Zülfü Livaneli’ye Kayseri Film Festivali’nden onur ödülü

0


Yönetmen, yazar, senarist ve besteci Zülfü Livaneli, bu yıl 7’ncisi düzenlenecek olan Kayseri Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne değer görüldü.

Anadolu Sinemacılar Derneği tarafından, Kadir Turna’nın direktörlüğünde bu yıl 13 Kasım’da başlayacak olan 7. Kayseri Film Festivali, 16 Kasım’a dek sürecek.

Festival direktörü Turna, onur ödülüne değer görülen Livaneli ile açıklamalarda bulundu. Livaneli’nin, ailesi Kayserili olan Elia Kazan ile arasında çok özel bir bağ bulunduğunu belirten Turna; Livaneli’nin, Kazan ile Türkiye’de geçirdikleri zamanlardan kesitler sunan 2017’de yayımladığı “Elia ile Yolculuk” adlı kitabını hatırlattı.

Turna ayrıca, Kayseri’de Elia Kazan Müzesi yapmayı planladıklarını da ifade etti.

Nebil Özgentürk’ün moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleştirileceğini de aktaran Turna, söyleşinin ardından Elia Kazan ve ailesinin yaşadığı yerlerin gezileceğini bildirdi.

Livaneli ödülünü, 14 Kasım Perşembe günü düzenlenecek olan törende teslim alacak.

Zülfü Livaneli hakkında:

20 Haziran 1944 yılında Konya’nın Ilgın ilçesinde doğdu. Ankara Maarif Koleji’nde ilköğrenimini tamamladıktan sonra Ankara Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. 1972 yılında İsveç’e gitti. 1973 yılında Belçika’da ilk plağını yaptı. 1974-1975 yılları arasında Stockholm Birkagorden Müzik Yüksek Okulu’nda müzik eğitimi aldı. 1977’de “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” ve “Merhaba” adlarıyla tek saz kullandığı plaklar çıkardı.  Ardından 1978’da “Nâzım Türküsü”, 1979’da “Atlının Türküsü” adlı eserleri yaptı.

Tunç Okan’ın İsveç’te çektiği 1974 yapımı “Otobüs” (1974) filminin müziklerini düzenleyerek sinemaya başladı. Bu filmi, 1978 yağımı “Sürü”,  1981 yapımı “Hazal”, 1981 yapımı “Yılanı Öldürseler” gibi filmlerin müzikleri takip etti. 1982 yılında “Yol” filminin müziklerini yaptı.

1978 yılında “Sürü” filminin müziğiyle Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Özgün Müzik, 1982 yılında “Yılanı Öldürseler” filminin müzikleriyle de Ankara Sanatevi En İyi Özgün Müzik Ödülleri’ne değer görüldü.

1987 yılında Yaşar Kemal’in aynı adlı romanından uyarladığı “Yer Demir Gök Bakır” filmiyle yönetmenliğe başladı. Yönetmenlik deneyimini 1988 yılında senaryosunu da kaleme aldığı “Sis” filmiyle sürdürdü. Film, 26. Antalya Film Festivali’nde en iyi ikinci film ödülü, Akdeniz Film Festivali’nde büyük ödül ve Kültür Bakanlığı Başarı Ödülü başta olmak üzere pek çok ödülün sahibi oldu.

“Sis”i 1993 yılında, senaryosunu Zeynep Avcı ile birlikte yazdığı “Şahmaran” takip etti.

Sabah, Milliyet ve Vatan gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyat alanında da ürünler veren Livaneli en son, 2010 yılında senaryosunu da kaleme aldığı ve Atatürk’ün son iki saatini perdeye aktardığı “Veda” filmiyle izleyiciyle buluştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here