15.7 C
İstanbul
Pazar, Kasım 28, 2021

YPG: IŞİD’in üç cephede ilerleyişini durdurduk!

IŞİD’in Kobané’ye ilerleyişiyle ilgili çatışmalar 12.gününde şiddetlenerek devam ederken YPG Basın Merkezi batı, doğu ve güney cephelerinde Işid’in ilerleyişini durdurduklarını bildiren bir açıklama yayınladı.

 

YPG Basın Merkezi’nin yapmış olduğu açıklamanın tam metni şu şekilde:

 Batı cephesi:

-25 Eylül günü saat 12.00’da, Kobanê’nin batısında bulunan Korbîngar köyünde üslenen çetelere yönelik YPG güçleri bir saldırı gerçekleştirmiştir. 1 havan topunun imha edildiği eylemde onlarca çete öldürüldü.

-Til Dolê köyüne yönelik gün içinde 2 ayrı saldırı düzenleyen çetelere ise, YPG güçleri sert karşılık vererek en az 5 çete üyesini öldürdü.

Siftek köyüne yönelik de bir saldırı düzenleyen çeteler YPG güçleri tarafından durdurulurken, şiddetli çatışmaların yaşandığı köyde tespit edilebilen 5 çete öldürüldü.

Aynı cephede bulunan Seylim ve Xurxuriyê köyü yakınlarında da YPG birer eylem gerçekleştirdi. Xurxuriyê’de 1 araç içindeki çetelerle birlikte imha edilirken Seylim köyünde ise 2 çete öldürüldü.

Doğu ve Güney Cephesi:

Dün çetelere ağır darbeler vurulan güney ve doğu cephelerinde de şiddetli çatışmalar yaşandı.

İdiqê köyünün kuzeyinden saldırı düzenleyen çeteleri püskürten YPG, burada 1 tank ve 23’lük bir doçkayı imha etti. Bu alanda yaşanan çatışmalarda 12 çete öldürüldü.

Qaramox ve Çem Alî köyleri arasında da çetelere bir eylem gerçekleştiren YPG, 1 çete aracını, içindeki çetelerle birlikte imha etti.

 14 YPG’li yaşamını yitirdi

YPG, dün akşamdan beri her üç cepheden saldırı düzenleyen çeteler ile YPG savaşçıları arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda toplam 59 çete öldürüldüğünü belirterek, son 24 saatte Kobanê’nin savunulması amacıyla yürütülen direnişte 14 YPG’linin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

YPG açıklamasında şöyle denildi: “Dün akşamdan beri her üç cepheden saldırı düzenleyen çeteler ile güçlerimiz arasında şiddetli çatışmalar yaşanmıştır. Doğu cephesinde Alişar, batı cephesinde Îzaê sırtları ve Minazê, güney cephesinde ise Idiqê kırsalında yoğunlaşan çatışmalar halen devam etmektedir. Çetelere ağır darbe vuran güçlerimiz Minazê köyü yakınlarında çetelere ait 14.5’luk bir doçka imha etmiştir. Kobanê direnişinde tüm alanlarda yaşanan çatışmalarda toplam 59 çete öldürülmüştür.”

“Çete saldırılarına karşı büyük bir direniş sergileyen 7 yoldaşımız bu çatışmalarda kahramanca savaşarak şehadete ulaşmıştır. Ayrıca bu sabah saatlerinde Minazê köyü civarında yürütülen direnişe komuta eden Erîş ve Zozan yoldaşların da içinde bulunduğu 7 yoldaşımız şehadete ulaşmıştır. Son 24 saatte Kobanê’nin savunulması amacıyla yürütülen direnişte 14 yoldaşımız şehadete ulaşmış bulunmaktadır.”

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,076TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler