya’ya rekorla döndü

Amerikalı astronot Christina Koch, 328 gün süren görevinin ardından bugün Soyuz uzay kapsülü ile Kazakistan’ın Jezkazgan şehrine iniş yaptı. Koch, uzayda en uzun süreyi geçiren kadın astronot oldu.

hakkında Uzayda 328 gun kalan kadin astronot Dunya’ya rekorla dondu astronot

Presshaber– 328 gündür Uluslararası Uzay İstasyonunda olan Amerikalı astronot Christina Koch, bugün Soyuz uzay kapsülüyle Dünya’ya döndü. Christina Koch ile birlikte İtalyan astronot Luca Parmitano ve kozmonot Aleksander Skvortsov’u da taşıyan Soyuz uzay kapsülü yerel saat ile 09:12, Türkiye saati ile 12:12’de Kazakistan’a iniş yaptı.

Christina Koch’un uzay istasyonunda geçirdiği 328 gün, kadın bir astronotun uzayda aralıksız geçirdiği en uzun süre oldu. Koch’tan önceki rekor geçtiğimiz yıl 289 gün uzayda kalan Amerikalı astronot Peggy Whitson’a aitti. Christina Koch, mevcut rekoru 39 gün geliştirerek rekor kırdı. Peggy Whitson ise farklı zamanlarda geçirdiği toplam 665 gün ile bu alandaki rekoru elinde bulundurmaya devam ediyor.

41 yaşındaki Christina Koch uzayda kaldığı süre boyunca tam 5 bin 248 kez yörüngede dolandı ve 223 milyon kilometrelik yolculuk yaptı. Salı günü Uluslararası Uzay İstasyonunda verdiği röportajda, ”Benim için önemli olan, kendi kahramanlarımın ayak izlerinin peşinden gitmenin hissettirdiği gurur.” diyen Koch’un, Soyuz kapsülünden çıktıktan sonraki ilk sözleri ise, ”Şu an çok şaşkın ve çok mutluyum” oldu. Ayrıca Koch, kendisinden sonrakilere ilham kaynağı olmayı umduğunu belirtti.

Uzayda aralıksız en uzun süre kalma rekoru 1994-1995 yıllarında Mir Uzay İstasyonunda 437 gün geçiren kozmonot Valery Polyakov’a ait. Christina Koch, 328 gün ile beşinci sıraya adını yazdırdı. (DIŞ HABERLER)

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Nisan’da vizyona girecek ve Sinemaya gitmeden bakmanız gereken 38 film ve fragmanları

Nisan'da vizyona girecek filmleri listelediğimiz derlememizle merhaba. Birçok filmin vizyona gireceği...

Dünya liderlerinin maaşları

CNNMoney sitesi, dünyanın önde gelen liderlerinin maaşlarını açıkladı. Dünya liderlerinin aldıkları...

Erdal Eren için bestelenen 10 şarkı

Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren için bestelenen 10 şarkıyı...

20 maddeyle Finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya eğitim sistemi, dünya ülkeleri arasında en saygın eğitim sistemi olarak...

Tartışı-Yorum

Kerbelâ’ya Giderken Hz. Hüseyin

İmam Hüseyin, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın ikinci oğludur. Hicretin dördüncü yılı Şaban ayının üçüncü günü Medine’de dünyaya geldi. Künyesi Ebu Abdullah’tır; lakapları ise Raşid, Tayyib, Vefî, Zekî, Mübarek,...

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hüseyin’e Veda

Muharrem ayının 10.  Gününde (10 Ekim 680) şafakla birlikte saldırı başladı. Bir tarafta 5 bine yakın Halife Yezid’in ordusu, diğer tarafta 72 savaşçı. Adil olmayan, eşit şartlarda gerçekleşmeyen bir...

Murat Sevinç’ten Yılmaz Özdil’in “şarjör” benzetmesine dair bir yazı

Murat Sevinç'ten Yılmaz Özdil'in "kalaşnikof'a sürülen şarjör" benzetmesine göndermeli bir yazı kaleme aldı: "Kürtler mevzubahis olduğunda, gerisi teferruat ve utanç…" Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in HDP'ye verilecek oyları "kalaşnikof'a sürülen şarjör"e...