Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Benzersiz şair Gülten Akın uğurlandı

Tüm Haberler 6 Kasım, 21:15'de eklendi

Önceki gün yitirdiğimiz Türkiye şiirinin en önemli isimlerinden Gülten Akın, Karşıyaka Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

İki gün önce 82 yaşında hayatını kaybeden Türk şiirinin önemli isimlerinden Gülten Akın son yolculuğuna uğurlandı. Akın’ın cenazesi kılınan namazın ardından defnedilmek üzere Karşıyaka Mezarlığı’na götürüldü.

Şair ve yazar Gülten Akın’ın cenaze namazı Kocatepe Camii’nde kılındı. Cenaze töreninde şairin çocukları Aksu Bora, Deniz ve Murat Cankoçak taziyeleri kabul etti. Cenaze törenine eski AKP Milletvekili Ertuğrul Günay, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, milletvekilleri ve sanatçı yakınları katıldı. Cenaze törenine katılamayan Sezen Aksu ise çiçek gönderdi. Gülten Akın’ın (Cankoçak) tabutunu cenaze törenine katılan kadınlar taşıdı.

Cenaze törene katılarak aileye başsağlığında bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Akın’ın Türkiye edebiyatı açısından önemli bir kayıp olduğunu belirtti. Yüksekdağ, Akın’ın bir kadın olarak yaşam karşısındaki duruşunun her zaman örnek olduğunu dile getirdi.

Gülten Akın’ı şiirleriyle tanıdıklarını ifade eden Yüksekdağ, konuşmasına şöyle devam etti:

”Türkiye siyaseti çok çalkantılı zorlu süreçlerden geçiş tarihe sahip. Bizler toplumsal mücadele her zorlukla karşı karşıya kaldığımızda şiirlerden ilham aldık. Onun şiirleri bizim en fazla ilham aldığımız şiirlerdi. Bugün Türkiye’nin içinden geçtiği bu kadar zorlu süreç içinde bize en değerli mirası bıraktı. Bu zorlukların üstünden gelmemiz için bize şiirlerle dolu bir miras bıraktı. O bütün Türkiye toplumuna bırakılmış değerli bir mirastır. Yaşama ve mücadeleye tutunma inadını ondan öğrenmeye devam edeceğiz. Bugün onu kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Birçok insandan farklı olarak şair kadın kimliğiyle arkasında güçlü eserler bıraktı. Biz yine onun bıraktığı mirasa layık olmaya çalışacağız. Onun sözleriyle yaşama tutunacağız. Bir kere daha hepimizin başı sağ olsun.”

Akın’ın naaşı, kılınan cenaze namazının ardından kadınlar tarafından taşınarak defnedileceği Karşıyaka Mezarlığına götürülmek üzere cenaze aracına yerleştirildi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.