Zamanın ruhu İHL ile yakalanacak

0


Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), “Esnek ve modüler yapı” olarak açıklamış olduğu yeni ortaöğretim sisteminin Anadolu liseleri ve imam hatipler üstünden inşa edilmiş olduğu öğrenildi. Bakanlığın, “2023 Eğitim Vizyonu”nda imam hatip ortaokulları için öngördüğü değişikliklerin derhal hepsi tüm lise türlerini kapsayacak şekilde yeni sisteme yerleştirildi.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, “Dönemin ruhunu yakalamak için uğraşıyoruz” söylediği yeni ortaöğretim sisteminin, imam hatiplerin Anadolu liseleri ile uyumlu hale getirilmesi amacıyla kurgulandığı ortaya çıktı. Eğitimin yol haritasının belirlendiği “2023 Eğitim Vizyonu”nda imam hatip okullarının müfredatı ve ders yapısı için kabul edilen değişimler, tüm lise türlerini kapsayacak şekilde hayata geçirildi. Buna bakılırsa, imam hatip okullarındaki ders saatinin ve türlerinin azaltılması ile program çeşitliliğinin korunarak esnek ve modüler hale getirilmesi düşüncesinin tüm lise türlerinde uygulanması kararlaştırıldı. Yeni sistemde öte taraftan, din dersi tüm okul türleri için mecburi hale getirilerek Tasavvuf Edebiyatı, Kuran-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler derslerini tüm öğrencilerin seçebilmesinin de yolu açıldı.

ÇIKIŞ NOKTASI İMAM HATİPLER

BirGün’ün ulaşmış olduğu “MEB 2019-2023 Strateji Belgesi”ne bakılırsa, ilk olarak imam hatiplerde yapılması planlanan sadece sistem değişikliği ile tüm lise türlerine yayılan öteki strateji planları şunlar oldu:

• Meslek dersleri ile bilimsel nitelikli derslerin oranları değişik alanlarda üniversite okuyacak öğrencilere bakılırsa planlanacaktır.

• Yabancı dil öğretmenlerinin mesleki becerilerinin geliştirilmesine yönelik mesleki gelişim programları düzenlenecektir.

• Yükseköğretim kurumlarıyla yapılacak iş birlikleriyle imam hatip okullarındaki evlatlarımızın bilimsel ve entelektüel gelişimlerini desteklemek için bilim, kültür ve sanat alanlarındaki akademisyenler tarafınca etkinlikler düzenlenecektir.

İSTİHDAM FAZLASI İTİRAFI

MEB’in 2019-2023 Strateji Belgesi, yeni sistemin bununla beraber getirmiş olduğu riskleri de gözler önüne serdi. Belgede, imam hatipler için kabul edilen “esnek ve modüler” programların uygulanabileceği dersliklerin yetersiz olduğu kaydedilerek “Planlanan emekler neticesinde bazı öğretmenler istihdam fazlası durumuna gelebilir” uyarısında bulunulmuş oldu. Yeni sistemde, “Mesleki gelişim programları” olarak tanım edilen çalışmaların uygulanmasında karşılaşılabilecek güçlükler ise “Yükseköğretim kurumlarının etkinliklerinin ortaokul ve ortaöğretim düzeyinde olmaması. Bilimsel etkinliklere katılım için maliyetlerin yüksek olması” şeklinde sıralandı.

AKP PROJESİ

Yeni lise modelini, “AKP projesi” olarak nitelendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Ortaöğretim kurumları, AKP ve MEB tarafınca politik iktidar alanı olarak görülmektedir. MEB okullaşma politikasını meslek liselileştirme ve imam hatipleştirme üstüne kurmaktadır. Ortaöğretimin temel işlevlerinden birinin yükseköğretime öğrencileri hazırlamak olduğu düşünüldüğünde, vakit içinde Anadolu liseleri ile imam hatiplerin birbirine yakınlaşması öğrencilerin imam hatip okullarına yönlendirilmesini kolaylaştıracaktır. Yeni model bununla birlikte imam hatipleştirme projesidir ve Siyasal İslam’ın küresel piyasalarla, patronlarla ortaklığının devamının deklarasyonudur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here