escort kuşadası

27.2 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

Yüksek mahkeme: Trump, ‘duvar’ için Pentagon’dan 2.5 milyar dolar kullanabilir
[ad_1]

ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmenleri engellemek için Meksika sınırına örülmesini istediği duvar projesine ABD Yüksek Mahkemesi’nden ‘fon onayı’ çıktı. Mahkeme, savunma bakanlığının (Pentagon) bütçesinden 2.5 milyar doların (14.18 milyar lira) duvar projesinde kullanılabileceğine hükmetti.

Fotoğraf: Reuters (arşiv)

California eyaletindeki federal yargıcın kongrenin, başkana duvar yapımında bütçe kaynaklarını kullanmasına dair yetki vermediğine hükmetmesinin ardından gelen bu karar Trump tarafından ‘büyük bir zafer’ olarak nitelendirdi. California’daki yargıcın kararını durduran yüksek mahkeme kararı, 2.5 milyarın California, Arizona ve New Mexico eyaletlerini kapsayacak şekilde kullanılmasını öngörüyor.

ABD’nin Meksika sınırına duvar örülmesine dair vaadi, 2016’daki başkanlık seçimi öncesinde yürüttüğü kampanyanın temel unsurlarından biri olan Cumhuriyetçi Trump’ın projesine Demokrat Partililer karşı çıkıyor.

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili başkanı Nancy Pelosi yüksek mahkemenin kararını eleştirerek şunları söyledi: “Donald Trump’ın askeri kaynakları çalarak, kongre tarafından reddedilmiş olan, etkisiz bir sınır duvarına harcamasına izin veren yüksek mahkeme kararı derin bir hatadır. Kurucu atalarımız, egemenliğin halkta olduğu bir demokrasi tasarladı, krallık değil.”

Trump, bu yılın başında acil durum ilan ederek, ‘ulusal güvenlik meselesi’ olarak tanımladığı duvar için 6.7 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı.

Demokratlar ise acil durum ilanının, Trump’ın anayasa ile belirlenen yetkilerini aştığını savunuyor. 2 bin kilometre uzunluğundaki duvar projesi için 23 milyar dolar (130.4 milyar lira) gerekiyor.

Pentagon’dan ABD-Meksika sınırına duvar örülmesi için 1 milyar dolarlık fon

Trump, Meksika duvarı için el yükseltti: Gerekirse OHAL ilan ederim

Trump direniyor: Duvar olmadan hükümet açılmayacak

Trump’ın Meksika duvarı pahalıya patladı: ABD’de hükümet kapandı[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,084TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler