Hollanda’da oyların yüzü HDP’ye dönük

0
seçim, hdp, yurtdışı, oylar, hollanda, hollanda seçim, 7 haziran,

Hollanda’da seçmenler dün sandık başına giderek oylarını kullandı. Kullanılan oyların büyük çoğunluğun HDP’li seçmene ait olduğu bildirildi.

Hollanda‘da oy kullanma merkezlerinden biri olan Den Haag’taki ‘De Broodfabriek-Volmerlaan 12 2288 GD Rijswijk’ adresinde sabah saatlerinde büyük bir yoğunluk oldu. HDP müşahitleri oy kullananların ağırlıkta kendi kitleleri olduğunu belirtti. Açılan 50 sandığın başında HDP müşahitleri de hazır bulundu.
Rotterdam, Amsterdam ve Den Haag gibi kentlerdeki Demokratik Kürt Toplum Merkezleri’nden seçmenler araçlarla sandık başına taşındı. HDP’li yetkililer, özellikle kadın ve gençlerden beklentilerinin büyük olduğunu belirterek, tüm devrimci demokrat kesimlerin iradelerini sandığa yansıtmalarını istedi. Den Haag seçim bölgesi için Kriz Masası da oluşturuldu. Buradaki görevliler, iki gün içinde ulaşabildikleri tüm seçmenlere ulaşıp sandık başına götürmeyi amaçlıyor.
Hollanda’da Deventer kentinde kurulan sandığa da ilgi yoğun oldu.

hollandada seçim

Alevi seçmenlere çağrı
Öte yandan Hollanda Alevi Birlikleri Federesyonu (HAKDER) Başkanı Nurettin Altundal, Alevi seçmenlere yönelik çağrısını yineledi. Alevi adayların HDP çatısı altında Meclis’e gitmek istediğini vurgulayan Altundal, Hollanda’da yaşayan bütün Alevilerin sandığa gidip HDP’ye destek vermesi çağrısında bulundu. Altundal, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonun ve üyelerinin iradesi ile HDP’den aday gösterdikleri Turgut Öker’in Alevileri temsilen başarıya ulaşması için herkesi çaba içinde olmaya davet etti.

BİRGÜL ROAVA/DEN HAAG/A.KARAÇOBAN/KÖLN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here