Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerDoğada Kamp Nasıl Olmalı?

Doğada Kamp Nasıl Olmalı?

Doğada keyifli ve güvenli bir şekilde kamp yapabilmek için bazısı ekipmanlara ihtiyaç vardır. Bu nedenle doğa kampına gitmeden önce bu malzemeleri temin etmek ve bu şekilde kampı kurmak gereklidir. Doğada kamp yapmak şehir yaşamında uzaklaşmak isteyen kişilerin ilk tercihi oluyor. Doğada insanlar dinleniyor algılarını açıyor duyularını keskinleştiriyor ve yeni tecrübeler kazanıyor.

Şehrin gürültüsünden uzakta keyifli ve güvenli bir şekilde doğa kampı yapmak için temel kampçılık ve doğa kurallarını muhakkak bilmek ve doğa kampına gitmeden önce mutlaka İlk yardım eğitimi almak gereklidir. Tüm bunlara dikkat edildiği sürece yapacak olduğunuz doğa kampınız güvenli ve keyifli bir şekilde geçer. Bunun yanı sıra tehlikeli canlılar bakımından da uygun yerlerde kamp yapılması gerekir.

Doğa Kampı İçin Gerekli Olan Malzemeler

Doğada kamp yapmayı ve gece kalmayı planlıyorsunuz bazı malzemeleri ve ekipmanlara ihtiyaç vardır. Kamp yapacak olduğunuz mevsime uygun bir çadır su ısıtıcı yemek yapmak için ocak mutfak malzemeleri ve uyku tulumu hangi gibi pek çok malzemeye ihtiyaç duyulur. Bunun dışında muhakkak kafa lambası da doğaya kampa çıkmadan önce yanınıza alacak olduğunuz ekipmandır. Çadırınızın içerisinde konforlu ve güvenli bir şekilde uyumak için uyku tulumu büyük önem taşıyan bir malzemedir.

Bununla birlikte malzemeleri satın alırken hafif özellikli olmaları taşıma kolaylığı açısından size rahatlık sağlar. Dört mevsim koşullarına uygun olan kamp çadırları sağlam olmaları ile birlikte diğer çadırlara göre biraz pahalıdır. Bununla birlikte 5 mevsim olarak satılan çadırlar ekstrem yerlerde ve yüksek irtifalarda kullanılan dağcılık çadırları olarak biliniyor. Dağcılık yaparken tehlikeli canlılar açısından da emniyetli olan yerler tercih edilmelidir.

Doğa Kampı İçin Güvenli Ekipmanlar

Doğada kamp yapacak olanların satın alması gereken ilk ekipmanlardan birisi kamp çadırıdır. Kamp çadırları farklı sınıflara ayrılır. Bu çadırlar tek kişilik iki kişilik üç kişilik ya da 4 kişilik olarak satışa sunulmuştur. Kamp çadırını seçerken hafif bir çadır seçmeniz doğa yürüyüşünde size ağırlık yapmaz. Bununla birlikte soğuktan koruyan ve konforlu bir uyku tulumu da en önemli ihtiyaçlardan biridir.

Uyku tulumunun üzerinden farklı sıcak tutma özellikleri vardır. Bu sıcaklık dereceleri uyku tulumunun etiketlerinde yazar. Özellikle ekstrem bölgelerde kamp yapacak olan kişiler sıcaklık derecesi yüksek olan uyku tulumlarını tercih etmelidir. 

Nereye Kamp Kurulmalı? 

Doğada kamp yaparken güvenlik ve konfor açısından kamp çadırının kurulacak olduğu yerin bazı özellikleri sahip olması gereklidir. Çadırı kuracak olduğunuz arazi eğimli ve engebeli olmamalıdır. Çadır alanının düz bir alan olmasına dikkat etmek çok önemlidir. Ayrıca tehlikeli canlılar bakımından onların bulunmayacağı yerlerde kamp yapılmalıdır.

Çadırın zemininde çadırı delebilecek ya da sizi rahatsız edecek çıkıntının ya da ağaç köklerinin olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer böyle şeyler varsa bunları kabaca temizleyebilirsiniz. Çadırınızı kurarken kuru dere yataklarına ya da eğimli arazilere kurmamaya önem göstermeniz gereklidir. Bununla birlikte doğada kamp yaparken su ihtiyacınızı karşılamak amacıyla içme suyuna çok uzak olmayan yerlerde kamp yapılmalıdır. https://survive.istanbul/category/tehlikeli-canlilar/ sitesini ziyaret ederek daha iyi bilgi alabilirsiniz.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler haberler

Her sosyal bilimcinin okuması gereken 10 akademik kitap

Akademi dünyasına adım atmak isteyen her öğrencinin yapması gereken ilk işlerden...

Avrupa’nın En Ucuz 10 Şehri

10. Varşova-POLONYA Polonya’nın başkenti olan Varşova, Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri....

Harika 20 çalışmasıyla sıradışı yağlı boya sanatçısı Riusuke Fukahori

Japon sanatçı Riusuke Fukahori, kendine has yöntemi ile harika ötesi yağlı...

En güzel sahneleriyle Erdal Tosun

Tiyatro ve sinema sanatçısı Erdal Tosun geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını...

Tartışı-Yorum

Cebeci öğrencisine açık mektup!

Okulumuzun öznesi olan arkadaşlara ve de onu belli hallere sokmaya çabalayanlara, herkesin kendisinde bulabileceği payı hatırlatmaya dair naçizane bir çabadır bu yazı.  Klasiktir ama “zor günler” yaşıyoruz. Bir şehrin göbeğinde...

İsmail Beşikçi: Ahmet Ümit’in yeni kitabı Elveda Güzel Vatanım’da İttihatçılar…

15 Haziran 1926’da, Mustafa Kemal’e karşı gerçekleşen İzmir suikast teşebbüsü, eski İttihatçılara yönelik bir politikanın yaşama geçmesini gündeme getirir. Eski ittihatçılar, izlenmekte, tutuklanmakta, kaçırılmakta, yok edilmektedir. İstanbul’da bu politika...

Kerbelâ’ya Giderken 1

Muharrem ayı içerisinde olduğumuz bu günler de Kerbelâ katliamını, ve bu katliama giden yolu konu almak istedim. Üç parçaya ayırdığım bu yazıda Ehlibeyte ve Ehlibeyt yoldaşlarına yapılan haksızlıkları kaleme...