Volkswagen, Avustralya’daki ’emisyon skandalı’ mağdurlarına 500 milyon lira tazminat ödeyecek

0


Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW) 2015’te milyarlarca dolar tazminat ödemesine yol açan ’emisyon skandalı’ kapsamında Avustralya’da mağdur olan kişilere 87 milyon dolar (yaklaşık 500 milyon lira) tazminat ödemeyi kabul etti.

Fotoğraf: Reuters

Avustralya’nın Sydney kentindeki federal mahkemede görülen davada, şirketin emisyon skandalı mağdurlarıyla uzlaşmaya vararak yaklaşık 500 milyon liralık tazminat ödemeye razı olduğunu bildirdi.

Şirketten davacı olan Alister Dalton ve Robyn Richardson, varılan anlaşmadan memnun olduklarını belirtti.

Volkswagen’dan yapılan yazılı açıklamada ise uzlaşma yaparken ‘sorumluluk kabul edilmediği’, tazminat ödemesinin prensip anlamında dizel konusunu çözmek için bir adım olarak görüldüğü kaydedildi.

Emisyon skandalı

2015’te patlak veren ’emisyon skandalı’nda VW milyonlarca aracına ‘tam egzoz arıtması’ testini sadece sabit test ünitesinde yapan yönlendirilmiş bir program kullanarak yaptığını, araçların gerçek emisyon ölçümü sonuçlarını manipüle ettiğini kabul etmişti. Dizel motorunun normal sürüşte çok daha fazla zehirli gaz çıkardığının saptanmasından sonra alman otomobil üreticisi ağır bir krize sürüklenmişti.

VW, dünyada yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon test sonuçlarını manipüle ettiği gerekçesiyle 33.5 milyar dolar (yaklaşık 191 milyar lira) ceza ödemişti. Skandal üzerine 2015’te dizel motorlu iki aracının satışı Türkiye’de durdurulmuştu.

Alman otomobil üreticisi, temmuz ayında birden fazla markası için Bulgaristan ya da Türkiye’de araç üretecek fabrika yatırımı yapacağını duyurmuştu. Şirketin Ankara’yla Türkiye’de fabrika açma yönündeki görüşmeleri sürüyor. Fabrika Türkiye’de açılırsa, VW, 1 milyon avroluk (6.3 milyon lira) yatırım yapacak.

Türk yetkililer: Volkswagen’in fabrika yatırımı neredeyse kesin

Reuters: Volkswagen nihai fabrika kararı için Ankara’yla taşıt vergilerini görüşüyor

Bir krizin anatomisi: Volkswagen kendi egzoz gazından zehirlendi!

‘Emisyon’ skandalı büyüyor: Renault, Nissan, Hyundai, Citroen, Fiat ve Volvo da topun ağzında

Volkswagen skandalından bir hafta sonra Doğuş Oto: Takipteyiz

Volkswagen’de artçı sarsıntılar: Audi ve Porsche’nin AR-GE başkanları açığa alındı

Volkswagen’in hileli yazılımından ABD’deki üst düzey yönetici bir yıldır haberdarmış

Volkswagen hileli yazılımı 2008’de kullanmaya başlamış

Hilenin faturası 20 milyar TL’yi geçebilir: Volkswagen 11 milyon aracı onaracak!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here