Yeni kredi paketi, yine kamu bankalarından

0


Faizleri hızla aşağıya çekmiş olmak, istihdam ve yeni yatırım yaratmakta yetersiz kalıyor.  Dünya Gazetesi’nin haberine göre, işsizlikle mücadelede kamu bankalarından yeni bir destek paketi hamlesi geliyor.

Kamu bankaları yetkililerinden alınan bilgiye göre, kamu bankalarının hazırladığı paketle öncelikli bazı sektörlerde istihdamın artırılması amaçlanacak. Öncelikli sektörler tekstil, ayakkabı, turizm, inşaat gibi emek yoğun sektörler olacak.

Öncelik istihdam

İVME kredi paketi, daha çok yatırım ve stratejik öncelik ve yerelleşme amacını öncelemişti. Yeni hazırlanan paketin istihdamı öncelemesi, dolayısıyla ilave istihdam yaratmaya bağlı olarak bir model geliştirilmesi bekleniyor. Kredi paketi 10 ve daha fazla işçi çalıştıran iş yerlerine kullandırılacak.

İnşaat sektöründe ise yarım kalmış ancak küçük bir destekle tamamlanabilecek inşaatlar da odağa alındı. Paketin, yakın zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulacağı kaydedildi.

İnşaat sektörüne odaklanacak bu paketin, detayları henüz açıklanmadı.  Ancak, kamu bankalarının desteği ile düşük faizle konut satışlarında az da olsa bir hereket yaratıldığı verilerden izlenmekte.  Bunun ötesinde yeni inşaatlara odaklanacak benzer paketlerin konut stoklarının yüksekliği göz önüne alındığında ne kadar etkili olacağı tartışmalı bir konu.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here