Yerli mallar korunacak, ithalat kısılacak!

0
3,5 milyar dolarlık destek programı

Yeni bir destek programı üzerinde çalıştıklarını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin yüksek teknoloji ihracatının doğrudan desteği ile ilgili başlattığımız bir program, yaklaşık olarak da 3,5 milyar dolarlık destek programı son noktaya geldi. Birkaç haftalık bir sürede uygulamaya girecek” diye konuştu.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni bir destek programı üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Önümüzdeki dönemde Türkiye‘nin yüksek teknoloji ihracatının doğrudan desteği ile ilgili başlattığımız bir program, yaklaşık olarak da 3,5 milyar dolarlık destek programı son noktaya geldi. Birkaç haftalık bir sürede uygulamaya girecek” diye konuştu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’de üretilen veya üretilmesi mümkün olan eşyaların ithalatının azaltılarak içeride üretimin korunması yolunu tercih edeceklerini belirterek, “Elektrikli ev aletleri, el aletleri, cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarla ilgili çok yakın süreçte bir sonuç mutlaka ortaya çıkacaktır” dedi.
Zeybekci, düzenlediği basın toplantısında, gümrük vergilerinde yaptıkları ayarlamalarla başta gıda maddeleri olmak üzere spekülatif hareketlerle fiyatlarda meydana gelen ani dalgalanmaların tüketicilere verdiği zararları engellediklerini söyledi. Zeybekci, geçen dönemlerde kuru fasulye fiyatlarında aşırı yükselme olduğunu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ithalat izni vermesiyle fiyatların normalleştiğini hatırlattı.3,5 milyar dolarlık destek programı

Türkiye’de yıllar itibariyle ithalat artışı yaşandığını ifade eden Zeybekci, şöyle konuştu:
“Ancak burada bizim açımızdan en önemli noktalardan biri ithalatın yapısı itibariyle Türkiye’de üretildiği halde ithal edilen tüketim mallarının durumudur. Bu nedenle önümüzdeki dönemlerde Türkiye’de üretilen veya üretilmesi mümkün olan eşyaların ithalatının azaltılarak içeride üretimin korunması yolunu tercih edeceğiz. Önümüzdeki günlerde kamuoyunda da paylaştığımız, elektrikli ev aletleri, el aletleri, cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarla ilgili çok yakın süreçte bir sonuç mutlaka ortaya çıkacaktır.”

Zeybekci, dünya ekonomisindeki şartların hızla değiştiğini ifade ederek, böyle dinamik bir ortamda Ekonomi Bakanlığı olarak ihracatçıya destekleri sürekli olarak geliştirdiklerini bildirdi.
Bugüne kadar UR-GE desteklerine 108 farklı işbirliği kuruluşundan 177 proje başvurusu aldıklarını dile getiren Zeybekci, bu projelerin 152’sini halen aktif olarak yürüttüklerini belirti.
Zeybekci, Yurt Dışı Birim Marka ve Tanıtım Desteği kapsamında 2014 itibariyle binin üzerinde yurt dışı ofisin, depo, showroom ve mağazanın kirasına ve tanıtım giderine yaklaşık 50 milyon lira destek verdiklerini söyledi.
İhracatçıların yurt dışı dağıtım kanallarına doğrudan erişimlerini sağlamak amacıyla Türkiye Ticaret Merkezleri mekanizmasını kurduklarını hatırlatan Zeybekci, bu merkezlerin yurt dışında gerekli görülen yerlerde açılacağını ve bu merkezlerde mağaza, ofis, depo ve showroom gibi birimlerden en az birinin bulunması gerektiğini ifade etti.

Zeybekci, bakanlık olarak hedef ve öncelikli ülkeleri belirlediklerini, ticaret merkezlerinin öncelikle bu ülkelerde açılmasını öngördüklerini belirterek, “İnanıyorum ki yakın zamanda, kültür coğrafyamızda yer alan İran, Irak, Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkeleri ile potansiyeli yüksek büyük pazarlar olan Tokyo, Şanghay, Moskova, New York, Paris gibi merkezlerde ve daha birçok ülkede Almanya ve İngiltere’de seçkin Türk ürünlerinin sunulduğu Türkiye Ticaret Merkezlerimizi göreceğiz” dedi.

Türkiye Ticaret Merkezlerinin kira giderleri için yıllık 1,5 milyon dolar, tanıtım faaliyetleri için 300 bin dolar ve istihdam giderleri için 500 bin dolar olmak üzere yıllık bir ticaret merkezi için toplamda 2,3 milyon dolar destek üst limiti belirlediklerine dikkati çeken Zeybekci, söz konusu merkezlerin satın alınması durumunda 6 milyon dolara kadar destek vereceklerini bildirdi.
Zeybekci, tasarım ve ürün geliştirme proje önerileri ile Bakanlığa müracaat eden şirketlerin de desteklendiğine dikkati çekerek, “İstihdam edecekleri tasarımcı, modelist ve mühendislerin brüt maaşları projeleri boyunca 1 milyon dolara kadar, alet, teçhizat, malzeme ve yazılım giderleri 250 bin dolara kadar, seyahat ve web sitesi üyeliğine ilişkin giderleri ise 150 bin dolara kadar olmak üzere proje bazında yüzde 50 oranında desteklenecek” dedi.
– Yüksek teknoloji ihracatına destek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here