Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerDoğada Kamp Nasıl Olmalı?

Doğada Kamp Nasıl Olmalı?

Doğada keyifli ve güvenli bir şekilde kamp yapabilmek için bazısı ekipmanlara ihtiyaç vardır. Bu nedenle doğa kampına gitmeden önce bu malzemeleri temin etmek ve bu şekilde kampı kurmak gereklidir. Doğada kamp yapmak şehir yaşamında uzaklaşmak isteyen kişilerin ilk tercihi oluyor. Doğada insanlar dinleniyor algılarını açıyor duyularını keskinleştiriyor ve yeni tecrübeler kazanıyor.

Şehrin gürültüsünden uzakta keyifli ve güvenli bir şekilde doğa kampı yapmak için temel kampçılık ve doğa kurallarını muhakkak bilmek ve doğa kampına gitmeden önce mutlaka İlk yardım eğitimi almak gereklidir. Tüm bunlara dikkat edildiği sürece yapacak olduğunuz doğa kampınız güvenli ve keyifli bir şekilde geçer. Bunun yanı sıra tehlikeli canlılar bakımından da uygun yerlerde kamp yapılması gerekir.

Doğa Kampı İçin Gerekli Olan Malzemeler

Doğada kamp yapmayı ve gece kalmayı planlıyorsunuz bazı malzemeleri ve ekipmanlara ihtiyaç vardır. Kamp yapacak olduğunuz mevsime uygun bir çadır su ısıtıcı yemek yapmak için ocak mutfak malzemeleri ve uyku tulumu hangi gibi pek çok malzemeye ihtiyaç duyulur. Bunun dışında muhakkak kafa lambası da doğaya kampa çıkmadan önce yanınıza alacak olduğunuz ekipmandır. Çadırınızın içerisinde konforlu ve güvenli bir şekilde uyumak için uyku tulumu büyük önem taşıyan bir malzemedir.

Bununla birlikte malzemeleri satın alırken hafif özellikli olmaları taşıma kolaylığı açısından size rahatlık sağlar. Dört mevsim koşullarına uygun olan kamp çadırları sağlam olmaları ile birlikte diğer çadırlara göre biraz pahalıdır. Bununla birlikte 5 mevsim olarak satılan çadırlar ekstrem yerlerde ve yüksek irtifalarda kullanılan dağcılık çadırları olarak biliniyor. Dağcılık yaparken tehlikeli canlılar açısından da emniyetli olan yerler tercih edilmelidir.

Doğa Kampı İçin Güvenli Ekipmanlar

Doğada kamp yapacak olanların satın alması gereken ilk ekipmanlardan birisi kamp çadırıdır. Kamp çadırları farklı sınıflara ayrılır. Bu çadırlar tek kişilik iki kişilik üç kişilik ya da 4 kişilik olarak satışa sunulmuştur. Kamp çadırını seçerken hafif bir çadır seçmeniz doğa yürüyüşünde size ağırlık yapmaz. Bununla birlikte soğuktan koruyan ve konforlu bir uyku tulumu da en önemli ihtiyaçlardan biridir.

Uyku tulumunun üzerinden farklı sıcak tutma özellikleri vardır. Bu sıcaklık dereceleri uyku tulumunun etiketlerinde yazar. Özellikle ekstrem bölgelerde kamp yapacak olan kişiler sıcaklık derecesi yüksek olan uyku tulumlarını tercih etmelidir. 

Nereye Kamp Kurulmalı? 

Doğada kamp yaparken güvenlik ve konfor açısından kamp çadırının kurulacak olduğu yerin bazı özellikleri sahip olması gereklidir. Çadırı kuracak olduğunuz arazi eğimli ve engebeli olmamalıdır. Çadır alanının düz bir alan olmasına dikkat etmek çok önemlidir. Ayrıca tehlikeli canlılar bakımından onların bulunmayacağı yerlerde kamp yapılmalıdır.

Çadırın zemininde çadırı delebilecek ya da sizi rahatsız edecek çıkıntının ya da ağaç köklerinin olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer böyle şeyler varsa bunları kabaca temizleyebilirsiniz. Çadırınızı kurarken kuru dere yataklarına ya da eğimli arazilere kurmamaya önem göstermeniz gereklidir. Bununla birlikte doğada kamp yaparken su ihtiyacınızı karşılamak amacıyla içme suyuna çok uzak olmayan yerlerde kamp yapılmalıdır. https://survive.istanbul/category/tehlikeli-canlilar/ sitesini ziyaret ederek daha iyi bilgi alabilirsiniz.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler haberler

7 maddeyle, yeni bir gözlüğe ihtiyacınız var mı?

Halihazırda gözlük takan bireyler de yeni reçeteye ihtiyaç duyabilir ve bunu...

25 Of The Best Award-Winning Wedding Photos Taken In 2014

1st Place in All About Light, Winter 2013, Taipei, Taiwan1st Place...

Yurt Dışında Balayı İçin Gidilebilecek En İyi 10 Mekan

Yeni evlenenler için balayı yeri seçimi oldukça zor ve kararsızlıkların...

Derbi sonrası sosyal medya ve caps

Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında karşılaşan Fenerbahçe - Galatasaray karşılaşmasında...

Tartışı-Yorum

Ortadoğu`nun Panaroma Denemesi – Tartışı-Yorum

Tartışı-Yorum / Yakup EmrahŞüphesiz ki zulmün egemen olması ile birlikte birçok kavram, gücü ellerinde bulunduran totaliter sistemlerin kendi fikriyatlarını muhafaza etmek adına ürettikleri büyülü sözlerdir. Örneğin İnsan Hakları Bildirgesi...

Evrilen CHP ve sağ-sol kucaklaşması

“Vay be bu da mı olacakmış” diyeceğimiz ne çok şey görüyoruz son günlerde. Sağ ve sol un kucaklaşması bunların başında geliyor.1950-1990 arası Türkiye’si karanlık günlerinde birbirine taban tabana zıt,...

Ankara’da Gayrimenkulün Son Durumu

Ankara, bilindiği üzere memur kenti olarak da bilinmektedir. Fakat son yıllarda oluşan konut projeleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin çıkarmış olduğu sosyal projeler ile   arsaların yüksek  noktada fiyatlanması aslında hiçte öyle...