Yabancı  satışları sürüyor

0


Gelişmekte Olan Piyasalara (GOP) toplam 2.3 milyar dolar taze para girmiş olduğu veri haftasında, yabancı fon ve traderlar Türkiye piyasalarında toplam 204 milyon dolar net satış yapmış oldu.  Yabancı yatırımcılar seçim öncesi haftada hayata geçirilen SWAP pazarının kapılarını kitleme operasyonundan bu yan devamlı satışta.

Salı günü TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın F/X rezervlerinin muhasebeleştirilmesi ve kullanımı hakında yapmış olduğu açıklamanın tatminkar bulunmaması da satışların devam edeceğinin bir göstergesi olabilir.

Hatırlalatım, son veri haftasında TCMB net rezervleri bir kez 1.1 milyar dolar, brüt  rezervler ise 2.2 milyar dolar geriledi.

 

Bank of America Merrill Lynch (BofA) haftalık raporuna gore geçen hafta bono-tahvil fonlarına 11 milyar dolar taze para girerken, Fed FOMC’nin uzun süre faiz artırmayı planmadığını açıklaması ve mütevazi enflasyon verileri etkili oldu. Yatırımcılar çoğunluk olarak Fed ve AMB’nın uzun süre para politikasında sıkılaştırıcı hamleler yapmayacağı ve global enflasyonda ani zıplamalar yaşanmayacağı üstüne bahse girerek, halihazırdaki SGMK getirilerini kafi buluyor.

 

Gelişmiş Ülke hisse fonlarından net 300 milyon dolar kaçarken, rekorlar kıran Wall Street borsalarına yatırım meydana getiren fonlara 2 milyar dolar aktı. AB cephesinde ise görünüm kötümser. Geçen hafta Avrupa borsa fonlarından 4 milyar dolar firar etti. Japon fonlarından 300 milyon dolar, GOP hisse fonlarından ise 100 milyon dolar itfa rapor edildi.  GOP bono-tahvil fonlarına ise 2.4 milyar net giriş rapor edildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafınca açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine gore yurt haricinde yerleşik kişiler, 26 Nisan haftasında net 47,8 milyon dolarlık hisse senedi, 155,8 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 8,3 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri  sattı.

Yurt haricinde yerleşik kişilerin bundan önceki hafta 29 milyar 196,9 milyon dolar olan hisse senedi stoku, söz mevzusu haftada 27 milyar 995,3 milyon dolara geriledi.

 

Yurtdışı yerleşikler böylelikle 2019 senesinde toplam 1 milyar 146.5 milyon dolarlık menkul kıymet satışı gerçekleştirmiş oldu. IIF hesaplamasına gore yılbaşından bu yana GOP’a 150 milyar dolar civarında yabancı ana para girdiğini not edelim.

 

ParaAnaliz’in emsalsiz haber ve yorumları için bizi Feysbuk’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here