Yarasa kanatlı yeni bir dinozor türü keşfedildi

0


Yarasa kanatlı yeni bir dinozor türü ortaya çıkarıldı

Keşfedilen yeni türün, 163 milyon yıl ilkin Çin ormanlarında yaşamış ufak bir dinozora ilişik olduğu belirtiliyor. 32 santimetre uzunluğunda ve 306 gram ağırlığındaki bu türün kanatlarında yarasa benzeri zar yapıları bulunmuş olduğu ifade edildi.


Presshaber– Çin’de yarasa benzeri kanatları olan yeni bir dinozor türünün fosili bulunmuş oldu.

National Geographic web istesinde yer edinen habere bakılırsa, “Nature” dergisinde piyasaya çıkan çalışmada, “Ambopteryx longibrachium” adında olan yeni dinozor türüne ilişik fosil kalıntılarının, 2017’de Liaoning eyaletinde bulunmuş olduğu bildirildi.

Keşfedilen yeni türün, 163 milyon yıl ilkin Çin ormanlarında yaşamış ufak bir dinozora ilişik olduğu kaydedilen çalışmada, 32 santimetre uzunluğunda ve 306 gram ağırlığındaki bu türün kanatlarında yarasa benzeri zar yapıları bulunmuş olduğu ifade edildi.

Ambopteryx’in scansoriopterygid adında olan dinozor ailesinin bir alt türü olduğu açıklandı.

Çinli bilim adamları daha ilkin 2015 senesinde  “Yiqi” adını verdikleri, scansoriopterygid ailesinden benzer özelliklere haiz, yarasa benzeri kanatları olan bir dinozorun keşfini duyurmuştu.

Sadece bilim adamları yeni keşfedilen Ambopteryx’in, dış görünüşü ve fenotipik özellikleri bakımından scansoriopterygid ailesinin daha belirgin bir üyesi bulunduğunu belirtti.

Yeni keşfedilen fosilde, kanat zarını gerilmiş tutan iğnemsi eklemlerin yanında, bir kanadında, kanat zarının izleri olduğu sanılan kahverengimsi film benzeri bir doku bulunmuş olduğu ifade edildi.

Çalışmada, Ambopteryx’e ilişik olan kalıntılarda, tüyler ile tüyleri omurgaya bağlayan kuyruk sokumunun fosilleştiğine dikkat çekildi.

Çalışmaya önderlik eden paleontolog Min Wang, Ambopteryx fosilinde bulunan yumuşak dokunun, yarasa benzeri uçuş için daha çok kanıt sağladığını fakat türün uçma kabiliyetine haiz bulunduğunu sanmadıklarını belirtti.
(AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here