YPG’liye hapis cezası!

0

Geçen yıl Türkiye’ye geldikten sonra tutuklanan Suriye’nin Derik kenti nüfusuna kayıtlı YPG’li İsmail Sadık’a 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Cezaya gerekçe olarak ise “PKK/KCK bağlantılı silahlı terör örgütüne üye olmak” gösterildi.

Rojava’nın Derik ilçesine kayıtlı İsmail Sadık, geçen yıl bir çatışmada yaralanmasının ardından tedavi olmak üzere Türkiye’ye geçti. Türkiye’de kaldığı eve yapılan operasyonla kendine yardım eden 3 kişi ile birlikte tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mardin 2. ağır ceza mahkemesinde bugün görülen davanın ardından 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

YPG terör örgütü sayıldı!

Rojava’da örgütlü YPG Türkiye’de terör örgütleri listesinde yer almıyor. Ancak mahkemenin verdiği bu karar ile YPG Türkiye’de ilk defa terörö örgütü olarak nitelendirildi. Verilen ceza ise YPG’ye üye olmaktan verilen ilk ceza oldu. Mahkeme PKK/KCK ile YPG bağlantısı kurarak verdiği kararı şu şekilde savundu:

“Örgüte yakın kaynaklarca Rojava olarak tabir edilen ve bahsi geçen devlet kurma planına ilişkin coğrafyanın batısında kalan Suriye ülkesindeki topraklardan da ‘Batı Kürdistan’ olarak bahsedildiği bilindiğinden, bölücü terör örgütünün PKK/KCK adı altında ülkemizde yürüttüğü kanlı faaliyetlerini Suriye ülkesi topraklarında da YPG olarak yürüttüğü anlaşılmaktadır. Örgüt mensuplarının ülkemiz topraklarında PKK/KCK mensubu olarak faaliyet yürütürken, aynı kişilerin sınırın diğer tarafında Suriye topraklarında aynı amaç uğruna yürüttüğü faaliyetler YPG adı altında görülmektedir. Tüm bu hususlar dahilinde YPG ve YPJ adlı yapılanmaların bölücü terör örgütü PKK/KCK ile birbirine fikri ve organik bağlarla örülü bulundukları, aynı yapının ve ideolojinin ürünü durumunda oldukları anlaşılmaktadır. Buna göre Suriye’de faaliyet gösteren PYD, YPG, YPJ gibi örgütlerin PKK’nın Suriye ülkesinde faaliyet gösteren türdeşleri oldukları, KCK başlığı altında 4 ülkede faaliyet gösteren 4 alt örgütlenmeden biri olduğu, bu örgütlerin aynı amaca hizmet ettikleri, faaliyet amaçlarının ve yöntemlerinin bire bir ve aynı olduğu anlaşılmaktadır.”

İsmail Sadık’ın avukatı Ali Kahraman, Sadık’ın sadece 8 gün YPG içerisinde bulunduğunu, Türkiye’ye karşı silahlı bir fiilde bulunmadığını ve cezaya gerekçe olarak Sadık’ın üzerinde bulunan taşınabilir bellekte yer alan YPG üniformalı fotoğrafları olduğunu söyledi. Kahraman, “Türkiye’nin terör listesinde olmayan YPG’den yargılanan ve ilk ceza alan kişi benim müvekilim oldu. Müvekilimin Türkiye topraklarına ve Türkiye’nin menfatlerine yönelik bugüne kadar hiç bir eylemi olmamıştır. Bu rağmen mahkemede 8 gün YPG’de kalan ve ifadesinde ailesini korumak için örgütte yer aldığını söylemesine rağmen ceza verdi. Biz cezayı temyize götüreceğiz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here