Ankara’da dilenciliğin yeni versiyonu

0
dilencilik, ankara,

Ankara genelinde uzun süredir özellikle işlek caddeleri kendilerine mesken tutan iyi giyinimli kişiler, sokaktan geçen vatandaşlara mağdur olduklarını ileri sürerek vatandaşları rahatsız ediyor.

Ankara genelinde uzun süredir özellikle işlek caddeleri kendine mesken tutan kişiler, sokaktan geçen vatandaşlara yolda kaldıklarını söyleyerek ya da mağdur olduklarını ileri sürerek vatandaştan para talebinde bulunuyor. Genellikle yaşları 15 ile 18 arasında değişen bu kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor bu da vatandaşları oldukça rahatsız ediyor.

Bir milyonun var mı abi

Bu kişilerin genellikle yolda kaldıklarını ileri sürerek vatandaşların önünü kestiklerini söyleyen Serdar Sarıkaya, “ Bu kişilerle günün her saatinde ve Ankara’nın her yerinde karşılaşıyorum. Bunları Suriyeli dilencilerle karıştırmamak gerekir. Bu kişiler Ankaralıdır. Her seferinde önümü kesip para istiyorlar ve nedense her gün yolda kaldıklarını söyleyen bu kişileri her gün aynı yerde aynı saatte görüyorum” dedi. Bunlara halk dilinde sinyalci denildiğini belirten Sarıkaya, “İhtiyacı olan insanlar tabi ki de dilenebilirler ama bu kişilerin insanların önünü kesmesi ve insanların metrelerce peşinden gidip para istemesi rahatsız edici bir durumdur. Ben şahsen oturup dilenen bir dilenciden hiçbir zaman rahatsız olmadım. Örneğin otogarda dilenen bir kişiyi tanıyorum ve bu kişi yaklaşık 5 yıldır Bursa’ya gidecek ama beş lirası eksik olduğu için gidemiyor. Yani bu adam beş yıldır burada vatandaşlardan beş lira isteyerek insanları rahatsız ediyor. Bu bir dilenme değil, dolandırıcılıktır. Başkent gibi bir yerde yaşanan bu duruma bir an önce bir çözüm bulunmalıdır” diye konuştu.

Gün geçtikçe çoğalıyorlar

Bu kişilerin alan buldukça çoğaldığını söyleyen Sarıkaya, “Bu kişilerle daha önce Ankara’da karşılaşmıyorduk. Belediye denetlemelidir bir denetleme mekanizması olmalıdır denetleme mekanizması ve müdahale olmadıkça bunlar kazanmaya devam eder dolaysıyla vatandaş rahatsız olmaya devam edecek. Dilenmek istiyorlarsa bir yerde oturup dilenebilirler ve kimin gönlünden ne kopuyorsa çıkarıp verir. Bu tarz ısrarcı olup vatandaşın peşinden koşup, vatandaşı rahatsız etmek ve kendisine para vermeyenleri taciz etmek iğrenç bir durumdur” şeklinde konuştu. Bir milyoncu teröründen oldukça rahatsız olduğunu belirten Fatih Demir, “ Eskiden, biz doğudan geldik iş bulamadık ekmek alacağız ekmek paramız yok şeklinde ortaya çıkan bu kişiler, şimdilerde şekil değiştirmiş durumda. Bunların eskiden sayısı oldukça azdı ama gün geçtikçe sayıları çoğalıyor. Önceden sadece erkekler dileniyordu şimdilerde ise bunlara genç güzel kızlar da eklendi. Güzel kızların eklenmesinin sebebi ise, insanların kolayca bu kişilere para veriyor olmasıdır” dedi.

Press Haber / Kadir GÜRHAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here