27.4 C
İstanbul
Cumartesi, Eylül 18, 2021

YSK İstanbul Seçimi İçin Yarın Toplanacak! Karar Ne Zaman Çıkacak?
[ad_1]

İstanbul’da 31 Mart mahalli seçimlerinin derhal peşinden başlamış olan olağan itiraz süreci 17 gün sonrasında tamamlanabildi. Son olarak Maltepe’de tekrardan sayım işlemlerinin tamamlanmasının peşinden nihai seçim netice belgesi olan İl Birleştirme Raporu’nın tanzim edilmesinin peşinden yarışı önde bitirdiği tescil edilen Ekrem İmamoğlu mazbatasını alarak, İBB Başkanlığı görevine resmen başladı. AKP ise daha öncesinden seçimin iptali için muhteşem itirazda bulunmuştu.

AK Parti ve MHP İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi talebiyle Yüksek Seçim Kurulu’na muhteşem itirazlarını yapmıştı. AK Parti, dün de ek olarak mevcut itiraz gerekçelerine, bu seçimde KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmış olmasını da eklemişti. YSK’nın, her iki partinin itirazı Pazartesi görüşmeye başlaması planlanıyor.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü, AK Parti ve MHP’nin seçimin yenilenmesine dair dilekçeleri ile sundukları belgeler sisteme kaydediliyor. Ek olarak partilerin iddialarına ilişkin bir ön araştırma işlemi gerçekleştiriliyor. AK Parti YSK başvurusunda üç valiz dolusu belge ibraz etmişti. AK Parti YSK Temsilcisi Recep Hususi tarafınca kayıt işlemlerinin hızlanması için Kurul’a bu belgelerin dijitallerini de teslim etmiş olduğu öğrenildi.

İLK GÖRÜŞMEDE KARAR ÇIKMAYABİLİR

İşte tüm bu işlemlerin tamamlanma aşamasında olduğu, pazartesi günü YSK’nın söz mevzusu başvuruları gündeme alacağı ifade edildi. Sadece ilk görüşmede karar çıkma olasılığının da düşük olduğu da belirtiliyor.Kurul’da öne sürülen iddiaların tek tek “somut verilere dayanıp dayanmadığına dair” görüşme edileceği, bunun da uzun bir vakit alabileceği belirtiliyor.İlk görüşmede AK Parti YSK Temsilcisi Recep Hususi’in partisinin seçim yenileme talebine ilişkin gerekçelerine dair uzun bir sunum yapacağı da dile getiriliyor. Öte taraftan, YSK’nın AK Parti’nin İstanbul ve Büyükçekmece başvuruları ile MHP’nin İstanbul ve Maltepe başvurularını beraber görüşüp karara bağlaması planlanıyor.

MUHTEMEL KARARLAR

YSK, İstanbul başvurularına ilişkin iki karar verebilir. AK Parti ve MHP’nin itirazı kabul edilebilir ya da reddedilebilir. Kurul’un itirazların kabulüne karar vermesi halinde bu İstanbul’da seçimlerin yenileneceği anlamına gelir. Ve YSK aksine bir karar almazsa, İstanbul’da seçmenin 2 Haziran’da tekrardan sandık başına gideceği anlamına gelecek. Ret sonucu verilmesi halinde ise İstanbul İl Seçim Kurulu’nca tanzim edilen İl Birleştirme Raporu sonucu kati seçim sonucu olacak.[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,077TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler