Uzayın derinliklerine açılan yedi belgesel

0


Zamanı günler yaşıyoruz! ABD Ulusal Bilim Vakfı 2012’de bir kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Event Horizon Teleskobu sonunda elde etmiş olduğu çığır açıcı sonucu dünyayla paylaştı: Artık elimizde bir kara deliğin fotoğrafı var!

Bu data dünyayı geri döndürülemez bir şekilde değiştirmekle kalmadı, uzaya duyduğumuz ilgiyi de perçinledi. Şimdilerde uzaya asla duymadığımız kadar oldukca ilgi duyuyoruz. Haliyle haftasonu süresince uzay temalı belgeselleri arka arkaya izlemenin tam zamanı!

İşte haftasonunu galaksiler içinde geçirmek isteyenler için birkaç tavsiye!

1. Evrenin Ucuna Seyahat

Şahane görsel efektlerle dikkat çeken 2008 yapımı bu National Geographic yapımı bu belgesel uzayın derinliklerini Alec Baldwin’in sesinden dinlemek isteyenler için mükemmel bir tercih.

2. Evrenin Harikaları

BBC yapımı ‘Evrenin Harikaları’ her yaştan seyirciye hitap edecek yapısı ve Brian Cox’un sunumuyla ön plana çıkıyor.

3. Morgan Freeman ile Solucan Deliği

Meşhur oyuncu Morgan Freeman’ın ikonik sesiyle akıllara kazınan ‘Morgan Freeman ile Solucan Deliği’ 6 sezonluk bir Discovery Science yapımı.

4. Evren Iyi mi İşler?

Her bir sezonu 8 bölümden oluşan üç sezonluk ‘Evren Iyi mi İşler?’ belgeseli Mike Rowe tarafınca sunuluyor.

5. Einstein’ın Büyük Fikri 

Fizikle pek alakası olmayanlar bile E=mc2 formülünü bir yerlerden duymuştur. Bu formül enerji, ışık ve madde arasındaki bağları açıklamaya çalışan bu formül Einstein’ın en büyük keşiflerinden biri. Evrenin sırlarına Einstein’ın gözlerinden bakmak isteyenler bu belgeseli kaçırmamalı.

6. Stephen Hawking Evreni Konu alıyor

Einstein’ın şöhretiyle boy ölçüşebilecek biri var ise o da şüphesiz Stephen Hawking’dir. Bu belgesel, uzayın gizemini geçtiğimiz yıl yaşamını kaybeden meşhur fizikçinin dilinden dinlemek isteyenler için mükemmel bir fırsat. 

7. Cosmos: Bir Uzay Serüveni

Neil deGrasse Tyson tarafınca sunulan ve adını dünyaca meşhur biliminsanı Carl Sagan’dan alan bu belgesel serisi vatanımızda de oldukça ilgi görmüş oldu. Sadece hâlâ seyretmeyenler için iyi bir tercih.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here