Ana SayfaPolitikaKomünist Başkan konuştu: "Herkes...

Komünist Başkan konuştu: “Herkes yüzünü cizre’ye dönmeli”

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Türkiye’deki bütün halkların artık yüzünü ‘İnsanlık için ayakta duran’ Cizre’ye çevirmesi gerektiği de söyledi.

Demokratik Halklar Federasyonu (DHF) heyeti içerisinde yer alan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, Cizre‘ye dayanışma ziyaretinde bulundu. Belediye başkanları karşılaştıkları manzara ile insanlık ve vicdanın geldiği acı noktayı gördüklerini dile getirdi.

Cizre‘de yaşananları öğrenmek için insanların gelip buraları görmesi gerektiğini vurgulayan Fatih Mehmet Maçoğlu, yaşananların insanlık adına “utanç verici” olduğunun altını çizdi. Cizre’ye geldiklerinde ne ile karşılaşacaklarını bilmediklerini ancak insanların güler yüzü ile karşılaşmalarının umut verici olduğunu dile getiren Maçoğlu, kendileri açısından buradaki insanların mücadelesini sahiplenmekten başka bir seçeneklerinin olmadığını ifade etti.
Maçoğlu, “Buradaki direniş, Türkiye halklarına moral oldu. Bu sokaklarda gördüğümüz insanlar, insanlık adına ayakta durmuş. O yüzden Türkiye’deki bütün halkların da artık yüzünü Cizre’ye çevirmesi gerekiyor. Ateşin başka yerlere sıçramaması için herkesin Cizre’yi sahiplenmesi gerekir” dedi.

 

‘İMRET’İN GÖREVDEN ALINMASI KABUL EDİLEMEZ’

AKP‘nin iktidarda bulunduğu 13 yıl boyunca halklara yönelik gerçekleştirdiği saldırıları hatırlatan Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel ise, Cizre’de gördükleri manzarayı “İnsan haklarına dair her şey rafa kaldırılmış” olarak değerlendirdi.

Cizre Belediye Eşbaşkanı Leyla İmret‘in görevden alınmasının da kabul edilmeyeceğini ifade eden Türkel, bakanlığın bir an önce halkın iradesi olan İmret’e görevini iade etmesi gerektiğini söyledi. (DİHA)

komünist başkan, ovacık belediye başkanı, fatih mehmet maçoğlu, cizre, demokratik halklar federasyonu, dhf,

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Tarihteki 15 mucit kadın

İcat ettikleri şeylerin önemini herkesin bildiği ama isimlerini kimsenin bilmediği kadınlar...Bilime büyük...

13 fotoğrafla mesafeleri anlamsız kılan Koreli çiftin hikayesi

Uzak mesafeli ilişkilerin kuşkusuz en sinir bozucu tarafı aradaki uzun mesafelerdir....

Doğanın ele geçerdiği dünyanın en güzel balıkçı köyünden 20 fotoğraf

Çin’in Shengsi Adaları olarak bilinen ve 400 adadan oluşan bölgede yer...

Akıllara ziyan 24 hatalı mühendislik harikası!

Akıllara ziyan dedirten 20 hatalı mühendislik harikası yapı diyoruz, çünkü bunları...

Tartışı-Yorum

Marksist ve sosyalist bir siyasetçi olarak Yaşar Kemal

Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te direne direne ölümünün ardından değişik yönleriyle tanıtıldı. Romancılığı, hikâyeciliği, şairliği, gazeteciliği, doğaya olan tutkunluğu, insana olan aşkı, neşeli kişiliği onu tanıyanlar tarafından anlatıldı. Ancak bir Marksist ve bir sosyalist siyasetçi oluşuna pek az değinildi. Oysa bu yönleri, yaşamı boyunca diğer tüm nitelikleriyle...

Evrim Alataş: Nevroz, Nevruz ve Newroz

12 Nisan 2010’da aramızdan ayrılan yazar, gazeteci, eleştirmen, insan hakları savunucusu gibi hak edilmiş birçok sıfatın sahibi Evrim Alataş’ın Mayoz Bölünme Hikayeleri adlı eserinden bir pasajla Newroz bir bakalım. Evrim Alataş, Yeni Politika, Demokrasi, Özgür Bakış, Ülkede Özgür Gündem, Evrensel Gazetesi, Birgün ve Özgür Politika gazetelerinde çalıştı, birçok...

İsmail Beşikçi: Ahmet Ümit’in yeni kitabı Elveda Güzel Vatanım’da İttihatçılar…

15 Haziran 1926’da, Mustafa Kemal’e karşı gerçekleşen İzmir suikast teşebbüsü, eski İttihatçılara yönelik bir politikanın yaşama geçmesini gündeme getirir. Eski ittihatçılar, izlenmekte, tutuklanmakta, kaçırılmakta, yok edilmektedir. İstanbul’da bu politika kararlı bir şekilde uygulanmaktadır.  Eski İttihatçılardan Şehsuvar Sami Bey, emniyet güçleri tarafından izlendiğini fark eder. Beşiktaş’taki evinden ayrılarak Perapalas’a...