Ana SayfaPolitikaDemirtaş ve Yüksekdağ'dan açıklama...

Demirtaş ve Yüksekdağ’dan açıklama “Muhteşem bir zafer kazandık”

HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ seçim değerlendirmesi yaptı. Demirtaş “Türkiye’nin ezilenleri, yoksulları olarak, barıştan, özgürlükten, adaletten yana olanlar olarak muhteşem bir zafer ve başarı elde ettik.” dedi.

Özgürlükten, demokrasiden, barıştan yana olanlar kazandı

Demirtaş konuşmasında şunları söyledi: ”Öncelikle kampanyanın demokratik ve özgür bir ortamda gerçekleşmediğini açıkça ifade etmek istiyoruz. Devletin bütün imkanlarına karşı, iktidar partisinin devletin bütün olanaklarını kullanarak yürüttüğü kampanyaya, Türkiye’nin ezilenleri, yoksulları olarak, barıştan, özgürlükten, adaletten yana olanlar olarak muhteşem bir zafer ve başarı elde ettik. Tüm Türkiye’ye şimdiden hayırlı, uğurlu olsun.

Kadınların ortak zaferi

Bu seçimde özgürlükten, demokrasiden, barıştan yana olanlar kazanmış, baskı, otoriterlik, kibirli duruştan yana olanlar, kendisini Türkiye’nin tek sahibi sananlar kaybetmiştir. Bu zafer bütün ezilenlerin. Bütün ötekileştirilmişlerin ortak zaferidir. İşçilerin, işsizlerin, esnafın, ezilenlerin, solun ortak zaferidir. Bu zafer demokratik, sivil, özgürlükçü bir anayasa isteyenlerin. 12 Eylül’ün ve yüzde 10 barajına karşı duranların ortak zaferidir. Kürt sorununda barıştan yana olanların, Kürtlerin de onurlu bir ortak vatandaş olarak yaşamasını isteyenlerin ortak zaferidir. Kadınların ortak zaferidir.

Demirtaş ve Yükseldağ'dan açıklama "Muhteşem bir zafer kazandık"

Emanet oy verenleri mahçup etmeyeceğiz

Artık HDP gerçek bir Türkiye partisidir. Türkiye HDP‘dir. HDP Türkiye’dir. Bu zaferin büyün onurunu yaşamayı hak ediyoruz.
Seçimin en önemli sonuçlarından biri de AKP bu kibirli tavrıyla “Kürt sorunu yoktur, müzakere yoktur,” diyerek Türkiye’nin doğusunda sıfırlanmıştır.
Bize emaneten oy verenleri mahcup etmeyeceğiz. Emaneten bizde duranları gönülden HDP’li yapmak için çalışacağız.
Bu saat itibariyle, Türkiye’de başkanlık, diktatörlük tartışması son bulmuştur. Türkiye uçurumun kıyısından dönmeyi başarmıştır. Üst akıl değil, komplo aklı değil, halkın ortak vicdanı, ortak aklı var.
Sayın Öcalan birlikte yaşamak, barışçıl çözüm konusunda her zaman destek oldu. Kendisine özel olarak teşekkür ediyoruz.
Söz vermiştik, biz içerden ya da dışardan AKP ile koalisyon yapmayacağız.

Barajı hep birlikte yıktık

Demirtaş’ın ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise şunları belirtti: ”Yüzde 10 seçim barajının kuvvetle yıkılmış olması gibi bir sonuçla yüz yüzeyiz. Barajı hep birlikte yıktık. Biz artık barajı ve tüm antidemokratik uygulamaları geride bırakmak istiyoruz.
Bu seçim sonuçlarından sonra, siyasi iktidarın ve mevcut egemen siyasi anlayışın yarattığı enkazı hep birlikte kaldıracağız.
Türkiye tek adam, tek parti sultasına mecbur edilmek istemiyor. Partimizin aldığı sonuç bunun göstergesi” dedi.

[youtube id=”lYOoNqnWkSQ” align=”center” maxwidth=”630″]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Tarihte iz bırakan 11 muhteşem kadın

Tarih içinde önemli bir yere sahip ama adını kimselerin bilmediği 11...

Akıllara ziyan 24 hatalı mühendislik harikası!

Akıllara ziyan dedirten 20 hatalı mühendislik harikası yapı diyoruz, çünkü bunları...

Ünlü 19 tabloyu fotoğraflarla yeniden düşünmek

Pek çoğumuzun bazılarını yakından tanıdığı ünlü tabloları günümüz şartlarında yeniden düşünmek...

Curtis Wiklund’dan illüstrasyonlarla bir aşkın 365 günü

Bir düğün fotoğrafçısı olan Curtis Wiklund, mutlu aile hikayesini her gün...

Tartışı-Yorum

Zülfü Livaneli: Türkiye’de faşizmin klasik sacayağı kuruldu

Zülfü Livaneli, Diken'de yer alan "Türk Faşizminin niteliksel dönüşümü" başlıklı yazısında yaşanan son gelişmeleri ve devam eden savaşı yazdı. Tarihten beri Türkiye'de faşizmin klasik faşizmden farklı olduğunu belirten Livaneli,...

Press Haber üretimlerinize yer veriyor

Üniversiteden yeni mezun olduğumuzda ve iş için kapıları çalmaya başladığımızda önümüze çıkan en büyük sorun ‘deneyim’ oldu. Her medya şirketi deneyimimiz olup olmadığını sordu ve varsa daha önceki çalışmalara...

İttihat ve Terakki’nin Alevilik ve Bektaşilik üzerine araştırması

Neden İttihat ve Terakki Cemiyeti (İTC), Alevilik ve Bektaşilik üzerine bir araştırma yaptı?Kitabı ilk elime aldığımda kafamda bu soru ve içerisinde nasıl bir yaklaşım olacağı düşüncesi vardı.Günümüzde dahi yayınlanan...