Uzmanlar uyardı: Çocukluk travmaları hayatı etkiliyor

0


İstanbul Data Üniversitesi ‘Çocuk Gelişimi ve Psikopatolojisi Sempozyumu’na ev sahipliği yapmış oldu. Alanında uzman adlar, ocuk gelişimine dair mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatırdı.

Etkinlikte konuşmacı olarak yer edinen Medikal Direktör ve Psikiyatri Uzmanı Prof.Dr. Ahmet Tamer Aker, çocuklukta yaşanılan travmaların kişinin ilerleyen yaşamında mühim yer ettiğinin altını çizdi. En yoğun tesir yaratan travmaların insan eliyle yaratıldığına dikkat çeken Eker, tacize uğrayan kız çocuğunun ilerleyen yaşlarda utanma ve suçluluk duygusundan dolayı bedenini cezalandırabileceğini aktardı.

Fena ve negatif sonuçlar

Prof.Dr. Aker, insan hakları savunucusu Rakel Dink’in, eşi gazeteci Hrant Dink’i uğurlarken on binlere söylediği, “Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulanmadan hiçbir şey yapılmaz” sözünü hatırlatarak, çocukluk travmalarının kişinin yaşamını değiştirdiğini aktardı.

Çocuklukta yaşanılan travmaların erişkinlikte fena ve negatif netice doğurduğunu vurgulayan Eker, mevzuyla ilgili dünya sinemasından da örnekler verdi.

Yıldız Wars’tan örnek

Prof.Dr. Aker, Yıldız Wars filminden yola çıkarak şu ifadelerde bulunmuş oldu:

“En fena karakter olan Darth Vader’a baktığımızda, fena birisi olmasını çocukluğunda yaşamış olduğu olaylardan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Annesinin öldürülmesinden dolayı içinde büyük bir hiddet ve kin mevcut. Bu yüzden bir kabileyi annesinin ölümünden görevli tuttuğu için katlediyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here