Ana Sayfa Seyahat Viyana’da Festivaller

Viyana’da Festivaller

0

Sizler için hazırladığımız bu rehberi okuduktan sonra hemen Viyana uçak bileti alıp bu güzel şehri ziyaret etmek isteyeceksiniz.

Kültür, müzik ve sanatın en gözde şehirlerinden kabul edilen Viyana’da yıl süresince birçok festival düzenleniyor. Akla gelebilecek her alanda festivale haiz olan Viyana’da bilhassa film ve müzik festivalleri ön plana çıkmaktadır. Viyana’yı öteki şehirlerden ayıran en mühim özellik ise şehrin tarihinden beri süregelen balo kültürüdür. Festivallerinin harici Viyana yıl içindeki baloları ile de oldukça keyifli bir şehirdir.

Her yıl Ekim ayında düzenlenen The Viennale, şehrin en mühim film festivallerinden biridir. 1960’lı senelerden beri devam eden festivalde kısa filmler, deneysel film emekleri ve belgesellere ayrı bir ehemmiyet verilmektedir. Haziran ayından Eylül ayına kadar devam eden Müzik/Film Festivali şehrin en popüler açık hava film festivalidir. Hususi film gösterimlerinin yanında konserler, canlı müzik performansları ve dünyanın her köşesinden lezzetlerin satılmış olduğu yiyecek stantları bulunur. Temmuz ayında Karlsplatz’da düzenlenen Yıldızların Altında Beyazperde adlı festivalde bağımsız filmler sergilenmektedir. Bilhassa Alman ve İngiliz kökenli Viyana ile bağlantısı olan filmler gösterilir.

Ocak ayının birinde gerçekleşen yılbaşı konserleri Viyana’nın geleneksel etkinliklerinden biridir. Wiener Musikverein’de gerçekleşen konserlerde çoğu zaman klasik müzik eserleri seslendirilmektedir.

Mayıs Festivali, şehrin en keyifli mekanlarından kabul edilen Prater Park’ta gerçekleşir. 1 Mayıs’ta gerçekleşen festivalde şehrin sol görüşlü kitlesi İşçi Bayramı için geçitler düzenler.

Viyana Festivali, 1920’li senelerden beri gerçekleşmektedir. Mayıs ortasından Haziran ortasına kadar devam eden festivalde Avrupa’nın en mühim kültürel etkinlikleri gerçekleşmektedir. Festival süresince değişik alanlarda birçok etkinlik düzenlenir. 200.000 kişiden fazla kişinin katılmış olduğu festival Belediye Binası önünde parasız bir konser ile açılış yapar.

Viyana Caz Festivali (Jazzfest Wien), şehirde caz müziğin hakim olduğu dönemlerden birini oluşturur. Temmuz-Ağustos aylarında meydana gelen festivalde şehrin Staatsoper, Burgtheather benzer biçimde en mühim sahnelerinde çeşitli performanslar yer alır.

Temmuz-Ağustos süreci meydana gelen bir öteki festivalde ImPuls Tanz adlı dans festivalidir. Festival döneminde şehrin değişik yerlerinde performanslar yer alsa da festivalin çıkış noktası Müze Bölgesi’dir.

Viyana Opera Balosu, dünyanın en popüler balolarından biridir. Viyana Devlet Operası içinde meydana gelen balonun zamanı 1930’lu yıllara dayanmaktadır. Avusturya devlet görevlileri, internasyonal devlet yetkilileri benzer biçimde birçok mühim katılımcının iştirakı ile gerçekleşir.

Yaşam Balosu (Life Ball), dünyadaki en büyük AIDS yardım etkinliklerinden ve Viyana yaz periyodunun en mühim etkinliklerinden biridir. Balo, Viyana Belediye Binası önünde bir kırmızı halı ile adım atar ve bina içinde bir balo ile devam eder. Geceyi Volksgarten içinde tüm gece devam eden parti takip etmektedir. Etkinlik kapsamında bir de meşhur tasarımcıların ve popüler modellerin yer almış olduğu moda şovu gerçekleştirilir.

Hadi hemen Viyana uçak bileti alıp bu güzel yapıyı ziyaret edin.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version