Validebağ’da polis müdahalesi!

0

İnşaat geriliminin yaşandığı İstanbul’daki Validebağ Korusu’na kamyonların girişini engellemeye çalışan gruba polis müdahale etti. CHP’li vekil ile zabıta memurları arasında itiş kakış yaşandı.

 

İdare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı verdiği Üsküdar Validebağ Korusu’ndaki cami projesiyle ilgili gerginlik sürüyor. Sabah saatlerinde inşaat alanına gelen bir grup mahalleli ve çevreci inşaatın yasal olmadığını savunarak kamyonların içeriye girmesini engellemeye çalıştı.
Bunun üzerine çevrede bulunan polis ekipleri grubu kalkanlarla iterek bölgeden uzaklaştırdı. Müdahale sırasında bir eylemci başından yaralandı.
CHP’li Tanal ile zabıtalar arasında itiş kakış
Daha erken saatlerde koruya gelen CHP Milletvekili Mahmut Tanal ise, zabıta memuru olmayan kişilere zabıta kıyafeti giydirildiğini savunarak polisten görevlilerle ilgili kimlik tespiti yapmasını istedi.
Polis, Tanal’ın bu isteğini yerine getirmedi. Bu sırada bir zabıta müdürü, koruya girmeye çalışan kamyonun önünde duran Tanal’ı itti. Bunun üzerine kısa süreliğine tansiyon yükseldi.
İnşaat çevresinde toplanan bir grup mahalleliye destek veren Tanal, yaşanan olay sonrası açıklama yaptı. Tanal, “Bunların kimliklerinin tespit edilmesini istedik. Kimler zabıta memuru, kimler zabıta memuru değil. Bunların bir kısmının zabıta memuru olmadığı ortaya çıktı. Zabıta memuru olmayanlara zabıta kıyafeti giydirilmiş, bu bir suçtur. Emniyet Müdürlüğü’ne söyledik” diye konuştu.
İstanbul 7. İdare Mahkemesi, Validebağ Korusu’na cami inşaatını da içeren plan tadilatı hakkında ‘usûl’ yönünde yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Mahkeme bölgede dini tesise ihtiyaç olup olmadığının Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve İstanbul Müftülüğü’ne sorulmasını istemişti.
Ancak buna rağmen inşaat çalışmaları devam ediyor. Çünkü Üsküdar Belediyesi, mahkemenin kararında belirttiği parselin inşaat yapılan parsel olmadığını savunuyor.
Kaynak: DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here