10.6 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 10, 2021
spot_img

YK Yatırım global strateji:  ABD seçimlerine kadar yüksek volatilite, belirsiz trend
[ad_1]

Bir önceki ay yayınladığımız strateji raporumuzda şu görüşlerimize yer vermiştik: ‘’Riskli varlıklar için kısa ve orta vadeli görünüm farklı gözüküyor: A) kısa vadeli (bir aya kadar süre): Öncü/trend belirleyici ABD endeksleri, Nasdaq ve S&P500, bakılan hemen hemen tüm sentiment ve/veya teknik ölçütlere göre aşırı alımda görünüyor.

Ayrıca, birçok teknoloji şirketindeki sert hareketlere bakıldığında, son dönemin spekülatif kısa vadeli opsiyon satın alımlarının etkili olmuş olabileceğini ve ekonomik coşkudan ziyade kendi kendini besleyen piyasa döngülerinin rol oynamış olabileceğini düşündürüyor. Bu, Russell 2000 endeksinde görülen görece zayıf performansı da kısmen açıklayabilir. Bu büyük ABD endeksleri için risk getiri potansiyelinin çekici görünmediğine inanıyoruz. Görece zayıf performans göstermiş olan riskli varlıklar olası bir düzeltme aşamasında muhtemelen bu iki endekse nazaran daha iyi performans gösterme potansiyeline sahip olsa da, bu iki endeksteki düzeltme küresel çapta tüm diğer riskli varlıkları etkileyebilir.

Olası bir düzeltme için tetikleyicileri tahmin etmek her zaman zordur, ancak ABD’de devam eden bütçe anlaşmazlığı ve artık son bulan yardımları alamayan tüketici neticesinde hayal kırıklığı yaratabilecek ekonomik veriler (beklentilere göre) listemizin başında yer almaktadır. Ya da temel sebeplerden ayrı olarak sadece momentumdaki bir kayıp (belki de kalabalık pozisyonlardan dolayı) bu kez yukarıda bahsi geçen dinamiğin ters işlemesi ile baskı yaratabilir. Belki ironik bir şekilde, tam da zayıf ABD doları teması konsensüs tarafından satın alındığı sırada, ABD doları rallisi bir küresel riskli varlıklar düzeltmesine eşlik edebilir. Şu anki konjonktürde konsensüs dipleri satın almaya meyilliyken, piyasadaki bu hissiyat bazen hızlı değişebilir. Bu, da potansiyel düzeltmenin, eğer gelirse, nispeten daha büyük boyutta olabileceğini göstermektedir.’’

 

 

Gelişen Piyasalarda zafiyet sürebilir

Görüşlerimizi paylaşmamız ardından bizim de dikkat çektiğimiz gibi riskli varlıklar özellikle Nasdaq satış baskısı altında kaldı. Sentiment ve pozisyonlar, özellikle bazı gelişmekte olan piyasalar için, şimdi çok daha hafiflemiş görünüyor, bu nedenle de bizce risk getiri artık olumsuz/düşüş yönünde ağır basmıyor. Görebildiğimiz kadarıyla piyasadaki konsensüs görüşler şu şekilde şekilleniyor: a) gelişmekte olan piyasalardaki görece zayıf performans devam edebilir ve b) tartışmalı bir ABD seçim sonucu kaçınılmaz gözüküyor. İkinci görüş, piyasada belirsiz bir seçim sonucunun kısmen fiyatlandırıldığını ve / veya buna karşı korunma (hedge) sağlandığını gösteriyor. Hisse senedi, tahvil ve döviz oynaklıklarındaki farklı vadelerin ifade ettiği de bu yönde. Tabii ki bu, ABD seçim sonucu süreci aylarca sürebilecek, Anayasa Mahkemesine kadar gitmeyi de içerebilecek veya daha da kötü senaryolar gerçekleşirse bu piyasaların sakin kalacağı anlamına gelmez.

 

Yatırımcılar ABD seçimlerine odaklandı

 

Bu da, seçim gecesi kazanan kesinleşmese dahi kesine yakın bir sonucun düşük seviyede fiyatlandırıldığını gösteriyor. Görece erken bir nihai kesinlik kazanmanın hatta büyük bir Biden seçim galibiyetinin piyasalar tarafından, seçim süreci belirsizliği azaldı diye, en azından başlangıçta olumlu karşılanacağını düşünüyoruz. Hisse senetlerinin Biden’ın kurumlar vergisi planının etkisini fiyatlara yansıtması gerektiği iddia edilebilirken, özellikle kâr amacı gütmeyen oyuncular yoğun bir şekilde etkili olduğunda, piyasaların her zaman temel göstergelerle işlem görmediğini hatırlamamız gerekir.

  • Bu nedenle, seçim ile ilgili alınan koruma amaçlı ve kısa pozisyonların azaltılması da gelişmekte olan piyasalar dahil olmak üzere riskli varlıklara destek olabilir. Risk varlıklarının endeks düzeyinde olumlu etkilenmesini beklesek de, net bir seçim sonucundan gerçek fırsat varlık sınıfı alokasyon, coğrafi ve sektörel rotasyonlarda ortaya çıkabilir.
  • Son anketler doğru çıkarsa, yani Demokratlar belirgin biçimde kazanırsa; karmaşık ve uzun sürebilecek bir seçim sonrası süreç çok daha az olası hale geliyor ve büyük mali harcama olasılığı da ciddi yükseliyor. Piyasaların da bu olasılığı seçim sonrası fiyatlamaya başlar diye düşünüyoruz.
  • Bu ve buna benzer geçmişe nazaran daha büyük mali harcama paketlerinin dünya çapındaki merkez bankaları tarafından finanse edileceğini düşünmeye ve küresel enflasyon yükselecek tezimize sadık kalmaya devam ediyoruz.

Son durak stagflasyon mu?

 

Bir önceki raporumuzda paylaştığımız gibi: Orta / uzun vadeli: uzun süredir sahip olduğumuz görüşlerimizde değişiklik yok. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi FED’in yeni stratejisi, daha büyük mali harcamalar için bir davet olarak görülmelidir. Bu nedenle, düzeltme gerçekleştiğinde / gerçekleşirse, hisse senetleri dahil cazip bulduğumuz varlıkları satın alma eğiliminde olmak daha makul gibi gözüküyor. Uzun vadede, bizce son durak yol hala stagflasyon gibi görünüyor ve altın en beğendimiz varlık sınıfı olmaya devam ediyor, ara sıra sert düzeltmeler gerçekleşecek olsa da.

 

Baş Stratejist Murat Berk ve Yeşim Sarışen

 

Ekonomide en kötü geride kalmış olabilir | Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada

 

Gelişmekte olan ekonomiler borç piyasalarını kullanıyor ancak riskler de birikiyor

 

Murat Sağman: Dolar’ı ne durdurur?

 

NATIXIS: COVID Aşısından Önce Ve Sonra- İki Farklı Analiz Gerek

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler