Van’da çatışma: Biri polis 13 kişi öldü

0
Vanda catisma

Van’da Çatışma: Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin Edremit ilçesinde bir eve yaptıkları operasyonda çıkan çatışma sonucu biri polis ve 13 kişi hayatını kaybetti, iki polis yaralandı.

 

Anadolu Ajansı (AA) ve Van Valisi, 12 kişinin PKK’li olduğunu duyururken Fırat Haber Ajansı (ANF) görgü tanıklarına dayandırdığı haberde 12 kişinin 18-25 arası gençler olduğunu belirterek infaz edildiklerini öne sürdü.

 

AA ve Valilik: 12 PKK’lı

Anadolu Ajansı’nda (AA) yer alan bilgilere göre Van İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, PKK mensuplarının kaldığı bilgisi aldıkları eve operasyon düzenledi. AA, çıkan çatışmada bir polisin ve PKK’lı olduğunu öne sürdüğü 12 kişinin öldürüldüğünü belirtti.

CNNTürk hayatını kaybeden polisin adını Özel harekat polisi Önder Ertaş olarak belirtti.

AA’da yer alan bilgilere göre Van Valisi İbrahim Taşyapan, polis takibinde olduğunu belirttiği gruba vatandaşların ihbarları üzerine saat 05:30’da operasyon düzenlendiğini, evden silahla karşılık verilmesi üzerine 12 örgüt üyesinin öldürüldüğünü belirtti. Haberde, operasyonda 30 el bombası, 12 uzun namlulu silah ve biksi marka makineli tüfek ele geçirildiği bilgisi yer aldı.

 

ANF: İnfaz edildiler

ANF, olayın gerçekleştiği mahallenin sakinlerinden edinilen bilgilere dayandırdığı haberinde, sabah saat 05.00 sularında polis baskını gerçekleştiğini belirtti.

Haberde görgü tanıklarının aktarımı kobra tipi zırhlı araçtan da eve doğru yoğunca ateş açıldığı, mahallenin giriş-çıkışlarının polislerce tutularak yasaklandığı ve iki saat süren baskından sonra evin bulunduğu yere çok sayıda ambulansın gittiği şeklinde yer aldı.

18-25 yaş arasında gençlere ait olduğu belirtilen 12 kişinin cenazesinin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne götürüldüğü belirtildi. 12 gencin çoğunun kafasından kurşun aldığı, sadece bir gencin karnından vurularak yaşamını yitirdiği kaydedildi.

ANF haberinde görgü tanıklarının aktarımına göre 12 kişinin sivil elbiseli olduğu ve çatışmadan sonra cenazelerin üzerinde sadece bir kalaşnikof silah bulunduğu bilgileri yer aldı.

Vanda catisma

Vekil ve avukatlardan açıklama

JİNHA’da yer alan haberde Van Barosu avukatları HDP’li vekiller Bedia Özgökçe ile Lezgin Botan ve İHD’lilerinden bulunduğu heyet in ceVan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi önündeki açıklamasına yer verildi.

HDP‘li vekil Lezgin Botan, yaşları 17 ile 25 arasında değişen gençlerin çoğunun başından vurulmuş halde yaşamını yitirdiğini belirtti. Cenazelerin aşırı derecede barut koktuğunu ve bunun infaz iddialarını akıllara getirdiğini kaydeden Lezgin, hukukçuların otopsi işlemlerini takip edeceğini söyledi.

Van Barosu Başkanı Murat Timur ise olayın açıklığa kavuşması için bir an önce soruşturma başlatılmasını istediklerini söyledi. Ölenlerden birçoğunun sivil olduğu yönünde iddialar bulunduğunu kaydeden Timur, kimlik bilgilerinin netleşmesiyle birlikte kamuoyunu bilgilendireceklerini dile getirdi.

Heyet açıklamanın ardından 12 kişinin yaşamını yitirdiği eve inceleme yapmak üzere gitti. Ancak HDP’li vekiller ve hukukçular “Savcı olay yerine gelmedi” gerekçesiyle çatışmanın yaşandığı eve yaklaştırılmadı. (Bianet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here