20.5 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 21, 2021
spot_img

Yabancılar tahvil alsın diye ‘Euroclear Bank’la anlaşma tamam…
[ad_1]

Hazine ve Maliye Bakanlığı, devlet iç borçlanma senetlerine takas ve saklama hizmeti için Euroclear Bank ile mutabakata vardığını, anlaşma ile yabancıların Türk tahvillerine erişiminin artacağını açıkladı.

Hazine’nin resmi internet sitesinden yapılan basın açıklamasında şöyle denildi;

“Devlet İç Borçlanma Senetleri’ne (DİBS) takas ve saklama hizmeti verilmesi hususunda yabancı merkezi saklama kuruluşu (YMSK) Euroclear Bank ile mutabakata varılmıştır. Euroclear Bank saklama özelliği ile yurt dışı yerleşiklerin; TL, dolar, euro ve altın cinsi Türk tahvillerine erişim sağlayabilme kabiliyetleri artacaktır.”

Euroclear Bank ile Hazine’nin ortak açıklamasında ise Euroclear Bank tarafından sunulan takas ve saklama hizmeti sağlayabilen ülkelerin kazanımlar elde ettiğine dikkat çekildi.

Avrupalı iki saklama kuruluşu Euroclear ve Clearstream, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nın getirdiği kısıtlamalar nedeniyle mayıs ayı başında TL işlemlerini durdurmuştu. Daha sonra BDDK bu iki kuruluşu sınırlamalardan muaf tuttuğunu açıklamış, Clearstream de bunun üzerine tekrar işlemlere başlamıştı. Bu anlaşmayla Euroclear da işlemlere başladı.

Birkaç yıldır düşüş trendinde olan Hazine tahvillerindeki yabancı payı tek hanelere indi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nin geçen hafta yayınladığı verilere göre ocak-mayıs döneminde yurt dışı yerleşiklerin tahvil piyasasından çıkışları yaklaşık 4 milyar dolara ulaştı. Buna karşılık Merkez Bankası ve lokal bankaların payı ise artıyor.[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,088TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler