Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Varlık Fonu’nda halka arza hazırlık; daha çok borçlanma yolda

Ekonomi 17 Nisan, 16:51'de eklendi


Dünya Gazetesi’nden Jülide Yiğittürk Gürdamar’ın haberine gore Varlık Fonu Genel Kurul toplantısında alınan karara gore, Varlık Fonu’nun BIST’teki payları yüzde 51’in altına düşemeyecek. Bu kararın, önümüzdeki dönemde yapılması planlanan ihtimaller içinde halka arza yönelik olduğu öğrenildi.

Kaynaklar, ihtimaller içinde halka arzda, hakim ortak değişikliğine yol açabilecek bir satışın önünü geçmek için bu sınırın getirildiğini ifade ettiler. Son değişiklikte, BIST’in halka arz oranının teknik olarak en fazla yüzde 49 olabileceği anlaşılıyor.

Genel Kurulda konuşan Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez’in, “Borsa İstanbul kıymetini bulduktan sonrasında ve vatanımızda beklentiler normalleştikten sonrasında halka arzı düşünebiliriz. Şuan gündemimizde yok” söylediği öğrenildi.

İmtiyazlar kaldırıldı

Öte taraftan, Genel Kurulda imtiyazlı hisselerin kaldırıldığı öğrenildi. Kaynaklar, ihtimaller içinde halka arz esnasında yabancı yatırımcıların imtiyazlı hisse senetlerine sıcak bakmayacağı nedeni öne sürülerek bu adımın atıldığını belirttiler.

Varlık Fonu’nun A grubu altın hissesi kaldırılırken, Borsa Yönetim Kurulu’nun da tekrardan şekillendiği öğrenildi.

Borsa İstanbul anonim şirket olduktan sonrasında yönetim kurulu üye sayısı 10 olarak belirlenirken; imtiyazların kalkmasıyla yönetim kurulunda Türkiye Ana para Piyasaları Birliği ile portföy yönetim sektörünü temsilen bir temsilci bulunmayacak. Böylece üye sayısı 10’dan 9’a düşmüş oldu.

Edindiğimiz bilgiye gore Varlık Fonu tarafınca oluşturulan yönetim sıralamasında yer edinen; Erişah Arıcan, Murat Çetinkaya, Yunus Arıncı, Fahrettin Altun, Nicola Beattie, Cem Demiroğlu, Tevfik Erarslan, Metin Kıratlı ve Gülsevin Çipli’nin yönetime seçildiği öğrenildi.

Öte taraftan, Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez ve Türkiye Ana para Piyasaları Birliği Başkanı Erhan Topaç’ın yeni yönetimde bulunmaması dikkat çekti.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.