YSK “6’ya 5 karar verecek” iddiası

0


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) karar aşamasında iken başkent siyasal kulislerinde bazı iddialar kafaları karıştırıyor.

Nedir bu iddialar diyecek olursanız sıralayayım…

– YSK’nın bazı üyelerinin saraya davet edilmiş olduğu,

– Ankara’ya yakın bir ilçedeki kamu lokalinde YSK’nın 2 üyesinin cumhurbaşkanlığı hukuk danışmanlarından ikisi ile buluşması,

– YSK’nın 5 üyesinin İstanbul seçiminin iptal edilmesi icap ettiğini, 5 üyesinin ise karşı çıkmış olduğu ve iptal edilmemesi icap ettiğini vurguladıkları, Başkan Sadi Itimat’in ise, “üzerimde büyük siyasal baskı oluşturuluyor” söylediği,

– YSK’nın 6’ya 5 seçimin yenilenmesi yada yenilenmemesi sonucu vereceği iddiaları siyasal kulislerde konuşuluyor.

Bu iddialardan anlaşılıyor ki kilit oy Başkan Itimat’den gelecek…

AKP’nin YSK’ya yapmış olduğu itirazları için 23 Nisan’da verilen ara karar ile ilçe seçim kurullarından istenilen bilgiler için verilen dün saat 17.00 itibarı ile doldu.

39 ilçeden gelecek belgeler gerek YSK üyeleri tarafınca gerekse partilerin YSK’daki temsilcileri tarafınca tek tek incelenecek.

AKP’nin YSK’daki temsilcisi Recep Hususi, “Sürenin bitmiş olması, araştırma sonuçlarının gelmesinin beklenmeyeceği anlamına gelmez. İstanbul’da 39 ilçe seçim kurulunda tüm ara kararların gereğinin yerine getirilmesi beklenecek. Ulaştıktan sonra dosyanın kapağı açılır, içindeki informasyon ve belgelerle ilgili bizim incelememiz olacak, kurul üyelerinin incelemesi olacak, sonucunda yine görüşme olacak ve sonucunda karar verilecek” dedi.

Bu açıklamayı sorduğum CHP’nin YSK’daki temsilcisi Hadimi Yakupoğlu şu yanıtı verdi:

“Atakum ilçesi ile ilgili YSK’nın 438 sayılı ve 10 Mayıs 2018 tarihindeki sonucu, Şehitkamil ilçesi ile ilgili 717 sayılı ve 5 Şubat 2019 tarihindeki YSK sonucu, Pasinler ilçesi ile ilgili YSK’nın 14 Nisan 2019 ve 2760 sayılı sonucu ve İyi Parti Bursa İl Başkanı Yahya Bahadır’ın itirazına rağmen YSK’nın 3469 sayılı ve 20 Nisan 2019 tarihindeki sonucu vardır.

Bu üç karar ile beraber Bursa Mustafakemalpaşa kararını beraber okuduğumuzda, AK Parti’nin yalnız ve yalnız tekrardan ve tekrardan bir mağdur olma çabası için elinden gelebilecek tüm kamu güç ve imkanlarını kullandığını görüyorum. Fakat lütfen ihmal etmeyin; Bahar Geldi..!”

Yakupoğlu her ne kadar hukuken AKP’nin itirazlarını ortadan kaldıracak YSK karar örneklerini net bir halde ortaya koyuyorsa da iddialar kulislerde kulaktan kulağa yayılmaya devam ediyor.

YSK’nın müzakereleri bu hafta sonuna kadar tamamlaması umut ediliyor.

YSK Başkanı Sadi Itimat’in AKP Balıkesir heyeti ile görüşmesi ise, “Başkan İstanbul seçiminin iptalinin mesajını bu fotoğraf ile verdi” şeklinde yorumlanıyor.

Bu iddialardan hangisi ağırlıklı diye sormuş olacaktır olursanız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmeyeceği görüşünün ağır bastığını söyleyebilirim.

Bu iddiayı öne sürenlerin gerekçelerini de şu şekilde sıralayabilirim.

– Recep Tayyip Erdoğan seçimin yenilenmesi sonucu alınırsa ekonomik krizin ağırlaşacağını, döviz kurlarının tutulamayacağını bilecek üzüntü deneyimli siyasetçidir.

– Seçim yenilendiği takdirde Ekrem İmamoğlu’nun minimum % 2-3 puan farkla seçimi kazanacağını anketler ortaya koyuyor ki bu anketler Erdoğan tarafınca dikkatle izleniyor.

– Binali Yıldırım’ın, “Seçim yenilenirse ben yokum” mesajı verdiği ve bundan dolayı de Kızılcahamam kampına çağrı edilmediği.

Doğal bir de seçimin iptal edileceği benzer biçimde küçük bir ihtimal de var ki bu iddiayı öne sürenler de gerekçelerini şu şekilde sıralıyorlar.

– Seçim yenilenirse AKP’nin kazanma şansı vardır.

– Binali Yıldırım aday eğer olmazsa AKP’nin kazanma şansı artar.

– Ekonomik kriz aslına bakarsanız yaşandı, bundan kötüsü olması imkansız…

Başkent siyasal kulislerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçiminin yenilenip yenilenmemesi mevzusunda işte bu gelişmeler yaşanıyor.

YSK kararını verdikten sonrasında da çıkan sonucun uzun süre tartışılacağını söylemek mümkün.

Gün ola harman ola, demokrasi hakim ola…

Kaynak Yeniçağ: Orhan UĞUROĞLUCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here