Ana SayfaHaberlerEkonomiWeb sitesine gelen botlarla...

Web sitesine gelen botlarla mücadele eden BotGuard, 500 bin Euro yatırım aldı

Kendini eşsiz olarak konumlandıran bir bulut tabanlı hizmet olan Tallinn merkezli girişim BotGuard, siber güvenlik alanında sunduğu çözüm ile Estonya’nın önde gelen risk sermayesi şirketi Tera Ventures liderliğinde Stefan LindebergHåkan Saltin ve Per Björklund gibi isimlerin katıldığı turda 500 bin dolar yatırım aldı.

2019 yılında Estonya’nın Tallinn şehrinde kurulan BotGuard, web sitesi sahiplerinin kötü amaçlı yazılım botlarıyla savaşmasını sağlayarak, bilgisayarları insanlardan ayırt etmek için CAPTCHA’nın bozuk görüntülerine olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

BotGuard, basit bir eklenti kullanılarak herhangi bir web sitesine entegre edilebiliyor. Sayfaya gelen trafiği izliyor ve şüpheli istekleri BotGuard sunucusuna iletiyor. BotGuard algoritmaları alınan bilgileri analiz ederek kötü amaçlı botları filtreliyor ve düzenli ziyaretçilerin gereksiz ekstra adımlar olmadan siteye girmesine izin veriyor.

Şimdiye kadar, web sitelerinde makine ve insan kullanıcıları ayırt etmenin ana yöntemleri, bir ziyaretçiyi VPN kullandıkları için engelleyebilen IP adresi tabanlı güvenlik duvarı ve kullanıcıyı bir bulmacayı çözen CAPTCHA teknolojisi olmuştur. BotGuard bu eklentileri kurmanıza ve ziyaretçilerin zor adımlardan geçmesini engelleyerek, iyi bir kullanıcı deneyimi sunulmasını sağlıyor. Bazen biz de bir form doldururken ReCaptcha eklentisinde doğru seçimleri yaptığımız halde 10-15 kere denetebiliyor. Bot tespiti arka planda yapılıyor ve iyi kullanıcıların sitede daha az güçlük çekmesini sağlıyor.

hakkında Web sitesine gelen botlarla mucadele eden BotGuard 500 bin Euro aldı

BotGuard’ın kurucu ortağı Nik Rosenberg‘e göre, daha önce yalnızca büyük şirketler, aylık on binlerce Euro’ya varan ücretlerle etkili bot karşıtı siber güvenlik çözümlerini karşılayabiliyordu, ancak şimdi: “BotGuard’ın bulut hizmeti KOBİ’lere Ayda yalnızca birkaç Euro karşılığında web sitelerini kötü botlardan koruma fırsatı sunacak.” dedi.

Uzmanlar, bugünün web trafiğinin yüzde 50’ye kadarının botlardan geldiğini tahmin ediyor. Bununla birlikte, diğer botlar açıkça kötü niyetli, web sitesi içeriğini kopyalıyor, spam gönderiyor, kullanıcıların hesaplarını çalmaya çalışıyor ve diğer istenmeyen etkinlikleri gerçekleştiriyor. BotGuard, bu sorunun ortadan kaldırmak için kuruldu.

Tera Ventures’ın Kurucu Ortağı Stanislav Ivanov, BotGuard’ın dünya çapında önemli bir sorunu çözdüğünü dile getiriyor: “İnternet, günlük hayatımızda önemli bir rol oynuyor, bu yüzden siber güvenlik ve bilgi koruma konusu hiç şüphesiz günümüzü ön plana çıkan sorunlardan biri. BotGuard’ın bu soruna çözümünden, olaya derin yaklaşımından, ekibin güçlü geçmişinden ve yetkinliğinden etkilendik. Bir web sitesi sahibinin bugün BotGuard’ı kullanmaması için iyi bir neden düşünemiyorum.” dedi.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

38 fotoğrafla heykellerin insanla imtihanı!

Bu listemizde heykellerin insanlarla imtihanını konu edindik. İnsanlar çeşitli şekillerde yapılmış heykellerle...

8 Maddeyle şiddet gören kadınların yaralarını kapatan Dövme sanatçısı Flavia Carvalho ve çalışmaları

Ataerkil bir dünyada erkeğin tahakkümü altında bulunan kadın hem eşit koşullarda...

Eagles’ın Hotel California’sı ve hikayesi

Müzik grubu Eagles'ın 1970'lerde doğan bir rock grubu olması, bugün bile dinlemekten...

Doğanın ele geçerdiği dünyanın en güzel balıkçı köyünden 20 fotoğraf

Çin’in Shengsi Adaları olarak bilinen ve 400 adadan oluşan bölgede yer...

Tartışı-Yorum

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hasan

Hz Ali, Harici İbni Mülcem tarafından şehit edildiğinde, ikinci İmam Hasan otuz yedi yaşındaydı. Al Müctaba (seçkin, seçilmiş) sıfatın erişmişti ve Ehlibeyt’in başına geçmişti.İmam Hasan, babası Hz. Ali’nin defin işlemlerini yaptıktan sonra,  bütün halkı topladı. Ramazan ayının 21....

Alevilikte Tenasüh İnancının Kökeni

Tenasüh (reenkarnasyon, metampsikoz), yaygın tabirle insan bedeni öldükten sonra ruhun başka bedene göç etmesi ve hayatını sürdürmesi. Tenasüh inancı insanoğlunun yaşadığı tüm coğrafyalarda kendine bir şekilde yer bulmuş eski...

Üşüyor bir coğrafyanın yüreği

'Eylül Mayıs'a dönüşecek...'Geo Milev Üşüyor bir şehrin yüreği,  geceler buzdan karanlık. Yan yana dizilmiş çadırlar kanıyor. Üşüyor yeryüzü ve şehrin sokaklarında geziyor soğuk. Bir çocuk gözlerinde acının izlerini taşıyor. Bir...