Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Deloitte: 2015 Türkiye için dalgalı bir yıl olacak!

Ekonomi, Tüm Haberler 22 Ocak, 14:38'de eklendi

Deloitte, Türkiye Ekonomik Görünüm raporuna göre 2015 yılı Türkiye için dalgalı bir yıl olacak.

 

 

Deloitte’un Ekonomik Görünüm raporuna göre 2015, Türkiye için dalgalı bir yıl olacak. Petrol fiyatındaki sert düşüşün makro dengeleri olumlu etkileyeceği, ama yine de büyümenin potansiyelin altında seyredeceği vurgulanıyor. Büyümenin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da %3 civarında kalacağı, enflasyonun yılı %6,5-%7 bandında kapatacağı, cari açığın ise 35 milyar dolar seviyelerine veya GSYH’ye oranla %4,5 düzeylerine gerileyebileceği öngörülüyor.

2014 yılı kötü bir başlangıca rağmen görece olumlu bitti

Son çeyrek rakamı henüz elimizde olmamasına rağmen, ekonominin geçen yıl %2,5-%3 bandında büyüdüğü tahmin ediliyor. 2014 yılında cari açık da, ‘yeniden dengelenmenin’ yarattığı dinamikle gözle görülür bir şekilde daralmaya başladı. Son rakamlara göre seneyi 45 milyar dolar civarında veya GSYH’ye oranla %5,5 gibi bir cari açık ile kapatacağız gibi görünüyor. Ancak bu seviyede bir cari açık yine de ‘makul’ veya ‘rahatlıkla finanse edilebilir’ sayılabilecek düzeyin üzerinde. Buna ek olarak, enflasyon yılı %8,2 ile yine %5 olan hedefin üzerinde kapattı.

Yılın son aylarında iki önemli seçimin geride kalmasıyla siyasi atmosferin nispeten yatışması, hükümetin yeni reform tedbirleri açıklama gayreti ve petrol fiyatlarındaki sert düşüş gibi etkenler, yatırımcıların Türkiye’ye olan algısını bir miktar iyileştirdi. Bunlardan, özellikle Ekim ayında başlayan petrol fiyatındaki sert düşüş, Türkiye için önemli bir avantaj teşkil etti.

2015 Türkiye için dalgalı bir yıl olacak

Deloitte’un baz senaryosuna göre, 2015 yılında temel makro büyüklüklerde petrol fiyatının düşük seyrine bağlı olarak bir miktar toparlanma olacağı öngörülüyor. Ancak 2015’in yine dalgalı ve ‘düşe-kalka’ bir yıl olacağı beklentisi korunuyor. 2015 yılında büyümenin yine %3 civarında yani OVP hedefinin (%4) altında olacağı; enflasyonun yıl ortasında daha düşük düzeyler görülse de yılı %6,5-7 bandında kapatacağı, cari açığın ise görece zayıf büyüme ve petrol fiyatlarının etkisi ile 35 milyar dolar seviyelerine veya GSYH’ye oranla %4,5 düzeylerine gerileyebileceği öngörülüyor. Raporda bu performans kabul edilebilir olmakla birlikte, Türkiye’nin potansiyelinin altında bir dinamiğe işaret ediyor deniliyor.

Petrol fiyatlarında ki sert düşüş net etki olarak bakıldığında kısa vadede Türkiye’ye nefes aldıracak bir gelişme gibi duruyor. Ama orta-vadede büyüme dinamiklerini değiştirmenin yolu tasarruf oranlarını artırıcı, rekabet düzeyini ve yatırım ortamını iyileştirici yapısal reformlardan geçiyor.

Küresel büyüme dengesiz ve zayıf görünüyor

Global tarafta 2015’in başı itibariyle en çok tartışılan risk unsuru, küresel büyümenin dengesiz ve zayıf görünümü ve bu bağlamda sıklıkla telaffuz edilen ‘deflasyon’ korkusu… Bu açıdan, Avrupa Merkez Bankası tarafından Haziran’dan bu yana adımların yeterli olmadığı görülüyor. Banka’nın 2015’in başlarında ABD benzeri, ‘gerçek’ anlamda bir miktarsal genişleme programını başlatması bekleniyor. Gelişmekte olan piyasa ekonomilerine bakıldığında da, genel olarak büyümede bir yavaşlama söz konusu. ABD’de para politikasında yaşanacak ‘normalleşme’ süreci tüm GOP’lar gibi Türkiye’ye olan sermaye akımlarında da görece bir azalmaya neden olacak. Öte yandan Avrupa’daki olası genişlemeci para politikasının Türkiye’ye ne derece olumlu etkisi olacağı ise net olarak kestirilemiyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.