Yılmaz Güney’siz 30 yıl geçti!

0

Yaptığı filmlerle bir dönem yediden yetmişe herkesin sevgilisi olan “Çirkin Kral” Yılmaz Güney, bundan 30 yıl önce 9 Eylül 1984’te hayata gözlerini yumdu.

 

 

yilmaz_guney_0

Yaptığı filmler, hayata bakışı ve duruşu ile milyonların sevgilisi olan Yılmaz Güney, Paris’te yaşadığı sürgün yıllarında mide kanseri oldu. 9 eylül 1984’te ise kansere karşı verdiği mücadeleyi kaybetti.

Yılmaz Güney kimdir?

1937 yılında dünyaya gelen Yılmaz Güney, topraksız bir ailenin çocuğudur. Babası Siverek’li olan Güney’in kendisi Adana’da büyüdü. Daha sonra birçok filmine de konu olacak Adana aşkı çocukluk yıllarından başladı.

Çektiği filmler ve oynadığı karakterler, halkın ona Çirkin Kral lakabını vermesine neden oldu. Yaşamının bir bölümünü hapishanelerde geçiren Güney, Yol, Sürü, Duvar gibi filmleriyle sinema hayatında başka bir evreye girdi. Yol filmiyle sinemanın en prestijli organizasyonlarından sayılan Cannes Film Festivali’nde ödüle layık görüldü.

Yılmaz Güney siyasetle de ilgileniyordu. Sosyalist bir insan olan Güney bunu hayatının hiçbir döneminde saklamadı ve yaptığı işlerin tamamında bu ideolojisine göre hareket etti.

Yılmaz Güney’in en büyük aşklarından biri de memleketi Adana’nın demiryolu işçileri tarafından kurulmuş spor kulübü Adana Demirspor idi. Hapishanede yattığı dönemde yazdığı bir mektup bunu kanıtlar nitelikte. İşte o mektupta yazanlar:

”Sevgili kardeşim

Demirspor bu yıl 1.lige geçerse çok sevineceğim. Muharrem abinin çabaları boşa çıkmasın artık. Sivas yenilgisine üzüldüm.

Bilirmisin ki, Demirspor’da ben çocukluğumu, ilk gençlik yıllarımı hüzünlü anısını buluyorum. İçimi ezen bir duygu taa tahta perdeli, tel örgülü Adana stadına kadar götürüyor beni. Külahta leblebi…Çekirdek…Zaman gazozu…Atom gazozu…ve Torosspor…Seyhanspor…Kalec​i Ferit…Toroslu kamyon Behçet…Kaleci Recai…Seyhansporlu Sarı Tahsin…Ve Muharrem abimizin gençliği…

Nedir bu boğazımıza düğümlenip gözlerimizi buğulandıran duygu? Geçmiş günlere duyduğumuz özlemin anlamı ne? Nerde benim erik ve badem çaldığım bağlar…Nerde benim top oynadığım çocukluğumuzun arsaları?

Çok selam söyle Muharrem abiye…Yürekten başarılar diliyorum…İlerde çıkmak nasip olursa faydalı olmaya çalışacağım Muharrem abiye ve Demirspor’a…Öperim hepinizi…Selam…”

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here