Ana SayfaHaberlerEğitimYöneticiler demokratik usullere...

Yöneticiler demokratik usullere göre atanmalı

BirGün Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı okullardaki yöneticilerle ilgili yeni bir çalışma başlattı. Başlatılan çalışmaya göre 4 yıl boyunca çalıştıktan sonra görevi biten müdürlerin istemeleri halinde 4 yıl daha görev yerlerinde kalması hedefleniyor.

Daha önce var olan yöneticilerin sınava tabi tutulmasına yönelik tartışmalarda Eğitim Bir-Sen’in ‘uyarıları’ üzerine geri adım atan MEB şimdi de yöneticileri adeta kalıcı hale getirmeye çalışıyor. Yöneticilerin liyakat temelli atanmadığına yönelik gelen eleştirileri doğrulayan bu çalışmaya ilişkin Eğitim-Sen Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan ile konuştuk.

Siyasal sendikal yakınlık

Var olan yöneticilerin büyük bir bölümünün siyasal ve sendikal yakınlığa göre atanmış ve bunun sonucunda atandığını söyleyen Bozdoğan “Milli Eğitim Bakanlığında yaşanan yönetim değişikliğinden sonra en fazla merak edilen konulardan biri de eğitim yöneticilerinin nasıl belirleneceği ve var olan yöneticilerin durumunun ne olacağı idi. Yaşananlar sonucunda MEB yönetimi var olan yöneticilerin görevlerine devam etmesi konusunda karar alarak alında eğitim alanında değişen bir şey olmadığını da ortaya koymuş oldu” dedi.

Eğitim Kurumlarında var olan yöneticilerin yeniden görevlendirilmesi ile ilgili takvimin üç defa değiştiğini anımsatan Bozdoğan şunları söyledi: Bakanlığa yakın isimler tarafından, yapılan girişimler sonucunda yönetmelik değişikliği yapılarak, ‘kendi okulunda devam etmek isteyen kurum yöneticilerinin kurumlarının diğer yöneticiler tarafından yapılacak tercihlere kapatılması’ düzenlemesinin yapılacağı ifade edilmektedir.”

Kamusal niteliği kaybolur

Bunun kabul edilemeyeceğini vurgulayan Bozdoğan “MEB, bir kamu kurumu olarak, toplumsal faydayı esas alan bir yaklaşımla yönetilmek yerine, bireysel veya kimi grupların faydasını esas almış olacaktır ki bu durum onun kamu kurumu niteliğini ortadan kaldırır. Doğal olarak bu da üretilen hizmetin kamusal olma özelliğini aşındırır.”

Bozdoğan son olarak şu ifadeleri kullandı: “Eğitim yöneticilerinin belirlenmesi demokratik esaslara ve kurallara göre, okulun tüm bileşenlerinin ortak iradesi ile belirlenmediği sürece bu sorun devam edecektir. Eğitim kurumlarının kamusal hizmet üretme özelliğini öne çıkarmak sorunun çözümünün başlangıç adımı olacaktır.”

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

11 madde ile tecavüzcülerin korkulu rüyası Tüfekli teyze

Tecavüz vakalarının çok yaşandığı Hindistan'da, kadınlar da kendi öz-savunmasını gerçekleştirmek için...

20 maddeyle Finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya eğitim sistemi, dünya ülkeleri arasında en saygın eğitim sistemi olarak...

21 fotoğrafla kadınların erkeklerden uzun yaşadığının kanıtı

Kadınların erkeklerden daha uzun  yaşadığı istatistiksel bir gerçek. Doğal olarak bilim adamları...

40 çalışmasıyla İngiliz grafiti sanatçısı Banksy

Banksy Erdoğan grafitisini Londra duvarlarına işledikten sonra Türkiye'de Twitter'da gündem oldu....

Tartışı-Yorum

Hasan Cemal: 7 Haziran’da oyum HDP’ye!

T24 yazarı Hasan Cemal, 5.3.2015 tarihli yazısında oyunu HDP'ye vereceğini açıkladı. Cemal yazısında "Başkan babalık hayalleri uçup gidebilir. Bunun içindir ki, Erdoğan’la tetikçileri HDP’yi hedef tahtası haline getirdiler" ifadelerini...

Kerbelâ’ya Giderken Hz. Hüseyin

İmam Hüseyin, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın ikinci oğludur. Hicretin dördüncü yılı Şaban ayının üçüncü günü Medine’de dünyaya geldi. Künyesi Ebu Abdullah’tır; lakapları ise Raşid, Tayyib, Vefî, Zekî, Mübarek,...

Enflasyon nedire birde böyle bakmak! (Tolga Yumrukaya)

Yazı/ Tolga Yumrukaya  Tolga Yumrukaya'nın kaleminden ekonomi-enflasyon nasıl yazısı.‘Sefagiller ile Cefagiller’Eşit topraklara ve eşit işgücüne sahip birbirinden bağımsız iki ayrı ada da yaşayan iki toplum düşünelim. Sefagiller ve Cefagiller.Her ikisi...