8.5 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 31, 2020

Paris Moda Haftası’ndan ‘Yeter ilerlediğimiz, artık geri dönebiliriz’ dedirten defile

Kimisi modaya göre hayatını şekillendirir kimisinin uzaktan yakından ilgisi yoktur ya da olmadığını iddia eder. Toplumun büyük bir kesiminin modaya göre giyindiğini söylemek elbet...

Bunlara bakmalısınız

Tomris Uyar ve aşıkları

Sizce en kıskanılan, çoğu kişinin yerinde olmak istediği kadın kim? Öyle bir kadın var ki en güzel isimler, en güzel eserlerini onun için yazdı.O...

Aman doktor, Canım doktor: August Bier

Bilim kurgu filmlerin favori tiplemesi hafif(!) kaçık bilim insanları en sevdiğim klişe karakterlerdendir. Mary Shelley’le aynı kumaştan mı dokunduk bilemeyeceğim ama bilim insanları ve...

Üretim ve Tüketim üzerine bir film

Gıda üretimi ve tüketiminin bugünkü halini gösteren çok etkileyici bir kısa belgesel. Samsara film şirketinin Mark Magidson yapımcılığında gerçekleştirdiği 102 dakikalık filmin 6 dakikalık bir...

Marquez’in 2001’de Marcos’la yaptığı röportaj

Kendisini Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (EZLN) sözcüsü olarak tanımlayan ve herkesin bir kere olsun ağzında piposuyla, yüzü gizli halde çekilmiş bir fotoğrafını görmüş, muhterem...

Dünden bugüne: Nuri Bilge Ceylan

 Dünyanın en prestijli ödüllerinden Altın Palmiye'yi son filmi "Kış Uykusu"yla kazanan Nuri Bilge Ceylan'ı ne kadar tanıyoruz? Güldal Kızıldemir'in bu büyük yönetmenle 1997'de yaptığı...

Modern hayatlar, suni mutluluklar, senkronize yalnızlıklar

Yapmak isteyip de yapamayacağımız şeylerle doldu taştı dünya. İzlenecek tonla film, dizi, okunacak kitap, gidilecek, görülecek, gezilecek yerler ve ortalama 70 yıl ömür var...

Vladimir Zelenskiy kimdir?: Ukrayna Devlet Başkanı seçilen ve dizisi gerçek olan komedyen

“Halkın içinden, dürüst, ilke sahibi ve akıllı biri devlet başkanı seçilirse ne olur?” Ukrayna’da devlet başkanlığı seçimlerinde ipi göğüsleyen güldürmen Vladimir Zelenskiy’nin başrolünde olduğu “Halkın Hizmetkârı” dizisinin tanıtımı bu sözlerle başlıyor.

BBC Türkçe’den Sonat Kerem’in haberine gore, Ukrayna’nın 41 yaşındaki en meşhur komedyeni Vladimir Zelenskiy, ilk kez adım attığı politika sahnesinde kısa süre içinde büyük bir halk desteğini arkasına alarak devlet başkanı seçildi.

Pazar günü meydana getirilen devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunda sandık çıkış anketlerine gore Zelenskiy yüzde 73,21 oyla yarışı kazanmıştır. Rakibi Petro Poroşenko’nun oy oranı ise yüzde 24,45’te kaldı.

Başkent Kiev’de caddelerde Vladimir Zelenskiy’nin fotoğrafının olduğu ve “Halkın başkanı” yazan reklam afişleri ilk kez 2015 senesinde ortaya çıkmıştı. Ilkin anlam verilemeyen bu reklamların, Zelenskiy’nin başrolünde olduğu “Halkın Hizmetkârı” adlı yeni tv dizine ilişik olduğu anlaşıldı.

Yolsuzluk batağındaki bürokratlar, kirli ilişkiler, ülke yönetimini ve medyanın kontrolünü ellerinde tutan oligarklar…

Dizi gerçek oldu

Dizide Zelenskiy’nin canlandırdığı tarih öğretmeni Vasiliy Goloborodko, bu sistemden yaka silken halkın oylarıyla devlet başkanı seçiliyor.

Koruma ordusu olmadan, bisikletle başkent sokaklarında gezen, yolsuzluklara cenk açan “Devlet Başkanı Goloborodko” karakteri, ülkede milyonların sevgilisi haline geldi. Televizyonda reytingi 20 milyona ulaşan diziyi, YouTube’da ise 100 milyona yakın şahıs izledi. Dizi birçok değişik dile çevrildi.

“Halkın Hizmetkârı” dizisinin ilk sezonu yayımlandığında, günün birinde Zelenskiy’nin gerçek hayatta devlet başkanı olabileceği herhalde bir çok kişinin aklının ucundan geçmemişti.

Fakat dizi gerçek oldu, Halkın Hizmetkârı Partisi’nin talibi Zelenskiy, ülkenin en varlıklı oligarklarından kabul edilen rakibi Petro Poroşenko’ya büyük fark atarak seçim zaferini duyuru etti.

Zelenskiy, kendisini Goloborodko karekteriyle özdeşleştirenlerin yanı sıra, Poroşenko’nun 5 senelik iktidarında hayal kırıklığına uğrayan Ukraynalıların tepki oylarıyla da devlet başkanı seçildi.

Seçim sürecindeki başarısında dizinin rolünü kabul eden meşhur güldürmen, “Canlandırdığım karakterle ben doğal ki değişik kişileriz. Fakat bu karakterle aynı etik değerlere sahibim” demişti.

Vladimir Zelenskiy kimdir?

Vladimir Zelenskiy, 1978 senesinde Ukrayna’nın Krivoy Rog kentinde dünyaya geldi. Çocukluğundan itibaren tiyatro tutkusu olan Zelenskiy, hemen hemen ortaokul yıllarında meşhur güldürü tv programı KVN’de rol almaya başladı.

Hukuk fakültesinde talebe olduğu yıllarda bir grup arkadaşıyla beraber “95 Kvartal” adlı güldürü grubunu kurdu.

Güldürü gösterileri için senaryolar yazan Zelenskiy, değişik tv programlarında boy gösterdikçe Ukrayna’nın en meşhur ekran yüzlerinden biri oldu.

“Kvartal 95” grubu, “Halkın Hizmetkârı” da dahil birçok güldürü dizisine imza attı.

Ukrayna’nın en popüler güldürü programı olan “Veçernıy Kvartal”da Zelenskiy, siyasal ve toplumsal konulardaki hiciv ağırlıklı şovlarıyla kendini milyonlara sevdirdi.

Erdoğan’ı da hicvetmişti

Vladimir Zelenskiy’nin güldürü programı “Veçerny Kvartal”ın çekimleri birçoz kez Türkiye’de de yapılmış oldu. Bunlardan birinde meşhur güldürmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da hicvetmişti.
Türkiye temalı gösteride, Zelenskiy’nin sahneyi paylaşmış olduğu komedyenlerden biri, “Bugün Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, yarın da Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, yarından sonrasında da, ondan sonrasında da, daima Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan” diyor. Zelenskiy de gülümseyerek ve elini sallayarak bu sözleri onaylıyor.

Maydan vakalarında sahnede

Ukrayna’da 2013 senesinde patlak veren iktidar karşıtı gösterilere destek veren Zelenskiy, ülkenin doğusunda Rusya yanlısı milislere karşı savaşan askerler için birçok konser ve gosteri organize etti.

Zelenskiy’nin yapımcısı olduğu “95 Kvartal” grubunun Ukrayna ordusuna yapmış olduğu bağışlar medyada gündeme geldi.

Ülkenin doğusundaki krizin sonlandırılması için Rusya’yla direkt diyalog kurulmasını teklif eden Zelenskiy, savaşsız çözümden yana bulunduğunu söylüyor.

Siyasette deneyimi olmasa da, kontakt kabiliyeti yardımıyla sulh sağlayabileceği yönündeki beklenti, Zelenskiy’nin seçim başarısındaki mühim etkenlerden biri oldu.

Komedyenlikten siyasete

Vladimir Zelenskiy, bazen iktidarın sinirini bozan dozdaki hicivlerine karşın, 2019 yılının başına kadar asla siyasal söylemde bulunmadı. Meşhur komedyenin politika sahnesine ilk çıkışı, 2019 yılının başlangıcında oldu.

Zelenskiy’nin güldürü programının ekrana geldiği 1+1 tv kanalı, yılbaşı gecesi saatler 24:00’ü gösterdiğinde Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun halka seslendiği geleneksel yeni yıl kutlaması yerine, Zelenskiy’nin devlet başkanlığı adaylığını açıklamış olduğu konuşmaya yer verdi. Bu kanalın sahibi ise meşhur oligark İgor Kolomoyskiy. Zelenskiy ile ilgili en fazla gündeme getirilen konulardan biri de, Kolomoyskiy’nin desteğiyle devlet başkanlığına aday olduğu iddiası. Ülkenin en varlıklı ve etkili kişilerinden kabul edilen Kolomoyskiy, Dnipropetrovsk ilinin eski Valisi.

Ukrayna’nın en büyük bankası Privatbank’taki hisselerine devlet tarafınca el konulmuş olan Kolomoyksiy’nin, Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile de arası açık.

Zelenskiy ise “O benim patronum değil, 1+1 kanalının sahibi. Bizim ülkede tüm kanallar, büyük işletmeler oligarklara ilişik. Doğrusu ülkedeki 40 milyon şahıs onlar için çalışıyor” diyerek bu iddiayı reddetmişti.

Ne vadediyor?

Devlet başkanının, milletvekillerinin ve yargıçların dokunulmazlıklarının kaldırılması, yolsuzluklara sıfır hoşgörü, rüşvet alanların ve verenlerin hapse atılması, mühim kararlar için referanduma gidilmesi, Zelenskiy’nin en oldukca ses getiren seçim vaatleri.

Meşhur güldürmen, bir tek tek bir dönem başkanlık yapacağını, tekrardan aday olamayacağını deklare etti.

Rusya’yla ilgili oldukca keskin söylemlerden kaçınan Zelenskiy, Ukrayna’nın NATO üyeliği yolunda ilerlemesini desteklediğini ve AB’ye entegrasyon hedefini de sürdüreceğini söylüyor.

Parlamenter-başkanlık sistemiyle yönetilen Ukrayna’da, Ekim ayında yapılması beklenen parlamento seçimleri de büyük ehemmiyet taşıyor.

Kamuoyu araştırmaları, Zelenskiy’nin Halkın Hizmetkârı Partisi’nin parlamentoda çoğunluğu elde etme şansının da bulunduğunu gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Aman doktor, Canım doktor: August Bier

Bilim kurgu filmlerin favori tiplemesi hafif(!) kaçık bilim insanları en sevdiğim klişe karakterlerdendir. Mary Shelley’le aynı kumaştan mı dokunduk bilemeyeceğim ama bilim insanları ve...

Erkeğin dünyasında zincirlerini kırmış 20 kadına adanmış 20 film

Tarihte bazı kadınlar toplum yapısına sirayet etmiş cinsiyet algısını öyle zorladılar ki, bugün onlar sayesinde bir nebzede olsa daha eşit bir dünya oluştu. Bu...

10 şairden 10 sonbahar şiiri

Yaz bitti artık, ilkbahar öncesinde bitivermişti zaten. Sıradaki mevsim sonbahar ve aylardan eylül. Gerek sonbaharın gerekse eylül ayının hüznü bir başkadır. Yaprak sadece sararmakla...

Kitaplardan Sinemaya Uyarlanan ‘Baş Yapıtlar’

Derleme/Günel Abdullayeva Tekcan Her zaman sevdiğimiz kitapları defalarca okumak hoşumuza gidiyor ama bu kitapların film versiyonları da bir o kadar heyecanlı olmuyor değil. Hele bu...

Son haberler

FÖŞ anlattı:  Ekonomilerin kayıp yılları:  2020-2021

&t=5s   Piyasalara bakarsanız, her şey yolunda gidiyor, dünya pes-pembe. Ama piyasalar bu kez acı gerçekleri fiyatlamıyor. Dünyada artık ekonomilerin ikinci yarı yılda toparlanacağına inanan...

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! programının 2020 yılı 5 finalist girişimi belli oldu

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı’nın yeni dönem finalistleri, gerçekleştirilen çevrimiçi yarı finalde belli oldu. TÜSİAD üyesi iş insanları ve uzmanlar ile...

Türkiye yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüdü

Türkiye ekonomisi 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüdü. Ekonomistlerin büyüme tahminleri medyanı yüzde 5 büyüme yönündeydi.  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  verilerine göre, GSYH...

‘ABD, 2011 yılında Chávez’in imajına zarar verecek şarkılar yazmaları için Venezuelalı rock gruplarına para verdi’

ABD’nin geçmişte 2013’te hayatını kaybeden Venezuela lideri Hugo Chávez’in imajını baltalamak ve halka demokrasiyi tanıtmak amacıyla yerli rock gruplarına para verdiği ortaya çıktı. 2011...