Venezuela: Rus enerji devi Rosneft, Maduro’ya petrol karşılığı nakit sağlıyor

0


Venezuela’da ABD Birleşik Devletleri’nin (ABD) yaptırımlar vesilesiyle köşeye sıkıştırmaya çalmış olduğu Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Rusya’nın enerji devi Rosneft’e petrol satışı karşılığında nakit para elde ediyor.

Maduro yönetimi ocak ayından bu yana Venezuela devletine ilişkin petrol şirketi PDVSA’nın müşterilerine dolar karşılığı ödeme yapılmasına yönelik yasağı delmenin yollarını aramak suretiyle Moskova ile görüşmeler yürütüyordu.

Rosneft ile olağandışı ödeme anlaşması

PDVSA’nın Rusya’nın enerji devinin Rosneft’e yapmış olduğu satış karşılığı satmaca kesmeye başladığı anlaşıldı. Reuters’ın elde etmiş olduğu bilgilere bakılırsa Rosneft PDVSA’ya normalde işlemin gerçekleştiği 30 ila 90 günlük süreyi beklemeden derhal indirimli fiyat üstünden ödeme yapıyor ve tam satmaca tutarını ondan sonra alıcıdan öğrenim ediyor.

Belgelerde ek olarak PDVSA’nın en büyük müşterlerinden Hindistan’ın enerji, perakende ve telekom devi Reliance Industries benzer biçimde başka büyük şirketlerin de bu uygulamaya dahil olmasının ve petrol satışı karşılığında Rosneft’e ödeme yapmasının teklif edilmiş olduğu ortaya çıktı.

PDVSA ile Rosneft arasındaki bu olağandışı ödeme anlaşması, tıpkı Merkez Bankası’nın altın rezervlerinin satışı benzer biçimde, Maduro hükümetinin nakit paraya erişimini elde eden uygulamanın bir parçası. Amerikalı yetkililerin çabalarını boşa çıkaran bu tür uygulamalar bilhassa son günlerde Amerikan yaptırımlarının niçin beklenen etkiyi yaratmadığına dair sual işaretlerini belirginleştiriyor.

Maduro’nun Rusya’ya bağımlılığı artıyor

OPEC ülkesi Venezuela’nın yüzde 90’lık payıyla en büyük ihracat kalemini oluşturan petrol üretimi hükümetin de başlıca gelir deposu. Sadece senelerdir devam eden durgunluk ve petrol üretiminde yaşanmış olan keskin düşüş sebebiyle ağır yara almakta olan ülke ekonomisi ABD’nin Maduro’yu devirmek amacıyla uygulamaya başladığı yaptırımların etkisiyle giderek daha da zora girdi.

Rusya açıkça ABD’nin Venezuela’ya yönelik yaptırımlarının yasadışı bulunduğunu belirtmiş ve bu yaptırımlardan kurtulmak suretiyle Venezuela ile beraber çalışacaklarını duyurmuştu.

Bu satışlar nakit sıkışıklığı içindeki hükümetin Rusya’ya olan bağımlılığının arttığını ortaya koyuyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here