Wall Street ve Asya’da ticaret paniği

0


Beyaz Saray’a yakın kaynakların ABD-Çin arasında Faz 1 Ticaret Antlaşmasının gelecek yıla sarkabileceğine dair bilgi vermesi üzerine Wall Street hisse endeksleri orta ölçekte değer kaybederken, bu sabah Asya’da Nikkei225 başta moraller çok bozuk. Japon Yeni ABD doları ve Çin yuanı’na karşı değerlenirken, altın ve ABD tahvilleri gibi güvenli limanlarda hafif alımlar var.

 

MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endeksi %0.54 değer yitirirken, Latin Amerika borsaları göreceli olarak sakindi, fakat para birimleri dolara karşı geriledi.

ABD hisse senedi piyasaları Çarşamba kapanışın ardından düştü Hammadde, Telekomünikasyon ve Teknoloji sektörlerindeki hisseleri düşüşte başı çekti. NYSE borsasının kapanışıyla Dow Jones Industrial Average 0,40% düştü, bu sırada S&P 500 endeksi 0,38% düştü, ve NASDAQ Composite endeksi 0,51% geriledi.   Nikkei225 %0.76, Şangay 0.4%, Hong Kong ise %1.4 geriliyor.

Risk iştahında bu ani yön değişiminin belli-başlı nedeni Beijing’in Faz 1 antlaşması akabinde derhal yürürlükte olan gümrük vergilerinde tenzilat talebi. ABD ise bir süre antlaşmaya uyulduğunu denetlemek niyetinde. Beijing açısından Kongre’de yasalaştırılan Hong Kong’da insan haklarının korunmasına destek verilmesi ve yerel hükümete bazı tür cephanenin satılmasının yasaklanmasına dair kanunlar öfke yarattı.

Beyaz Saray’dan 15 Aralık’ta yürürlüğe girmesi beklenen $156 milyar değerinde Çin malına ek vergi hakkında açıklama yapılmaması de ciddi bir sıkıntı, çünkü ABD’de bu hafta sonunda Noel alışveriş sezonu başlıyor. Vergilerin fiyatlara yansıması tüketicileri öfkelendirebilir. Ya da karlar düşer ve perakandede istihdam azalabilir.

Dünya ekonomisinde ise daha ciddi bir sıkıntı var. Yazarımız FÖŞ’ün “Quo Vadis, lan, Dünya Ekonomisi” makalesinde vurguladığı gibi, 2020’de global durgunluğu aşma umutları büyük ölçüde Ticaret Antlaşmasının imzalanmasına endeksli. Aksi halde, yükselen belirsizlik çok borçlu şirketlerde temerrütlere ve istihdam kaybına neden olabilir.

Ancak, CNBC.com’a göre bir çok stratejist hala temkinli iyimserliği koruyor.  Onların düşünceleri de piyasalarda dört-dörtlük bir panik dalgasını önlüyor.  BloombergHT’ye göre, “Çin’in Baş Ticaret Müzakerecisi Liu He, Çarşamba günü görüşmeler Hong Kong gerilimi ve diğer konularla birlikte uzamış olsa da, ABD ile ticaret anlaşmasına varmak konusunda temkinli iyimser olduğunu söyledi.

Bloomberg’de yer alan haberde Başkan Yardımcısı Liu He’nin konuşmadan ayrı olarak, katılımcılardan birine ABD’nin talepleri konusunda (kafaların) karışık olduğunu, fakat birinci faz ticaret anlaşmasının her durumda imzalanacağını aktardığı belirtildi”.

 

Riskli varlıkların kaderi artık Trump’ın iki dudağı arasında. Piyasaları yatıştıracak açıklamalar şart. En azından, antlaşma imzalanmasa da, 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek ek gümrük vergilerinin öteleyeceğini ifade etmesi yatırımcıları rahatlatır. Aksi halde, bu sene tüm riskli varlıklarda çift haneli kazanç yazan fonların muhasebe defterlerini kapatıp, pozisyonlarını satarak Noel tatiline çıkması olasılığı belirir.

 

Borcunda Boğulan Dünya

FÖŞ yazdı: Quo Vadis lan,  Dünya Ekonomisi?

ANALİZ:  Yatırımcı umudu Ticaret Antlaşması’na bağladıCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here