11.9 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 25, 2021

YORUM: Faiz silahı dövize çare olacak mı?
Perşembe sabahı dolar/TL güne 7.93’ten başlarken, Sinop’ta yapılan S-400 füze sistemi denemesi, cari açık ve Dolar Endeksi’nde yükseliş konuşuluyor. TCMB artık döviz kurunda yükselişe dolar satarak değil, faizleri her gün yükselterek müdahale ediyor. Faiz silahı kur istikrarsızlığına çare olacak mı?

 

Siyasi riskler

 

Ankara Oruç Reis’i bir kez daha Meis Adası açıklarına göndererek Yunainstan ve AB’nin dikkatini çekti. Batı basınında yer alan Türkiye’nin sözde genişlemeci emelleri ile ilgili yorumlar yatırımcıları kaygılandırmış olabilir. El Cezire’ye göre, Sinop’ta yapılan S-400 testleri ABD-NATO’ya mesaj vermek için değil, Rus ve Yunan jetlerinin sınırlarımız boyunca yaptıkları devriye uçuşlarını yakından takip için.

Yine de ABD’de yaptırım istemi yükseliyor. Biden’ın hem başkanlığı hem de Senato’yu kazanıp Kongre’den gelecek CAATSA yaptırımlarını onaylaması tehlikesi de fiyatlanıyor olabilir.

 

Ekonomik-global boyut

 

Dün açıklanan cari açık Türkiye’nin çok ciddi bir finansman sorunuyla karşı karşıya olduğunu gösterdi. Yabancı doğrudan yatırımlar çok düşük, net hata ve noksan kalemi sermaye kaçışı yaşanıyor izlenimi veriyor. Altın ithalatı ise bizce doğrudan TL mevduat faizlerinin reel olarak ekside seyretmesinin sonucu.

Dolar Endeksi’nin tüm Gelişmekte Olan Ülkeler FX’a karşı değer kazanması da TL’ye baskı unsuru olarak göze çarpıyor.

 

 

 

 

 

 

 

TCMB çare olacak mı?

 

Ancak, bu kez kamu tedbirsiz değil, TCMB sürekli faiz artırımı yapıyor. BloombergHT’ye göre, bu sabah ortalama fonlama faizi Aralık’tan bu yana ilk kez %12’in üstüne çıktı.  İsminin kullanılmamasını tercih eden bir ekonomist bize şu bilgiyi verdi:

“TCMB dün 10 Kasım vadeli repo ihalesiyle bankalara %13.25 ortalama basit faizle 10 milyar TL kaynak sağlarken bu ihalelerde faiz oranı son iki gündür geç likidite penceresi borç verme faiz oranı (%13.25) seviyesinde gerçekleşiyor. Bununla birlikte, Merkez Bankası geç likidite penceresi faiz oranını doğrudan kullanmayı halen tercih etmiyor. Ortalama fonlama maliyeti dün %11.93’ten %12.03’e yükseldi”.
 

Yatırımcılar şimdi TCMB PPK’nın gelecek hafta nasıl bir karak alacağını tartışıyor. Basında çıkan yorumlardan TCMB’nin politika faizini %15’e çekmesinin dövizi rahatlatabileceğini saptıyoruz. İkinci olumlu alternatif ise koridoru esneterek, TCMB’nin gerekirse kullanmak üzere üst limit olan Geç Likidite Penceresi faizini %13.25’in üstüne revize etmesi olabilir.

Nihayetinde, politik risk ağr basıyor. Ankara ABD ve NATO’ya S-400’leri niye test ettiğini açıkça anlattı mı bilmiyoruz.   Ankara’nın Doğu Akdeniz politikası belirsizlikler içeriyor. Bir yanda Yunanistan’a karşı şahin bir politika uygulanırken, öte yanda Başkanlık Sözcüsü İbrahim Kalın’a göre, Mısır’la ilişkiler düzelebilir.

Ankara daha önce dövizi kurunu baskılamakta zorlandığı dönemlerde hem faizin yükselmesine izin verdi, hem de dış politikada rahatlatıcı adımlar attı.  Bu kez de aynı manevrayı tekrarlarsa, piyasalar yatışır. Öte yanda, piyasalar cari açık finansmanı ve Biden’in seçilmesinin sonuçlarını fiyatlamaya başladıysa, TL’de çalkantıyı önlemek için çok sert faiz artırımları gerekecek. Bu kez de Ankara kur istikrarı ve zaten zayıflayan ekonomiyi korumak arasında sıkışacak.

 

FÖŞ

 

Covid-19 sonrası dünya ekonomisi: Makro Ekonomik Bakış:  Seminer başlıkları

 

Atilla Yeşilada Cevaplıyor… “Türkiye’yi bekleyen soğuk kış”

 

Reuters FX anketi: Dolar/TL zirveye yakın

 

FÖŞ anlattı: TCMB swap faizini yükseltti! Nasıl yani?

 
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,299BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler