Ana SayfaYaşamÇocuk Hakları Savunucuları Diyarbakır'a...

Çocuk Hakları Savunucuları Diyarbakır’a gidiyor

Çocuk ve insan hakları alanında faaliyet gösteren STK, insiyatif, kurum, kuruluş, gazeteci ve sanatçılar, çocuk hak ihlalleri ve barış için Diyarbakır’a gidiyor.

 

Press Haber | Çocuklar için barış hemen şimdi sloganıyla bölgede faaliyet gösteren çocuk, kadın, hak odaklı STK’lar, insiyatifler, gazetecilerle bir araya gelerek dayanışmayı büyütmek, “Çocuk, Yaşam, Özgürlük!” diyerek çocuklara, yaşama ses olmak ve bir yol haritası hazırlamak üzere 26-27 Aralık 2015 tarihleri arasında, Diyarbakır’da 2 günlük bir program düzenlenecek.

 

Çocuk Hakları Savunucuları Hep Birlikte

İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır, Van, Batman, Mardin’den 76 farklı çocuk, insan hakları, kadın ve LGBTİ örgütleri, sendikalar, meslek örgütleri, sivil insiyatifler, siyasi parti, demokratik kitle örgütleri ve onlarca öğrenci, akademisyen, sanatçı, milletvekili ve gazetecilerin katılımı ile bir dizi çalışmanın düzenlendiği belirtilen açıklamada, “Taleplerimizi hafta içinde UNICEF Türkiye Temsilciliği ve TBMM’de temsil edilen partilere ilettik. Tüm bu girişimlerimizle edindiğimiz bilgileri; savaşın kalbine Diyarbakır /Amed’e taşıyoruz” denildi.

 

Açıklamanın tamamı ise şöyle:

Çocuklar İçin Barış Hemen Şimdi!

76 farklı çocuk, insan hakları, kadın ve LGBTİ örgütleri, sendikalar, meslek örgütleri, sivil insiyatifler, siyasi parti, demokratik kitle örgütleri ve onlarca öğrenci, akademisyen, sanatçı, milletvekili ve gazetecilerin katılımı ile “Çocuklar İçin Barış Hemen, Şimdi” talebiyle bir dizi çalışma başlatmış bulunuyoruz. Taleplerimizi hafta içinde UNICEF Türkiye Temsilciliği ve TBMM’de temsil edilen partilere ilettik. Tüm bu girişimlerimizle edindiğimiz bilgileri; savaşın kalbine Diyarbakır /Amed’e taşıyoruz.

Bölgede faaliyet gösteren çocuk, kadın, hak odaklı STK’lar, insiyatifler, gazetecilerle bir araya gelerek dayanışmamızı büyütmek, “Çocuk, Yaşam, Özgürlük!” diyerek çocuklara, yaşama ses olmak ve bir yol haritası hazırlamak üzere 26-27 Aralık 2015 tarihleri arasında, 2 günlük bir programı hayata geçiriyoruz.

26 Aralık günü, Saat:11.00’de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Binası önünde ortak/kitlesel bir basın açıklaması yapılacak ardında da; Saat 14.00’de Diyarbakır Şehir Tiyatrosu Salonu’nda yol haritası hazırlamaya yönelik buluşma gerçekleştirilecek. Ayrıca programa CHP kadın vekillerin, HDP vekillerin ve sanatçıların da katılımı bekleniyor.

2 günlük program şöyle;

26 Aralık 2015

10.00 İzmir, İstanbul ve Ankara’dan Diyarbakır’a Varış

11.00 Ortak/Kitlesel Basın Açıklaması – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Önü

14.00 Dayanışma ve Yol Haritası Buluşması /Toplantısı – Şehir Tiyatrosu Salonu

17.00 – 21.00 Dayanışma Ziyaretleri

27 Aralık 2015

09.00 (Gerekli izinlerin alınması durumunda) Cizre’ye veya Nusaybin’e Yola Çıkış /Gözlem ve İstişareler

20.00 Kentlere Dönüş

Sunulan program doğrultusunda aktif katılımınız sesimizin yükseltilmesine katkı sağlayacak.

Program süresince 0 530 326 52 12 ve 0 505 918 00 39’nolu telefonlardan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımızla.

 

Çocuklar İçin Barış Diyarbakır Buluşması duyuru filmi

 

Çocuklar İçin Barış Diyarbakır Buluşması duyuru filmiÇocuklar İçin Barış Diyarbakır Buluşması duyuru filmiAyrıntılı bilgi için: https://www.presshaber.com/cocuk-haklari-savunuculari-diyarbakira-gidiyor.html

Posted by Presshaber.com on 25 Aralık 2015 Cuma

 

Bugüne kadar neler yapıldı-Yapılacak?

  • 22 Aralık 2015 – BM Binası önünde gerçekleştirilen basın açıklaması ile uluslararası kamuoyunu ve insan hakları mekanizmalarını harekete geçirmek üzere UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle ile bir görüşme yapıldı. BM Çocuk Hakları Komitesi ve İnsan Hakları Komiserine verilmek üzere bir mektup sunuldu.
  • 23 Aralık 2015- TBMM önünde, milletvekillerinin katılımıyla bir basın açıklaması; ardında da HDP’li ve CHP’li vekillerle görüşmeler yapıldı. (AKP grubu görüşme taleplerimize olumlu yanıt vermeleri durumunda kendileri ile görüşülecek.)
  • Önümüzdeki günlerde barışın sesini yükseltebilmek için Başbakan, Milli Eğitim, Sağlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanları ile görüşmeler yapılması planlanıyor.

 

76 Örgütün Ortak Talepleri:

  • Sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması,
  • Devletin tarafı olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere, insan hakları yükümlülüklerini yerine getirerek yaşam alanlarındaki şiddet ve baskıdan vazgeçmesi,
  • Tüm tarafların çocukların yüksek yararını gözetecek tutumlar geliştirmesi,
  • Barış, özgürlük ve demokrasi temelinde müzakere sürecinin yeniden başlatılması,
  • Bu süreçte yaşanan tüm ihlalleri gerçekleştirenlerin cezasız kalmaması,
  • Bu sürede gerçekleşen toplumsal, ekonomik, psikolojik tahribatın hak temelli onarılması, bu şekilde toplumsal adaletin inşa edilmesi.

 

Açıklamada imzası bulunan Çocuk Hakları Savunucuları ise şöyle

7 Haziran seçimlerinden sonra, özellikle 22 Temmuz Suruç ve 10 Ekim Ankara katliamlarıyla yükselen çatışma ortamının ve yaşanan sokağa çıkma yasaklarının çocuklar üzerindeki etkisine ve bu etkilerin acilen ortadan kaldırılmasına ilişkin talepleri içeren metne imza veren, çocuklar için barış sesini güçlendiren kurum/kuruluş ve insiyatiflerin listesi şöyle:

 

(Alfabetik sırayla: 2.12.2015, 14.44 itibariyle)

78’liler Girişimi, Alınteri, Ankara Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu, Barış Anneleri, Barış Bloku, Barış İçin Akademisyenler, Barış İçin Kadın Girişimi Başak Kültür ve Sanat Vakfı, Başka Bir Okul Mümkün Derneği, Bebek Ruh Sağlığı Derneği, Biber Gazı Yasaklansın İnsiyatifi, Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmetler Kulübü, BuluTiyatro, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Çekirdek Çocuk, Çocuk Akıl Sağlığı ve Rehberliği Derneği (Çare-der), Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı, Çocuk Çalışmaları Birimi, Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi Ankara İl Örgütü, DGD Platformu, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Doğu-Güneydoğu Dernekleri, Eğitim Sen, Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube, Eğitimde Sınıf Tavrı, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Felsefeciler Derneği Genel Merkezi, Gaia Dergi, Göçmen Dayanışma Ağı / Ankara, Gündem Çocuk Derneği, Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi, Halkların Köprüsü, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), HDP Ankara İl Örgütü, Işık Üniversitesi Psikoloji Bölümü, İnadına Haber, İnsan Hakları Araştırmaları Derneği, İnsan Hakları Derneği, İstanbul 78 liler girişimi, İzmir Barış Bloku, İzmir KESK Kadın Meclisi, İzmir Müzisyenler Derneği, Kadın Yazarlar Derneği, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), KAOS GL, Kurtuluş Kiliseleri Derneği, Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği (ODTÜ), Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği (Oz-Ge Der), Parklar Bizim Ankara, Psikolojik Danışmanlar Derneği, Psikolojik Danışmanlar Derneği Van Şubesi, Pratisyen Hekimlik Derneği Diyarbakır Şubesi, Pembe Hayat Derneği, RUSİHAK (Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Genel Merkezi, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Ankara Şubesi, Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği, Sulukule Gönüllüleri Derneği, Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği, Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği (TODAP), Toplumcu Psikologlar, Travma Çalışmaları Derneği (TÇD), Türk Psikologlar Derneği, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, Türkiye Gençlik Birliği Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği (UİD-DER), Van Barosu, Vicdani Ret Derneği, Yeryüzüne Özgürlük Derneği

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Londra Tarih Müzesi’nde Vahşi Doğadan Seçilen En Harika Fotoğraflar!

2014 yılında Londra Tarih müzesinin her sene teşkil ettiği ve 50....

Grinin 50 Tonu’nun berbat bir film olduğunu kanıtlayan 5 yasaklı film

Yasaklı film demek izleyicide merak uyandıran ve bilet aldırmaya zorlayan bir...

Yurt Dışında Balayı İçin Gidilebilecek En İyi 10 Mekan

Yeni evlenenler için balayı yeri seçimi oldukça zor ve kararsızlıkların...

Evlenmeden önce bir daha düşünmeniz için 10 evlilik filmi

Evlilikle ilgili filmler ya da evlilik filmleri demeden önce "evlilik kurumu"...

Tartışı-Yorum

Ümit Kıvanç, ‘Burası sizin vatanınız değil’ denirken Türkler nerede?

Ümit Kıvanç Radikal'de yer alan bugünkü yazısında 'Devletin doğuda yaptığı, kamu düzeni sağlamak değil. Bir sindirme harekâtı, teslim alma operasyonu. 7 Haziran öncesinden beri nereden nereye gelindiğini idrak edebilmeliyiz'...

Kara cumartesi; 95 ölü, 246 yaralı

Bu sabah uyandığımda hafta sonu tatili ve çiseleyen yağmurun gölgesinde daha düşünsel bir içeriği olan “zannımın kıpırtıları 2” başlıklı yazımı kaleme almayı düşünüyordum. Ancak öğle saatlerinde Ankara'dan gelen yürekleri...

İsmail Beşikçi: Ahmet Ümit’in yeni kitabı Elveda Güzel Vatanım’da İttihatçılar…

15 Haziran 1926’da, Mustafa Kemal’e karşı gerçekleşen İzmir suikast teşebbüsü, eski İttihatçılara yönelik bir politikanın yaşama geçmesini gündeme getirir. Eski ittihatçılar, izlenmekte, tutuklanmakta, kaçırılmakta, yok edilmektedir. İstanbul’da bu politika...