5.3 C
İstanbul
Pazar, Mart 7, 2021

Uzmanlar cevapladı: TCMB PPK bugün ne karar alacak?
[ad_1]

QNB Finansbank Araştırma:  150 baz puan

 

Para Politikası Kurulu (PPK) kararları bugün 14.00’da açıklanacak. TCMB Başkanı Naci Ağbal geçen haftaki sunumunda, enflasyonun düşürülmesinin birincil öncelikleri olduğuna vurgu yapmış ve para politikasının gerekirse daha da sıkılaştırılabileceğini söylemişti. Kasım ayında birikimli döviz kuru etkilerinin belirginleşmesiyle yıllık enflasyon %11.9’dan %14’e yükseldi. Aralık ayında yıllık enflasyonun %13.8’e gerilemesini, 2021’in başlarında ise %14 civarında seyretmesini bekliyoruz.

Bu enflasyon görünümüne göre, PPK toplantısında %15 olan politika faizinin 150 baz puan artırılarak %16.5 yapılacağını tahmin ettik ki piyasa beklentisi de bu seviyelerde oluştu. Bununla birlikte, Aralık enflasyonunun nispeten ılımlı görünmesi  dünyada pandemi sebebiyle artan ekonomik belirsizlikler ve makro ihtiyati taraftaki sıkılaştırıcı tedbirler, faiz artırım beklentileri üzerinde bir miktar aşağı yönlü risk olduğunu düşündürmektedir. Ancak bu durumda dahi TCMB’nin, önümüzdeki dönemde ihtiyaç olması halinde daha fazla artırım yapabileceği mesajını net bir şekilde paylaşacağını düşünüyoruz.

 

 

OYAK Yatırım:  75 baz puan artış bekliyoruz

 

Bütüncül yaklaşım PPK’da daha düşük bir faiz artışı getirebilir

Piyasa beklentisi TCMB’nin PPK’dan 150 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirmesi yönünde. Bizim beklentimiz ise 75 baz puan artış yönünde.

Bu toplantıda enflasyondaki artışın geçici olarak değerlendirilmeyebileceğini düşündüğümüz için bir faiz artışına kesin gözüyle bakıyoruz. Piyasa beklentisinin altında bir beklentiye sahip olmamızın nedenleri ise i) enflasyonla mücadelenin daha bütüncül bir bakış açısıyla ele alınması ve mevduatta stopaj indiriminin süresinin uzatılması, bankaların ihraç ettiği tahvil ve bonolarda stopajların düşürülmesi, TL fonlarda stopajın sıfırlanması gibi önlemlerin TCMB’nin ters dolarizasyon hedefine hizmet eder nitelikte olması, ii) TCMB’nin koronavirüsün ikinci dalgasına yönelik olarak önlemlerin alındığı bir dönemde büyüme karşıtı politika adımlarını daha sınırlı tutmak isteyebileceği iii) kur volatilitesinde önemli bir geri düşüş görmüş olmamız, iv) son toplantıda ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti bazında %14.80’den %15.0’e 20 baz puanlık bir arttırımı “net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma” olarak nitelendiren TCMB’nin bu toplantıda bunun üzerinde, 75 baz puanlık bir artışla da önemli bir sıkılaştırma yapmış olacağı.

PPK toplantısından piyasa beklentisinin altında bir faiz artışı kararı çıkması durumunda TCMB’nin açıklamalarının oldukça önemli olacağını ve böyle bir durumda şahin açıklamalarla kararın desteklenmesini beklediğimiz için kur tarafından çok büyük bir negatif reaksiyon beklemeyiz. Beklenenin üzerinde bir faiz artışı ise USDTRY’nin geri çekilmesini sağlayabilir.

 

Ziraat Yatırım

 

TCMB Beklenti Anketi’ne baktığımızda aralık ayında aylık enflasyonun %1,29 artış sergilemesi bekleniyor. Bu seviyede gerçekleşecek bir enflasyon ise yıl sonu kapanışını %14,6 seviyesinde bir enflasyona denk getiriyor. Neticede gelecek yılın ilk yarısında da enflasyonun yüksek seviyelerini koruması beklendiğinden politika faizinde artırım beklentisinin mevcut olduğunu görüyoruz. Merkez Bankası Başkanı’nın, 2021 yılına ilişkin para ve kur politikası metninin açıklanması sonrası yaptığı değerlendirmeede gerekirse parasal duruşlarını daha da sık ılaştırabileceklerini ifade etmesi de bu yöndeki beklentilerin de korunmasını sağlayan bir unsur oldu.
  • Bu arada TCMB Beklenti Anketi’nden bu yılın son toplantısı hakkında faiz artırım beklentilerini görebilirken, gelecek yılda da anket katılımcılarının beklentilerinin ne yönde şekillendiğine dair de fikir edinebiliyoruz. Politika faizinde anket katılımcılarının beklentisini baz aldığımızda gelecek yıl yaklaşık 320 baz puanlık bir faiz indiriminin beklendiğini görüyoruz.

 

 

Reuters ne yorum yaptı? 

Bir bankanın Hazine masası işlemcisi, “Piyasa TCMB’den kendi söylemlerinin de desteklediği üzere net bir sıkılaştırma daha bekliyor. Piyasa beklentileri 75-200 baz puan arasında bizim beklentimiz 100 baz puan. Reel faize baktığımızda mevcut enflasyona göre %1 beklenen enflasyona göre %3.5 seviyesindeyiz. Anlaşılan o ki lokaller bu reel faizi dolarizasyonu tersine çevirmek için yeterli görmüyor ” dedi ve ekledi:

“Piyasada acaba TCMB Aralık ayını pas geçmek ister mi diye bir endişe yok diyemeyiz. Bu geçmiş alışkanlıklardan kaynaklanıyor. Bu gerçekleşirse PPK açıklamalarının detaylarına bakmak gerecek. Banka son aylarda kredibilitesini artırdı. Ancak enflasyonun mevcut %14 seviyesinden önümüzdeki aylarda daha da artacağını düşündüğümüzde faizleri sabit tutarak dolarizasyonu engelleyebilecek bir kredibilite ise henüz yok.”

 

Erdal Sağlam:  Enflasyonun seyri daha yüksek faizi işaret ediyor

 

Bugün 2 veya daha yüksek oranlı faiz artırımı yapılması enflasyonla mücadele açısından da daha kuvvetli bir mesaj olacaktır. Çünkü anketler 2020 yıl sonunda yüzde 14’ü aşan bir enflasyon beklentisi bulunduğunu, 2021 yıl sonunda ise yüzde 10’u aşkın bir enflasyon beklendiğini ortaya koyuyor. Halbuki dünya konjonktürü de göz önüne alındığında; Türkiye’nin enflasyonu bir an önce istikrarlı biçimde düşürmeye devam ettiğini, 2021 yılının ortalarında artık tek haneye döndüğünü piyasalara göstermesi gerekiyor. Aksi takdirde 2021 yılında, özellikle de piyasaların normale dönmesinin beklendiği yıl ortasından sonra, gereken dış kaynak akışını sağlamakta çok geç kalınacağını tahmin ediyorum.

 

FÖŞ anlattı: TCMB kararı, döviz kuru ve enflasyon

 

Gerçek Ekonomi: Para politikasında beklenen faiz artışı ve para politikasının 2021 yansımaları

 

Ekonomiye ince ayar günü

 

Dolarda kritik gün perşembe! 

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,252BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler