Uzaylılarca yönetilen galaktik bir hayvanat bahçesinde olabiliriz

0


Uzaylılarca yönetilen galaktik bir hayvanat bahçesinde olabiliriz

‘Hayvanat Bahçesi hipotezi’ kulağınıza bilim-kurgu şeklinde gelebilir ve aslına bakarsak bilim-kurgu romanlarında, tv programlarında, filmlerde ve video oyunlarında bir tema olarak karşımıza çıkar. Fakat hem de kimi zaman ‘Büyük Sessizlik’ diye tanımlanan Fermi Paradoksu’na ciddi (fakat tamamen varsayımsal) bir cevap olarak görülür.


Peter Dockrill

Bazı insanoğlu gelişmiş bir uzaylı zekâsı tarafınca tasarlanan uçsuz bucaksız bir bilgisayar simülasyonunda yaşadığımızı düşünüyor. Buna rağmen METI (Messaging Extraterrestrial Intelligence / Dünya dışı Zekâ İleti Sistemi), görevli bilim adamları aynı fikirde değil. Söyledikleri kadarıyla, gerçek bundan daha kolay olabilir.

San Francisco merkezli bir araştırma kurumu olan METI, geçtiğimiz hafta uzaylılar hakkında tartışmak suretiyle Paris’te bir araya geldi. Başka bir deyişle, onlarca yıl süresince gökyüzünü aramamıza rağmen, görünürde herhangi bir yerde, niçin tam ve kati olarak bulunmamasını tartıştılar.

NEDEN YALNIZIZ?

Bu bilmece özetlemek gerekirse ‘Fermi Paradoksu’ adıyla bilinir: Niçin çevremizdeki milyarlarca yıldızın çevresindeki milyarlarca kişiyle beraber, ET*’den gelen tek bir çıt bile duymadık?

Bu probleminin birçok varsayımsal yanıtı mevcut. Bir ihtimal dünya dışı yaşam hemen hemen anlamadığımız bir engelle karşılaştı. Bir ihtimal hepsi uyuyorlardır. Bir ihtimal artık dış uzayda asla kimse yok ve kim bilir bunların hepsi bizim suçumuzdur.

Öteki taraftan, geçen hafta Paris’te METI araştırmacıları tarafınca yeniden ele alınan Fermi Paradoksu’na ilişkin akla yatkın bir cevap daha mevcut: Ya uzaylıları asla görmemiş yada duymamış olmamızın sebebi, bir tür kafes ya da galaktik bir hayvanat bahçesindeki tutulan bir tür şeklinde, bir halde onlar tarafınca karantina altına alınmış olmamızsa?

METI yöneticisi ve astrobiyolog Florence Raulin Cerceau, ‘La Cité des Sciences et de l’Industrie’ adlı bilim müzesinde düzenlenen etkinlikte, “Dünya dışı yaşamı niçin bulamadığımızla ilgili olarak sıkça tartışılıyor,” diyor.

“Fakat bu emek verme toplantısının benzersiz odak noktasına ilişkin görüşmelerin çoğunda, ilk olarak 1970’lerde tavsiye edilen ve ‘Hayvanat Bahçesi hipotezi’ olarak adlandırılan tartışmalı bir düşünce ele alındı.”

KAFESTEKİ BİR CANLI GİBİ İZLENİYOR OLABİLİRİZ

‘Hayvanat Bahçesi hipotezi’ kulağınıza bilim-kurgu şeklinde gelebilir ve aslına bakarsak bilim-kurgu romanlarında, tv programlarında, filmlerde ve video oyunlarında bir tema olarak karşımıza çıkar.

Fakat hem de kimi zaman ‘Büyük Sessizlik’ diye tanımlanan Fermi Paradoksu’na ciddi (fakat tamamen varsayımsal) bir cevap olarak görülür.

METI Başkanı Douglas Vakoch, “Kim bilir dünya dışı yaratıklar, bizleri hayvanat bahçesindeki hayvanları izliyormuşçasına takip ediyordur,” diyor.

“Peki, galaktik hayvanat bahçesi görevlilerinin kendilerini göstermelerini iyi mi sağlayabiliriz?”

METI’nin aktardığı kadarıyla, bu abartılı bir sual değil: Kurum, aslına bakarsak dünya dışı zekâ arayışının bir tür öncü kolu olarak, uzaylı yaşamla temas oluşturmak için yollar bulmaya çalışıyor.

Hayvanat Bahçesi hipotezinin geçmişi, MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) araştırmacısı olan John Ball’un 1973 tarihinde gösterilen bir makalesine dayanıyor.

Ball, “Dünya dışı akıllı yaşam derhal her yerde bulunabilir,” demişti.

“Bu tür bir yaşamın bizimle etkileşime girememesi, bizi yırtıcı bir bölgenin ya da hayvanat bahçesinin bir parçası olarak bir kenara koydukları hipotezi açısından anlaşılabilir bir durum.”

ORADA BİR YERDELER AMA GÖRÜŞMEK İSTEMİYORLAR

Değişik şekilde söylersek, Josh Hrala’nın 2016 senesinde ScienceAlert’e yapmış olduğu açıklamada belirttiği suretiyle, Hayvanat Bahçesi hipotezi, uzaylı yaşamın orada bir yerde bulunduğunu varsayıyor fakat uzaylılar o denli ileri seviyede ki, bizimle uğraşmak ya da toplumumuzu etkilemek istemedikleri için bizimle bağlantıya geçmek istemiyorlar yada kim bilir uzaktan izlemekten keyif alıyorlar.

Bir hayvanat bahçesinde olmamızın sebeplerinden güvenilir olamasak bile, bazı tahminler yürütebiliriz.

Ball daha sonraki bir araştırmasında, “ETI (Dünya dışı Akıllı Yaşam) bizi gizlice ve dikkat çekmeden izliyor fakat bunu göze çarpmadan yapıyor olabilir,” diye not ediyor.

“Biyosistemimiz ve kültürümüz kesinlikle ilgi çekici; Dünya, en azından uzaylıların birkaç bilimcisi tarafınca üstünde çalışmaya kıymet bir yer.”

Hayvanat Bahçesi hipotezi bundan daha çok cevap sunmasa da en azından niçin Evren’in kimi vakit oldukça tenha görünmüş olduğu mevzusunda değişik bir varsayımsal izahat yapmamız için yakınımızda bulunuyor.

‘Institut national de la agronomique’ (Ulusal Ziraat bilimi Enstitüsü) araştırmacısı olan Jean-Pierre Rospars, METI emek verme toplantısında yapmış olduğu konuşmada, “Dünya dışı canlıların bir ‘galaktik karantina’ uyguluyor olması olası görünüyor; zira onlar hakkında data edinmemizin üzerimizde kültürel açıdan yıkıcı tesirleri olacağının farkındalar,” diyor.

“İnsan türünün mümkün olan en yüksek bilişsel düzeye eriştiğini düşünmek için ortada hiçbir niçin yok. Gelecekte, Dünya’da daha yüksek seviyelere erişmek ve başka bir yere ulaşmak mümkün olabilir.”

* ET, dünya dışından gelen canlı anlamına gelen Extraterrestrial’ın kısaltması / ET 80’lerde çekilmiş bir filmin adı.

** Yazının aslı Science Alert sitesinden alınmıştır. (Çeviren: Tarkan Tufan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here