8.5 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 6, 2020

15 maddeyle meme kanseriyle mücadele olarak dövme sanatı

Bir kadının hayatı boyunca meme kanseri tanısı koyulduğu an gibi en fazla birkaç durum olabilir. Bu tür durumları sıralamak, kişiye göre değiştiği için çok...

Bunlara bakmalısınız

Tomris Uyar ve aşıkları

Sizce en kıskanılan, çoğu kişinin yerinde olmak istediği kadın kim? Öyle bir kadın var ki en güzel isimler, en güzel eserlerini onun için yazdı.O...

Erkeğin dünyasında zincirlerini kırmış 20 kadına adanmış 20 film

Tarihte bazı kadınlar toplum yapısına sirayet etmiş cinsiyet algısını öyle zorladılar ki, bugün onlar sayesinde bir nebzede olsa daha eşit bir dünya oluştu. Bu...

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Mohsen Namjoo Meşhed şehrinde geleneksel yapıdaki bir aile içerisinde büyüdü. Edebiyat ve müziğe olan ilgisi daha çocukluğunda başlamıştı. okuldaki sanat etkinliklerinde aktif olarak rol...

Aman doktor, Canım doktor: August Bier

Bilim kurgu filmlerin favori tiplemesi hafif(!) kaçık bilim insanları en sevdiğim klişe karakterlerdendir. Mary Shelley’le aynı kumaştan mı dokunduk bilemeyeceğim ama bilim insanları ve...

Dresden’de Gezilecek 8 Yer

Doğu Almanya’nın mücevheri Dresden, nefes kesici güzelliğiyle şehri çevreleyen Elbe Nehri‘ne nazır nefis bir kent.

Biz yaşlandıkça zaman neden daha hızlı akar?

Zaman; kontrolümüz dışında sürekli akıp giden, durdurulamayan, ileri ya da geri sarılamayan soyut bir kavram. Aynı zaman dilimi, kimisine göre uzun, kimisine göre kısa....

Virüs korkusu devam ederken Erdoğan hedefi 58 milyon turist, 41 milyar dolar turizm geliri olarak belirlerdi

Erdoğan: Hedef 59 Milyon Turist, 41 Milyar Dolar Turizm Geliri / Yeni Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu yılın Ocak ayında yeni bir rekora imza attık, gelen turist sayısı yüzde 16’dan fazla arttı. Bu yıl toplam 58 milyon turist, 41 milyar dolar turizm geliri bekliyoruz” dedi.

İstanbul Milletvekilleri Buluşmasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, turizm verilerine ilişin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her gelen verinin toparlanma dönemini geride bırakıp, yeniden yükselişe geçildiğini teyit ettiğini söyledi. Turizmde 2019 yılının rekorla kapatıldığını belirten Erdoğan, “Turist sayısı 52 milyona yaklaştı. Turizm gelirlerimiz 35 milyar dolar bandına çıktı. Bu yılın Ocak ayında da yeni bir rekora imza attık. Ülkemize Ocak ayında gelen yabancı turist sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16’dan fazla artarak 1,8 milyon kişiye ulaştı. İnşallah bu yıl toplam 58 milyon turist, 41 milyar dolar turizm geliri bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“2019 yılını 1,7 milyar dolar cari fazla ile kapattık”

İhracatın 2019’da yüzde 2,2 artarak 180,7 milyar dolara yükseldiğini aktaran Erdoğan, buna ilave olarak hizmet ihracatının 54 milyar doları bulduğunu kaydetti. Erdoğan, “Turizmde ve ihracatta yakaladığımız bu başarı sayesinde 2019 yılını 1,7 milyar dolar cari fazla ile kapattık. Sanayi üretimimiz Aralık’ta yüzde 8,6 artarak ciddi bir sıçrama yaptı. Aynı şekilde perakende satış hacmi de yüzde 11 ile olumlu ivmeyi devam ettirdi. Böylelikle ekonomimizi 2019 yılın son çeyreğinde yüzde 6, tamamında ise yüzde 0,9 reel olarak büyütmeyi başardık. Türkiye’nin batacağı, biteceği, yerle yeksan olacağı, küçüleceği söylenen 2019’u neredeyse yüzde 1’lik büyüme ile kapatarak şom ağızlılara hak ettikleri dersi verdik” diye konuştu.

 Koronavirüsü Dünya Turizmine En Az 22 Milyar Dolara Mal Olacak / Türkiye Turizm

WTCC: Çin’de virüs 2.760’dan fazla insanı öldürdü ve 45’in üzerinde ülkede 81.000’den fazla hastaya bulaştı.

MADRİD – Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTCC) başkanı Gloria Guevara, ölümcül koronavirüs salgını nedeniyle Çin turistlerin harcamalarındaki düşüşten dünya turizmine en az 22 milyar dolara mal olacağını söyledi. Covid-19 salgını, çoğunlukla Aralık ayında ortaya çıktığı Çin’deki 2.760’dan fazla insanı öldürdü ve 45’in üzerinde ülkede 81.000’den fazla hastaya bulaştı.

HENÜZ ÇOK ERKEN
Gloria Guevara El Mundo gazetesine verdiği demeçte şunları söyledi: “Ne olacağını bilmek için henüz çok erken, ancak WTTC Oxford Economics ile işbirliği içinde bir ön hesaplama yaptı ve krizin sektöre en az 22 milyar dolara mal olacağını tahmin ediyor. Bu hesaplama Sars veya H1N1 gibi önceki krizlerin deneyimlerine dayanıyor ve son haftalarda seyahat etmeyen Çinli turistlerden kaynaklanan kayıplara dayanıyor”

ÇINLILER EN ÇOK HARCAMA YAPAN TURISTLER
Kayıp rakamı, 11 Şubat’ta Oxford Economics tarafından yayınlanan ve Çin vatandaşlarının yurtdışı seyahatlerinde% 7’lik bir düşüşe göre yapılan çalışma ile öngörülen en iyimser senaryo olarak görülüyor.
Ancak kriz, Kasım 2002’de patlayan ve Temmuz 2003’te kontrol altına alınan Sars salgını devam ettiği sürece sürdüğü takdirde 49 milyar dolara ulaşabilir. Oxford Economics, virus krizi daha uzun sürerse 73 milyar dolara ulaşabileceğini söyledi.

ÇİN TURİZMİNE BAĞLI EKONOMİLER
Araştırmacılar, acı çekmesi en muhtemel ekonomilerin Hong Kong ve Makao, Tayland, Kamboçya ve Filipinler gibi Çin turizmine en bağımlı ekonomiler olacağını belirtti. Çarşamba günü, Dünya Ticaret Örgütü ülkeleri “turizm sektörüne olumsuz yansımalarının” olmamasını sağlamak için seyahat kısıtlamalarının orantılı olması gerektiğini beirterek “uluslararası trafik ve ticarete gereksiz müdahaleye” neden olacak sağlık önlemleri almaktan kaçınmaya çağırdı.

Yurtdışı Tatil Virüsü Takıldı / Turizm Aktüel

Başta İtalya olmak üzere yurt dışı turları için iptal talepleri gelirken, yeni talebin ise bir hayli azaldığına dikkat çekildi. Sektör temsilcileri temmuz-ağustos turları için bile iptallerin geldiğini söyledi. Turizm sektörü temsilcileri İtalya’ya olan turlarda çok ciddi iptallerin yaşandığını söylerken, diğer ülkelere düzenlenen turlara da talebin neredeyse sıfırlandığına dikkat çekti.

REZERVASYONLAR DURDU

Dünyada tüm turizm hareketinin ciddi şekilde yavaşladığını ifade eden Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, Burak Coşan imzalı haberde, “İnsanlar seyahat edecekse de ülkesi içinde kalmayı tercih ediyor. Eğer virüs böyle devam ederse, bu yıl dünya çapında yurt içi seyahatlerin yurt dışı seyahatlere göre daha fazla olabileceğini söyleyebiliriz. Mart sonunda durumu değerlendirmek daha doğru olabilir.

Yaz aylarının gelmesiyle virüsün etkisi azalırsa yeniden bir hareketlilik olabilir. Ancak şu anda turist hareketi çok azaldı. Türkiye’de yurt dışına tur düzenleyen tur operatörleri de mart sonuna kadar başta İtalya olmak üzere turlarını iptal etmeye başladı. Türkiye’de rezervasyonlar durdu. Vatandaşların büyük bir kısmı ülkeden dışarı çıkmak istemiyor” dedi.

Tüketicilerin havalimanlarına gitmek istemediğini, uçaklardan uzak durduğunu kaydeden Bağlıkaya, son dönemlerde seyahat edenlerin de genelde karayolunu ve yakın yerleri tercih ettiğini söyledi.

TEMMUZ İÇİN DE İPTALLER VAR

Turizmde bir kaos havasının hakim olduğunun altını çizen yurt dışı turları organize eden Travel Zone Yönetim Kurulu Başkanı Barış Öztürk, “İlk olarak koronavirüs nedeniyle Uzakdoğu turları durmuştu. Virüsün Avrupa ve özellikle İtalya’ya sıçramasıyla durum farklı bir hal aldı. Türk tur operatörleri iyi niyetli bir şekilde İtalya’ya olan turlarını iptal etmeye başladı. Bir panik havası hakim tüketicide.

Mart ve nisan ayları için İtalya turlarının neredeyse tamamı için iptaller geliyor. Ancak diğer ülkelere yapılan uçak seferleri devam ettiği için turları iptal etmek daha zor oluyor. Şu anda tüketiciler temmuz ve ağustos aylarında yapacakları turları bile iptal ediyor. Turun yapılacağı tarihten 30 gün öncesine kadar vatandaşın turu iptal etme hakkı bulunuyor. Genelde bu hak kullanılıyor. Bazı turlarımız ise devam ediyor. Örneğin İtalya’ya gelecek hafta 120 kişiden oluşan 4 ayrı tur düzenlenecekti.

Bu turlarda toplamda 20 kişi kaldı. 20 vatandaş gitmek istediği için yine de bu turu yapıyoruz. Bu tur şirketi için zarar anlamına geliyor. Ancak hareketin devamı için tura devam ediyoruz. Diğer bölgeler için de iptal talepleri geliyor ama asıl duru etki yeni taleplerde. Şu anda yurt dışı turlarda yeni satış yok denecek kadar az” ifadelerini kullandı.

TÜRKLERİN EN ÇOK GİTTİĞİ ÜLKELER

BULGARİSTAN

1.083.150

GÜRCİSTAN

1.007.948

YUNANİSTAN

789.315

İRAN

436.320

ALMANYA

412.216

AZERBAYCAN

275.488

İTALYA

220.258

UKRAYNA

217.113

ABD

130.032

AVUSTURYA

90.029

FRANSA

85.995

RUSYA

84.738

METROBÜS VE DURAKLARDA DEZENFEKTE UYGULAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı’nca koronavirüse karşı önlem almak için metrobüsler ile metrobüs duraklarında yıkama ve dezenfekte uygulaması başladı. Uygulama kapsamında, metrobüsler ile metrobüs durakları ekipler tarafından detaylı temizlik işlemlerinin ardından ilaçlarla dezenfekte edilecek. Uygulama dün gece ilk defa gerçekleşti. (DHA)

SARP SINIR KAPISINA SAHRA HASTANESİ

Artvin, Trabzon, Giresun, Rize ve Gümüşhane İl Sağlık Müdürlükleri’ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Türkiye’nin Gürcistan sınırındaki Sarp sınır kapısında ‘koronavirüs’ (Covid-19) tehdidine karşı 100 kişilik sahra hastanesi kurdu. Sahra hastanesinde, Türkiye’ye giriş yaparken termal kameralarda yüksek ateş bulgusu görülenler, gözetim altına alınacak. Arzu ERBAŞ-Selçuk (DHA)

Pegasus’ta İtalya ve Irak Seferlerini İptal Etti / Turizm Aktüel

Geçtiğimiz Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan yeni tip corona virüs dünyaya yayılmaya devam ediyor. Pegasus Hava Yolları, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan talimat doğrultusunda virüs vakalarının hızla arttığı İtalya ve Irak seferlerini durdurdu. Bugünden itibaren başlayan uçuş iptalleri 16 Mart’a kadar devam edecek.

İPTALLER KARŞILIKLI

Konuya ilişkin Pegasus Hava Yolları’ndan yapılan açıklamada, “Corona virüsü nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan talimat doğrultusunda 1-16 Mart 2020 tarihleri arasında İtalya ve Irak’a yapılacak tüm uçuşlar karşılıklı olarak iptal edilmiştir. Bilet değişiklik veya iade işlemlerini www.flypgs.com, mobil uygulamalar ve 0850 250 67 02 nolu çağrı merkezimizden yapabilirsiniz” ifadelerine yer verildi. (İHA)

Aylık 47 Milyar Dolar Kayıp Yaşanabilir / Turizm Aktüel

Aylık kayıp 47 milyar doları bulabilir

Global Business Travel Association (GBTA) tarafından yapılan araştırmaya göre, koronavirüs salgını küresel iş seyahatlerine dabe vuracak. Salgının küresel iş seyahatlerine maliyetinin aylık 47 milyar doları bulabileceği belirtilen raporda, kümülatifte ise, sektörün kaybının yüzde 37’yi bulabileceği ifade edildi.

Erteleme ve iptaller

GBTA’nın 400 üye şirketle yaptığı araştırmaya göre koronavirüs, küresel etkinlik ve toplantı sektörü üzerinde büyük etki gösterdi. Katılımcıların yüzde 65’i birkaç toplantının iptal edildiğini açıklarken, yüzde 18’i çok sayıda toplantının iptal edildiği bilgisini paylaştı. Yüzde 66’lık kesim ise toplantı ve etkinliklerini ertelediklerini açıkladı.

Seyahatler ne zaman normale döner?

İptal edilen veya askıya alınan toplantı ve etkinliklerin yüzde 54’ünün ne zaman yapılacağı ise belli değil. Katılımcıların yüzde 31’i seyahatlerin üç ay içinde yeniden başlamasını beklerken, yüzde 14’ü seyahatlerin 6 aydan önce başlamasını beklemediğini ifade etti.

En büyük kaybı hava yolu şirketleri ve oteller yşayacak

Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 24’ü büyük ölçekli, yüzde 31’i ise daha az ölçekli kayıp yaşanacağını tahmin ederken, en büyük kaybı hava yolu şirketleri ile konaklama tesislerinin yaşayacağı konusunda birleşti. Katılımcıların yüzde 14’ü ise herhangi bir kayıp yaşanmayacağını düşünüyor.

Çin seyahatlerinin neredeyse tamamı iptal, diğer Asya ülkelerinin durumu da farklı değil

GBTA üyesi şirketlerin yüzde 95’i, Çin seyahatlerinin büyük çoğunluğunun ya da tamamının iptal olduğunu açıkladı. Benzer şekilde, Hong Kong seyahatlerinin yüzde 73’i, Tayvan seyahatlerinin yüzde 54’ü ve diğer Asya ülkelerine dönük seyahatlerin yüzde 45’inin iptal olduğunu açıkladı.

Avrupa seyahatlerinde de ciddi iptaller var

Üye şirketlerin yüzde 23’ü, Avrupa’ya yapılacak bazı seyahatlerin de iptal olduğunu belirtirken, yüzde 8’lik kesim Avrupa seyahatlerinin çoğunun ya da tamamının iptal olduğunu belirtti.

Rus Turiste Yurt Dışına Gitmeyin Çağrısı / Turizm Aktüel

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, “Bugün, Rusya Federasyonu’ndan ayrılmaya değmeyecek gündür. Koronavirüs salgını vatandaşlarımız için her yerde risk yaratıyor” dedi

Popova, yurt dışı gezilerini iptal etmenin imkansız olduğu durumlarda ise süreyi olabildiğince kısaltma çağrısı yaptı. Rus yetkili ayrıca sık sık ellerin ve yüzün sabunla yıkanmasını, kullanılan maskelerin 2-3 saatte bir değiştirilmesini önerdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ülke vatandaşlarına koronavirüs salgınının yayıldığı Güney Kore, İran ve İtalya’ya seyahat etmekten kaçınmalarını tavsiye etmişti. Bu bölgelere tur satışının da durdurulması istenmişti.

Japon Devi İstanbul Uçuşları İçin Geri Sayıma Başladı (6 Temmuz) / Turizm Aktüel
Tokyo Haneda Havalimanı’dan İstanbul Havalimanı’na gerçekleştirilecek uçuşlar 6 Temmuz 2020’den itibaren günlük olarak karşılıklı icra edilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 senesi için 500 bin Japon turist beklendiğini açıklamıştı. Airport’un haberine göre, Japon ve Türkiye turizmi açısından çok önemli bir gelişme olarak görülen yeni direkt uçuşlar ile ticaret hacminin de artması bekleniyor.

Rus Turist Siyasi Gelişmelere Aldırmıyor / Turizm Aktüel

ATA Genel Direktörü Natalya Osipova Ruslar’ın Türkiye’den satın aldıkları tur paketlerinin 2019 yılının aynı dönemine göre daha fazla olduğunu söyledi.

Rusya Seyahat Acenteleri Birliği (ATA) Genel Direktörü Natalya Osipova, İdlib’deki durumun kötüleşmesi ve koronavirüs salgınıyla ilgili basında çıkan haberlere rağmen, Ruslar’ın Türkiye’den satın aldıkları tur paketlerinin 2019 yılının aynı dönemine göre daha yüksek olduğunu belirtti.

Şubat ayı ortasına kadar Türkiye’ye olan turlar çok iyi satıldı

Sputnik’e konuşan Osipova, “Şubat ayı ortasına kadar Türkiye’ye olan turlar çok iyi satıldı. Bugün itibariyle biraz yavaşlamış durumda. Ancak, yine de geçen yılın aynı dönemine göre daha yüksek” dedi.

Türkiye’de Ruslar için yüksek sezonun Mayıs ayında başladığını hatırlatan Osipova, “Şu anda satışlardaki düşüşün sebebini söylemek çok zor, ancak bana göre, basında sıkça tartışılan koronavürüsle ilgili haberler asıl nedendir” şeklinde konuştu.

Osipova sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de siyasi durumun kötüleşmesine rağmen, turizm sektörü tatil için bu ülkeyi tercih eden Rus turistler için herhangi bir tehlike görmüyor. Olayların ne yönde gelişeceğini bilmiyoruz, ancak Türkiye’deki durumu yakından izlemeye devam ediyoruz.”

İngiltere Günveli Tatil İçin Türkiye’yi Önerdi / Dünya

İngiltere’de bir gazetenin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tehdidi açısından tatil için güvenli ülkeler arasında Türkiye’yi göstermesi, İngilizlerin gözde tatil kenti Muğla’daki turizmcileri sevindirdi.

İngiltere’nin Daily Express gazetesi, 10 Nisan’da başlayacak paskalya tatilini yurt dışında geçirmek isteyenlere, koronavirüs tehdidi olmayan Türkiye’yi önerdi.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra üst düzey konaklama imkanıyla da çok sayıda yabancı turisti ağırlayan Muğla, geçen yıl yine en çok İngilizleri misafir etti.

Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi önemli destinasyonlara sahip Muğla, İngilizlerin gözde turizm merkezleri arasında ilk sırada yer alıyor. Kente tatil için gelen İngilizlerden bazıları, sonraki yıllarda tekrar ziyaret ettikleri bölgeye yerleşiyor.

Muğla’ya 2019’da gelen yabancı turist sayısı 2018’e göre yüzde 16 artışla 3 milyon 266 bin 650’ye ulaştı.

Türkiye’de istedikleri her şeye rahatça ulaşıyorlar

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de koronavirüse rastlanmamasının çok olumlu bir durum olduğunu söyledi.

Virüsün bulunmadığı sayılı ülkelerden Türkiye’de güvenli tatil yapılabileceğini aktaran Kavala, turizmin rekorlarla yüz güldürdüğünü dile getirdi.

İngilizlerin bugüne kadar Türkiye’de arzu ettikleri her şeye rahatça kavuşabildiğini vurgulayan Kavala, “İngilizler Türkiye’de her şeyi rahatça buldukları için yıllardır burayı tercih etmeye devam ediyor. Burada her türlü hizmeti, samimiyeti, iyi niyeti, güler yüzlü insan yapısını ve dostlukları buluyorlar.” diye konuştu.

“Sadece paskalya değil, bütün sezonu güzel geçiririz”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin ise tatil önerisinde ilk sıralarda Türkiye’nin gösterilmesinin kendilerini gururlandırdığını kaydetti.

Çalışmaların bu titizlikle devam etmesi durumunda turizmde çok olumlu gelişmeler yaşanacağını vurgulayan Esin, “Sağlık Bakanlığımız güzel işler çıkarıyor. Güzel çalışıyor. Sadece paskalya değil, bütün sezonu güzel geçiririz. Rezervasyon artışı vardı. Güvenilir tatil ülke olmamız daha da rezervasyonu artırır.” dedi.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise İngiltere’deki en popüler destinasyonun Marmaris bölgesi olduğunu söyledi.

Marmaris’in küresel sıkıntıların yaşanmadığı bir bölge olduğuna işaret eden Bülbüloğlu, “Ülkemiz her yönden güvenli. Bütün İngilizleri bekliyoruz. Onların da ilgisinin çok büyük olduğunu biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye hayran kalıp dönüyorlar

Fethiye’de 20 yıldır yaşayan İngiliz vatandaşı Julie Miller Dally, Türkiye’ye aşık İngilizler akraba ve arkadaşlarını Türkiye’ye davet ettiklerini söyledi.

Fethiye’de 13 yıldır yaşayan Robert Phelps ise tatil için geldiği Fethiye’den ayrılamadığını, Türkiye’nin tarihi ve doğal güzellikleri açısından muhteşem bir yer olduğunu vurguladı.

Phelps, “Türkiye’ye ilk kez gelen İngiliz dostlarımız, yakınlarımız da buraya hayran olarak geri dönüyor.” dedi.

Rusya’da Tatil Satışları Durdu / Turizm Güncel

Medyada yer alan koronavirüs haberleri, bazı ülkelere tur satışlarının yasaklanması ve adeta bir histeri haline gelen halktaki korku nedeniyle Rusya’da tatil satışlarının durduğu belirtiliyor.

Rus Tur Operatörleri Birliği’nin web sitesinde yer alan habere göre, koronavirüs endişesi seyahat acentelerinin satışlarını adeta felç etti.

Tur satışı yapamıyorlar

Sosyal medyadaki en popüler ve en büyük acente grubunun üyeleriyle yapılan araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 60’ı koronavirüs ve bazı ülkelere getirilen yasak nedeniyle tur satışı yapamadığını açıkladı.

Şu ana kadarki kayıp 27 milyar ruble

Araştırmaya katılan 410 acentesi yöneticisi, koronavirüs nedeniyle şu ana kadar yaşanan kaybın 27 milyar rubleyi (360 milyon dolar) bulduğunu belirtti.

Atlasglobal’İn Net Borcu Ortaya Çıktı, En Büyük Alacaklısı Belli Oldu / Turizm Aktüel

AtlasGlobal (Atlasjet Havacılık AŞ) iki hafta önce iflasını istediğini açıklamıştı. Diken dava dosyasının ayrıntılarına ulaştı. Şirketin iflas davası Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülüyor. Davanın gerekçesi şöyle: “Yaşanan mali zorluklar sonrası, şirketin aktif-pasif sermayesi borçları karşılamaya yetmiyor.”

Şekerbank’ın alacağı 89 Milyon Lira

Dava dosyasındaki bilgilere göre şirketin toplam borcu 31 Aralık 2019 itibariyle 219 milyon 996 bin 989 lira. Şekerbank’ın alacağı 88 milyon 647 bin 989 lira. Ziraat Bankası ve Odea Bank da şirketten alacaklı diğer finans kuruluşları. Bankaların yanısıra bir dizi turizm firmasının da şirketten alacağı var. Holiday Travel & Tourism, Alze Turizm İnşaat AŞ, K12 Turizm Taşımacılık ve Albaker Turizm de şirketten alacaklı görünüyor.

Şirketin merkezinde haciz yapıldı

Dava dosyasına göre şirket geçen yıl 88 milyon 647 bin 924 lira zarar yazdı. Bunun yanısıra şirkete yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre AtlasGlobal’in genel merkez binasında haciz işlemi yapıldı.

İşlem sonrası, binada bulunan birçok eşya haczedildi. Kulislerde, gruba ait madencilik şirketinin de başka bir firmaya devredilebileceği konuşuluyor.

Oteller Kendi Enerjisini Üretmeli / Turizm Aktüel

ENEREX Antalya, ANFAŞ Fuar ve Kongre Merkezi ziyaretçilerine kapılarını açtı. Açılış törenine Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, EYODER Yönetim Kurulu üyesi Tevfik Sporcu, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Makina Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İbrahim Atmaca, KOSGEB Antalya İl Müdürü Sinan Kibar ve çok sayıda sivil toplum üyesi katıldı.

DÜNYADAKİ POLİTİK ÇEKİŞME ENERJİ YOĞUNLUĞUNDAN KAYNAKLANIYOR

Açılışta konuşan Vali Münir Karaloğlu, insan ihtiyaçları sıralandığında, enerjinin insanlar için hava ve su kadar önemli olduğunu vurguladı. Enerjinin yaşamın parçası olduğunu, enerjisiz yaşanmaz hale gelindiğini anlatan Karaloğlu, “Dünyada politik çekişmenin en yoğun olduğu bölgelerde enerji kaynaklarının yoğun olması tesadüf değildir. Enerji kaynaklarına ulaşmak ve verimli kullanmak çok önemlidir. Ülkemize baktığımızda enerji kaynakları bakımından özellikle fosil kaynaklar bakımından çok zengin sayılmayız, dışa bağımlı bir ülkeyiz hala. Fosil kaynaklarımız yok ama başka güzelliklere sahibiz. Düne kadar haberdar değildik” dedi.

‘YENİLENEBİLİR ENERJİDE ÖNEMLİ MESAFE KATEDİLDİ’

2002 yılına kadar güneş ve rüzgardan enerji üretmenin serbest olmadığını hatırlatan Vali Karaloğlu, 2003-2004 yılları arasında çıkan yasalara göre yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının önünün açıldığını söyledi. Karaloğlu, “Bugün yenilenebilir enerji kaynakları konusunda Türkiye, şu anda çok önemli mesafe aldı. Hala değerlendiremediğimiz çok önemli yenilenebilir enerji kaynaklarımız var. İşte biyogaz ve Antalya kendi çöpünden enerji üreten illerden biridir. Bu konuda önemli mesafe aldık ama gideceğimiz çok yol var” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN EN İYİ GÜNEŞ ENERJİ İLİ ANTALYA

Antalya’nın, gelen insanların sadece plajlarda güneşlenebileceği bir şehir olmadığını vurgulayan Vali Karaloğlu, Antalya’nın güneş enerjisi konusunda Türkiye’nin en verimli ili olduğunu söyledi. Türkiye’de en yüksek güneşlenme gününün Antalya’da olduğunu anlatan Karaloğlu, “300 güneşlenme günü var. Antalya’da güneş enerjisi konusunda önemli yatırımlar var. Antalya güneş enerjisi teknolojisinden de ilerliyor, yeni yatırımcılar da var. Enerjiyi ürettikten sonra verimli kullanmak durumundasınız. En büyük ithalat kalemimiz enerjidir. Onun için kullandığımız ekipmanları daha verimli kullanmalıyız. Daha az enerji ile daha yüksek verim elde edecek ekipmanların kullanılması bu konuda çok önemlidir” diye konuştu.

‘OTELLER ÇEVRE DOSTUNA DÖNÜŞMELİ’

Vali Karaloğlu, konuşmasını şöyle tamamladı; “Bizim turizm sektöründe otellerin çatılarını, duvarlarını güneş panelleri haline getirmemiz mümkünken hala getirmiş durumda değiliz. Antalya’daki otellerin duvarlarını, çatılarını güneş enerjisi panellerine dönüştürün, otellerimizi yeşil enerji üreten konuma getirmemiz lazım. Oteller kendi enerjilerini kendileri üreten konuma gelmeli, çevre dostu yeşil otellere dönüşmeli. Ümit ederim ki her otelden teknik servisteki arkadaşlar bu fuarı gezmesi gerekiyor. Onun için bu fuarı fırsat olarak değerlendirmemiz lazım.”

GÜNEŞ ENERJİSİ PROJELERİ DEVAM EDİYOR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise “Antalya dünyanın en güzel yeridir. Enerji ile ilgili bir fuarda sektör temsilcilerini ağırlıyoruz. Güneş enerjisi ile ilgili çalışmalarımız var. Enerji verimliliği konusunda Antalya’da tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte çalışma durumdayız. Fuarı düzenleyen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ENERJİ YÜZYILI ŞEKİLLENDİRECEK

BAİB Başkanı Hakkı Bahar, enerjinin bir dönüşüm olduğunu anlattı. Enerjinin dünyada çok önemli olduğunu vurgulayan Bahar, “Enerjinin tedariki, enerjinin dağıtımı ve enerjinin depolanması önümüzdeki yüzyılı şekillendirecekmiş gibi gözüküyor” dedi. ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, ENEREX Antalya Fuarı’nda 40’ın üzerinde katılımcı firma olduğunu, 150’den fazla ürünün tanıtıldığını anlattı. Fuarı yurtiçi ve yurtdışından 10 bin katılımcının ziyaret etmesini beklediklerini vurgulayan Ali Bıdı, “Enerji her sektörün en büyük harcama giderleri arasında yer alıyor. Bu giderler içindeki elektrik maliyetlerinin düşürülmesinde, dünyada olduğu gibi, 12 ay güneş gören Antalya’mızda da, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, milli, yerli enerji üretimin yapılması ve enerji verimliliğinin sağlanmasına bu fuar ile öncülük etmek istedik” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Vali Münir Karaloğlu ve protokol üyeleri, fuardaki stantlar gezdi. Protokole enerji verimliliği hakkında geliştirilen ürünlerin bilgisi verildi.

37 Yılda Yapılan 364 Turizm Tahsisinin %10’u İptal Oldu / Turizm Ajansı

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. ‘Torba Yasa’ olarak değerlendirilen kanun teklifinin 8 ve 9. maddeleri turizmcileri ilgilendiriyor. Bu maddelere göre Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yatırımcılara yapılan taşınmaz tahsislerinin iptal edilmesi durumunda taşınmaz üzerine tesis edilmiş irtifak haklarının terkinine ilişkin uyuşmazlıklar basit yargılama usulüne tabi olacak. Ayrıca tesis edilen irtifak haklarının terkin edilmesi işlemlerinin belediye encümeni veya il idare kurulu onayının aranmayarak Kültür ve Turizm Bakanlığının onayıyla yapılması yeterli olacak.

Komisyon görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri turizm tahsislerine basit yargılama getirilmesi ve terkin işlemlerinde belediyenin devreden çıkarılmasına tepki gösterdi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan muhalefetin eleştirilerini cevapladı.

İptal süreci uzun yıllar alıyor

Bakanlık olarak kamu taşınmazlarını turizm amaçlı yatırımcılara tahsis ettikten sonra, bir tahsis sözleşmesi imzaladıklarını belirten Alpaslan bu sözleşmeye çok açıkça aykırı faaliyetleri veya çalışmaları olduğu zaman tahsisin iptal sürecini başlattıklarını ifade etti. İptal için çok sayıda prosedür gerektiğini belirten Alpaslan ” Bu prosedürler tamamlandıktan sonra tahsis iptal ediliyor. İptal edildikten sonra idari dava açılıyor. İdari dava -tabii, bunun temyizi de var- uzunca yıllar sürüp sonuçlanıyor. Bu tahsisi iptal edilen taşınmazların yeniden kamunun yararına kullandırılabilmesi için bir an önce tasarrufun tekrar Bakanlığın eline geçmesi lazım. Bu sürecin geçmesi için de bir tapu terkin davasının mahkemede tekrar sonuçlanması lazım. Bu mahkeme süreçleri çok uzun sürüyor.” diye konuştu.

37 yılda yapılan 364 tahsisin yüzde 10’u iptal oldu

Bakanlık 1983 yılından bu yana 364 tahsis yaptığını bunların yüzde 10’unun iptal edildiğini belirten Alpaslan şöyle konuştu: ” Tahsis iptalleri gerçekleştirildikten sonra tapu terkin davaları çok uzun sürüyor. Nereden baksanız altı-yedi yıl. Biz, bunu biraz daha birkaç yıla, üç-dört yıla çekebilir miyiz, bütün amacımız bu. Bu düzenlemeyle bile bunu sağlayamayacağız. Adalet Bakanıyla bu konuyu detaylı çalıştık -hatta açıkçası biz tapu terkin sürecini, bunu daha da hızlandırabilir miyiz- son aşamayı çalıştık ama Adalet Bakanlığı ancak bu kadar olabileceğini söyledi. Basit yargılamayla bazı prosedürler ortadan kaldırılıyor. İşte, bu dilekçe verme, mahkemelerin aralarına belli zaman koyma gibi.”

‘Yerelin yetkisi Bakanlığa geçmiş’ algısı doğru değil

Alpaslan, getirilen düzenlemeyle belediyenin tasarrufunda bulunan veya belediyenin belge verdiği ve belediyeden ruhsat alan taşınmazlar üzerinde belediyenin haklarının ellerinden alınarak Bakanlığın tek söz sahibi olacağına yönelik eleştirilere de şöyle cevap verdi. ” Burada bu maddeyle ilgili sanki yerelin bir yetkisi Bakanlığa geçmiş gibi bir algılama oluyor ilk okunduğunda, böyle bir şey söz konusu değil. Zaten Bakanlığın yetkisinde olan hususla ilgili bir yönetmelik çıkarması. Tapu terkinlerde biz Bakanlık olarak turizm tahsisi yaptığımız yerlerde irtifak hakkının kurulmasında veya sonlandırılmasında basit bir prosedür olarak belediyenin hiçbir yetkisini almadan orada planla ilgili, ruhsatla ilgili, başka hususlarla ilgili belediyenin her ne yetkisi varsa onlar tamamen duruyor ama yatırımcı irtifak hakkını tapuya tesis etmek ve irtifak hakkının kaldırılması için il encümenden bir karar istiyor tapu. Bu da bazen -İmar Kanunu’nun ilgili maddesinde var- aylar sürüyor, uzun sürüyor İl encümenin toplanması falan. Biz de bu süreci kısaltmak adına burada belediyenin -zaten arazi belli, tahsis yapılmış, her şeyiyle belli- bu alanda herhangi bir yetkisini almak değil, tapuya terkin için tapu bir yazı istiyor, il encümenden alacağı yazıyı bizden de alabilsin diye ilave getirdiğimiz bir hızlandırma süreci.”

 

DERLEYEN :

Can Ilker 

Ekonomist 

Makro Araştırmacı / Stratejist
Bunları kaçırmayın

Kadın’ı varlıklarıyla hatırlatmaya çalışan iki kadın: Luiz Bakar ve Ester Zonana

Birbirlerini hiç tanımamış, aynı amaç uğruna mücadele eden iki kadının dillendirdikleri bir nokta. Onca söz ve güç sahibi dini lider ve cemaat yöneticilerinin içinde,...

Dünyanın en çok satan 20 kitabı

İnsanoğlu bu güne kadar kesin olmamak kaydıyla 130 milyana yakın kitap basmıştır. Biz bu listeyi hazırlarken bile basımda olan yeni kitaplar olduğunu biliyoruz. Bu...

Erkeğin dünyasında zincirlerini kırmış 20 kadına adanmış 20 film

Tarihte bazı kadınlar toplum yapısına sirayet etmiş cinsiyet algısını öyle zorladılar ki, bugün onlar sayesinde bir nebzede olsa daha eşit bir dünya oluştu. Bu...

Dünden bugüne: Nuri Bilge Ceylan

 Dünyanın en prestijli ödüllerinden Altın Palmiye'yi son filmi "Kış Uykusu"yla kazanan Nuri Bilge Ceylan'ı ne kadar tanıyoruz? Güldal Kızıldemir'in bu büyük yönetmenle 1997'de yaptığı...

Son haberler

‘Tülay German: Kor ve Ateş Yılları’ belgeseli erişime açıldı

Anadolu popun öncülerinden Tülay German’ın hayatına ve müziğine odaklanan “Tülay German: Kor ve Ateş Yılları” belgeseli erişime açıldı. Tüm dünyada etkisini gösteren ve Dünya...

Enflasyon Mart ayında beklentinin üzerinde gerçekleşti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 11,86, aylık yüzde 0,57 artış gösterdi....

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 841 milyon dolar azalarak 197,4 milyar dolara geriledi

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre 27 Mart ile biten haftada yurt içinde yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatı 1.404 milyon dolar azalarak...

Apsiyon, komşular arasında yardımlaşmayı sağlayan Komşum Var özelliğini duyurdu

Toplu yaşam alanı yöneticilerine CRM’den finans yönetimine, iş takibinden elektronik güvenlik sistemlerine kadar entegre çözümler sunan Apsiyon, Apsiyon’lu konut sakinlerine özel Komşum Var...

Pippa Bacca’nın hikâyesi beyazperdede

Barış için Milano’dan Tel Aviv’e gitmek üzere yola çıkan ve Kocaeli’nin Gebze ilçesinde tecavüz edildikten sonra öldürülen İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualina di Marineo’nun...