Venezüela iktidar ve muhalefet temsilcileri, ‘Oslo görüşmeleri’nde

0


Norveç Dışişleri Bakanlığı, Venezüela’da uzun süredir devam eden iktidar ile karşıcılık temsilcileri içinde iç çatışmalara varan siyasal gerginliğin ‘çözüm’ü için iki tarafın temsilcilerinin, başkent Oslo’da bir araya gelmiş olarak çalışmalara başladıklarını deklare etti.

Fotoğraf: news.cgtn.com

Reuters’in haberine nazaran, Norveç Dışişleri Bakanlığı, iki taraf temsilcilerinin bu hafta Oslo’ya vardıklarını ve sınırı olan bir gündemle bir araya geldiklerini belirterek, ‘görüşmelerin hemen hemen bulgu aşamasında (istikşafi aşama) bulunduğunu’ deklare etti.

Venezüela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ise Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada, “Başkan Nicolas Maduro ve Bolivarcı Devrim, Norveç’e, şükranlarını sunar ve sulh ve egemenlik arayışı için diyaloğu desteklediğini bildirir” ifadelerini kullandı.

Venezüela muhalefetinin lideri Juan Guaido’nun ise Norveç’teki görüşmelere şimdilik kayıtsız kalmış olduğu gözleniyor. Guaido, attığı tweet’lerde Maduro’nun çekilme etmesine atıfta bulunarak, ‘arabuluculuk inisiyatifinin başlaması icap ettiğini’ açıklamakla yetindi.

Karşıcılık, sulh görüşmelerine şüpheyle yaklaşıyordu

Venezüela’da muhalefetin istifasını istediği ve sokak gösterileriyle protesto edilen Başkan Nicolas Maduro’nun lideri olduğu iktidardaki Toplumcu Parti temsilcileri, uzun süredir diyaloğa açık olduklarını ve görüşmelere başlanması icap ettiğini ifade ediyorlardı. Karşıcılık temsilcileri ise bunun Maduro’nun iktidarını uzatmak için başvurduğu bir ‘taktik’ bulunduğunu öne sürerek diyalog çağrılarına şüpheyle yaklaşıyordu.

Yaşam standardının hızla düşmüş olduğu Venezüela’da muhalefetin sokak gösterileriyle protesto etmiş olduğu Maduro’nun tekrardan seçildiği 2018 seçimlerini ‘yasadışı’ duyuru eden Meclis Başkanı Juan Guaido, ocak ayında kendisini ‘devlet başkanı’ duyuru etmişti. Peşinden halkı ayaklanmaya çağıran Guaido, orduya da ‘Maduro’yu devirme’ çağrısı yapmıştı. Sadece Guaido’nun davet yapığı ayaklanma, başarısız olmuştu.

FARC anlaşması da Norveç arabuluculuğunda yapılmıştı

Norveç, iç çatışma yaşanmış olan ülkelerde ‘arabuluculuk görevi’ üstlenmeyi anane haline getirmiş durumda. Son olarak Kolombiya’da FARC gerillaları ile hükümet arasındaki sulh görüşmelerinde üstlendiği arabuluculuk girişimleri başarı göstermiş olmuş ve 2016’da iki taraf, sulh anlaşması imzalamıştı.

Venezüela hükümeti: Bir grup asker darbe girişimi başlattı

Mezarların bile güvende olmadığı ülke: Venezüela

Venezüela, Kolombiya sınırını da kapattı

ABD’den Maduro’ya rest: Diplomatları Venezuela’dan çekmiyoruzCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here