11.5 C
İstanbul
Pazar, Ocak 24, 2021

Yatırım Finansman’dan Eylül Ayı Bankacılık Sektör Kar Analizi
Düşen net faiz gelirleriyle özkayanak karlılığı %7’ye geriledi

Bankacılık sektörü Eylül ayı net karı aylık %17 daralmayla 3,3mlr TL (yıllık yatay) ve özsermaye karlılık oranı %7 (12 aylık kümülatif: %11,5) seviyesinde gerçekleşti. Böylece bankacılık sektörü 3Ç net karı 15,4mlrTL’ye ulaştı (çeyreklik +%2, yıllık +%35). Net faiz geliri, fonlama maliyetlerindeki artış nedeniyle aylık %11 daralmayla 17,3mlr TL’ye geriledi ve net faiz marjı %4,59’dan %3,94’e geriledi (TL kredi mevduat makası -101baz puan, döviz makası -58baz puan, TL ve döviz menkul kıymet getirileri -100baz puan ve -85baz puan). Diğer taraftan döviz hedge pozisyonlarının da katkısıyla 1,6mlrTL’ye (aylık -%58, yıllık -%16) gerileyen ticari zarar daralan net faiz gelirlerinin aylık net kara olan negatif etkisini sınırlandırdı. Komisyon gelirleri aylık %1 artışla 3,8mlrTL’ye (yıllık -%15) ulaşırken faaliyet giderleri aylık %3 arttı (yıllık +%7). Net kara diğer bir negatif etki ise 11,4mlrTL’ye yükselen provizyon giderlerinden geldi ve toplam risk maliyeti 304bp’den 327bp’ye yükseldi.

Artan fonlama ve risk maliyeti 2020’nin ikinci yarısında banka karlılıklarını sınırlandırıyor

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, kredilerden alınan faiz gelirlerindeki hafif toparlanmaya rağmen, faiz oranlarındaki artış trendi ve kredi büyümesindeki yavaşlama, daralan kredi mevduat makasları ve menkul kıymet getirileri ile net faiz marjını baskılamaya devam ediyor. Ancak enflasyondaki artış sebebiyle menkul kıymet getirilerinin 4Ç’de yukarı potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanında, GARAN, AKBNK ve YKBNK 3Ç finansallarında da gördüğümüz üzere, artan karşılık oranları ve serbest karşılık tutarları nedeniyle yüksek seviyelerdeki karşılık giderlerinin 4Ç’de de karlılığı sınırlandırmaya devam etmesini bekliyoruz. Risk maliyetindeki potansiyel iyileşmenin ise 2021’in ikinci yarısında olmasını bekliyoruz. Ekonomik aktivite ve kredi büyümesindeki iyileşmeye bağlı olarak komisyon gelirlerinde toparlanma görsek de, regülasyon değişikliği sebebiyle 2020’de komisyon gelirlerinin yıllık orta tek haneli daralmaya ulaşacağını düşünüyoruz. Bunların yanında, döviz kurlarındaki volatilite bankaların bilançoları ve karşılık giderleri üzerinde risk oluşturuyor
Yüksek TL kredi büyümesine rağmen güçlü sermaye

SYR aylık 14bp artışla %19,4’e yükselirken Ana SYR oranı aylık %14,8’de sabit kaldı. Yılın ilk yarısındaki yüksek kredi büyümesine rağmen, BDDK’nın yılsonuna kadar sağladığı kolaylık da düşünüldüğünde bu oranlar sektör için yeterli. Bunun yanında, bankalar 2019 karlarını da bu sene sermaye olarak kullanacaklar.

ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,301BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler