WhatsApp üzerinden telefonlara İsrail yapımı casus yazılım yüklenmiş

0


WhatsApp’taki arama özelliği iPhone ve Android telefonlara İsrail yapımı bir casus yazılım yerleştirilmesi için kullanılmış.

Fotoğraf: Internasyonal Af Örgütü

Dünya genelinde 1.5 milyar kullanıcısı bulunan şirket tarafınca meydana getirilen açıklamada güvenlik açığının mayıs başlangıcında ortaya çıkmış olduğu açıklandı.

Financial Times’da yer edinen habere bakılırsa siber saldırganlar İsrail’in ‘gizemli’ siber güvenlik şirketi NSO tarafınca geliştirilen bir seyretme yazılımını uygulamanın arama hususi durumunu kullanarak milyonlarca iPhone ve Android telefona yükleyebildi.

İsrail merkezli NSO’nun ‘dark web’ üstünden müşterilerine siber hücum hizmeti sattığı ortaya çıkmış, Suudi Arabistan ve Meksika şeklinde ülkelerin firmanın ürünlerini satın almış olduğu öne sürülmüştü.

FT’ye konuşan casus yazılım uzmanına bakılırsa kullanıcılar WhatsApp üstünde bilmediği bir numaradan gelen arama üstünden zararı olan kodun telefonlarına bulaşmasına izin vermiş oldu. Aramaya cevap vermeyenlerin telefonlarında yanıtsız arama olarak görünmedi ve arama kaydı yok oldu.

Feysbuk’a ilişkin Whatsapp hemen hemen kaç telefonun hedef alındığına ilişkin bir data vermedi. Pazar akşamı WhatsApp mühendisleri açığı kapatmaya çalışırken, İngiltere merkezli bir insan hakları avukatının da aynı yöntemle hedef alındığı açıklandı.

1 milyar dolar tutarındaki NSO’nun en mühim ürünü telefonların mikrofon ve kameralarında çalışabilen e-mail, bildiri ve lokasyon verilerini toplayabilen Pegasus programı.

Şirket, ürünlerini Ortadoğu ve Batı ülkelerinin danışma servislerine pazarlıyor. Firmanın iddiası ürünlerinin terörizm ve suçlarla savaşım amacıyla geliştirildiği.

Öte taraftan mahremiyeti ihlal eden programın otokratik yönetimler tarafınca muhalif kişilerin izlenmesi için de kullanıldığı iddialar içinde. Daha ilkin Ortadoğu’da vazife meydana getiren bazı insan hakları çalışanlarının WhatsApp’larına telefonlarına Pegasus’u indirebileceği bağlantı gelmiş.

Aktivist, gazeteci ve muhalifler tehlikede

Internasyonal Af Örgütü İsrail Müdafa Bakanlığı’ndan NSO’nun bu yazılımı ihraç edebilmesi için verilen lisansı iptal etmesini talep etti. Fakat Internasyonal Af Örgütü’nden Danna Ingleton’un ifadeleriyle, “İsrail Müdafa Bakanlığı NSO’nun insan hakları savunucularına yönelik saldırılarını görmezden geliyor. Pegasus şeklinde ürünler muntazam denetim ve kontroller olmadan pazarlandığı sürece Internasyonal Af Örgütü’nün, öteki aktivistlerin, gazetecilerin ve muhaliflerin hak ve güvenlikleri tehlikede olacaktır.”

İsrailli siber güvenlik şirketi, ‘dark web’ üstünden siber hücum hizmeti satıyorCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here