23.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 23, 2021
spot_img

YKY  Strateji Notu: Güzelliği Görmeyi Seçmek
[ad_1]

 

Westworld dizisindeki Dolores isimli makinenin, “Bazı insanlar bu dünyada çirkinliği ve kargaşayı görmeyi tercih ediyor. Ben güzelliği görmeyi seçtim. Günlerimizin bir düzeni, bir amacı olduğunu düşünmeyi seçtim” sözleri, bilinci ve seçme iradesi olan bir makineyi yansıtıyor. Fakat Miguel Nicolelis gibi bilim adamlarına göre makinelerin bilince sahip olması hiçbir zaman mümkün olmayacak.

Bu öngörünün doğru çıkıp çıkmayacağını bilmiyoruz ama en azından şu an için piyasalarda ağırlığı artmış olan sayısal ve mekanik stratejiler açısından, böyle bir irade ve bilinç henüz söz konusu değil. Aralarında önemli farklar da olsa mekanik stratejilerin genelde ortak yönlerinden biri volatilite ve bu volatilitenin bizce son derece mahsurlu bir şekilde bir girdi olarak döngüsel kullanılması. VAR bazı risk sistemlerin de barındırdığı risk bu. Yani volatilite düşerken risk limitlerinin artması, volatilite yükselirken risk limitlerinin düşürülmesi. Volatilite gibi ortalamalara dönme eğilimi baskın olan serilerde, bunun ciddi hatalara ve zararlara sebep olduğunu geçmişte çok gördük. 2008 krizinin sebepleri arasında sistemlerin payı olduğu biliniyor.

Mart sonlarında FED başta olmak üzere merkez bankalarının aldıkları önlemlerdeki ilk hedefleri volatiliteyi baskılamaktı. Bunda da “başarılı” oldular. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi suni olarak baskılanan volatilitenin beklenmedik anlarda adeta sıçrama şeklinde ortaya çıkması ve piyasalarda kargaşaya sebep olması muhtemel. Fakat şu an itibariyle volatilitelerin gerilemiş olması ve mart sonlarında gördüğümüz birçok piyasadaki rekor düşük pozisyonlar bir araya gelince, gücü ve süresi ile birçok insanı şaşırtan bir yükselişi beraberinde getirdi. Verilerin kısıtlı olması gibi sorunlar olsa da bizim çıkardığımız sonuç; Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hisse senetleri rallisinin önemli oranda mekanik stratejiler izleyen vol control ve CTA gibi fonların katılımı ile şekillendiği. Öte yandan bu ralli temellerden tamamen kopuk bir piyasa hareketi yorumlarına da katılmıyoruz. Yeniden açılma ve ekonomilerin normalleşmesi beklentisi ve özellikle açıklanan son ABD ve Çin verileri ile Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son aldığı kararların temel anlamda olumlu olduğunu düşünüyoruz.

Bu tartışmalar içinde bizce piyasa açısından çok daha önemli olan bir gelişmenin gözden kaçırılma riski var. O da küresel ölçekte gördüğümüz bono faizlerindeki yükseliş. Verilerde gördüğümüz olumlu sürprizler, FED New York başkanının MMT’ye adeta göz kırpan açıklamaları, ve faizlerde gördüğümüz yükseliş ve verim eğrilerindeki sert dikleşme, Çarşamba günkü FED toplantısını son derece heyecanlı hale getirebilir. Sanders’in ekonomik danışmanı ve MMT’nin en büyük destekleyicilerinden Kelton’un seçim yarışında Biden’ın ekibine katıldığını not edelim.

Şöyle ki: sıkıcı geçmesi beklenen “FOMC toplantısı” uzun vadeli faizlerdeki bu sert yükselişe karşı bir yorum gelir mi beklentisi ile çok daha heyecan verici hale geldi. Örneğin FED’in açık kapı bıraktığı Verim Eğrisi Kontrolü (YCC) gündeme gelir mi? Bizce bunun için çok erken ama eninde sonunda o da gerçekleşecek. Fakat piyasaya arz edilecek bono miktarı artarken, FED bono alım miktarını dramatik şekilde düşürürken faizlerin seyri çok önemli hale geldi. Örneğin ABD 10 yıllık bono faizi geçen hafta 24 baz puan yükseldi, 2019 yılının Ağustos ayından bu yana en yüksek artışını yaşadı.

Önümüzdeki günlerde piyasaların ve FED’in karşılaşacağı ikilem şöyle: Son dönemde gördüğümüz reflasyon temasının ve onunla ilintili önemli rotasyonların, daha inandırıcı ve kalıcı hale gelmesi için nominal faizlerin yükselmesi gerekiyor. Öte yandan faizlerin sert ve kontrolsüz yükselişi piyasalar açısından, ekonomilerin anormal borç yükleri ve kırılganlıkları nedeniyle bir risk. Politika yapıcıların görmeyi arzu edeceği son şey. Wilson Mizner, ‘’Yükselirken karşılaştığın kişilere iyi davran çünkü düşerken de onlarla karşılaşacaksın’’ der. Piyasa yönlendirme ve müdahaleleri oyunu çift taraflı ve bir de madalyonun diğer yüzü var. Faizlerdeki olumlu hava ve senelerdir alınan bono lehindeki pozisyonların çözülmesi karşısında FED’in sessiz kalması satış baskısı ve faiz yükselişini hızlandırıp diğer piyasaları da bozacak hale getirebilir.

Belli bir noktada FED kayıtsız kalamaz ve yine başa döneriz. Belki de dönemeyiz çünkü hasar büyük ve kalıcı hal alır. Hatırlanması gereken şu; FED gibi merkez bankalarının arzu ettiği aslında breakeven (enflasyon beklentileri) artması, reel faizlerin değil. ABD reel faizlerinin seviyesi hala çok düşük olmakla birlikte hızlı arttı. Bunun devamı faiz ve ABD endeksleri arasında gördüğümüz korelasyonu da bozar. ‘‘Risk parity’’ gibi mekanik stratejilerin satışını ve volatilite yükselişini de tetikleyebilir. Yani yükselirken gördüğümüz dinamiği yine düşerken de görebiliriz.

 

Baş Stratejist Murat Berk

 

Gelişen Piyasalar: Ekonomide düzelme beklentisi ile hisseler 3 aylık zirvede – ANALİZ

 

İyimser Hava Korunuyor…

 

ANALİZ:  BİST’te çaresizlik rallisi

 

FT:  Hedge fonları ikinci dipten çekiniyor  

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,087TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler