Ana SayfaHaberlerEkonomiEuro dolar karşısında son...

Euro dolar karşısında son 4 yılın en düşük seviyesinde

ECB BaşkanıMario Draghi’nin Euro Bölgesi’nde aşırı düşük enflasyon riskinin arttığını söylemesi piyasalar tarafından “Yeni ekonomiyi canlandırma programları yolda’ şeklinde algılandı ve Euro’ya satış getirdi. Euro/Dolar paritesi 1,20 seviyesine kadar geriledi.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Mario Draghi’nin Euro Bölgesi’nde aşırı düşük enflasyon riskinin arttığını söylemesi piyasalar tarafından “Yeni ekonomiyi canlandırma programları yolda’ şeklinde algılandı ve Euro’ya satış getirdi. Euro/Dolar paritesi 1,20 seviyesine kadar geriledi. Alman gazetesi Handelsblatt’a konuşan Draghi, aşırı düşük enflasyonun ekonomilere zarar verdiğini belirterek “Fiyat istikrarını sağlama görevimizi başaramama riskimiz, altı ay öncesine göre daha fazla” dedi.
2015 başında devreye sokacakları tedbirlerin “boyutu, hızı ve yapısına” dair teknik hazırlıkları yaptıklarını belirten Draghi, gerekli olursa ECB’nin tereddüt etmeden Euro Bölgesi’ni desteklemek için devreye gireceğini ifade etti.
Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon Kasım ayında yüzde 0,3’e kadar gerilemişti. Bazı ekonomistler Aralık ayı verisiyle birlikte deflasyon dönemine, yani eksi enflasyon dönemine girilebileceğini söylüyor.Euro dolar karşısında son 4 yılın en düşük seviyesinde
‘Euro/Dolar 1,10 olur’
ECB’nin yıllık enflasyon hedefi yüzde 2 seviyesinde. Piyasada beklenti bankanın enflasyonda yükseliş sağlayabilmek ve ekonomik aktiviteyi canlandırabilmek için ABD Merkez Bankası’nın kısa zaman öncesine kadar uyguladığı parasal genişleme yolunu tercih edebileceği yönünde.
Parasal genişleme ile merkez bankaları tahvil gibi menkul kıymetleri alarak piyasaya likidite pompalıyor. Piyasadaki euro likiditesinin artabileceği beklentisi de Draghi’nin açıklamalarının ardından Euro’da hızlı düşüşe yol açtı. Euro/Dolar paritesi Haziran 2010’dan bu yana en düşük seviyesini gördü.
2015 için de giderek daha düşük Euro/Dolar tahminleri oluşmaya başladı. Bloomberg haber ajansına konuşan Societe Generale’den stratejist Kit Juckes yılsonu Euro/Dolar tahminlerinin 1,14 olduğunu söylüyor. Bank of New York Mellon’un 2015 sonu beklentisi ise 1,10 seviyesinde.
Deutsche Bank ise Euro’nun 2017’ye kadar parite seviyesinin altına inebileceğini ve Dolar’dan daha değersiz bir para birimi haline gelebileceğini söylüyor.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

21 fotoğrafla kadınların erkeklerden uzun yaşadığının kanıtı

Kadınların erkeklerden daha uzun  yaşadığı istatistiksel bir gerçek. Doğal olarak bilim adamları...

Beyin yakan 20 Evrim çalışması

Paris merkezli hiciv kolektifi Maentis, çok bilindik evrim çizimine farklı yorumlar...

20 maddede Kaypakkaya Kemalizm’i niye eleştirdi?

1949 yılında Çorum’da dünyaya gelen Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) kurucusu...

Kadın yönetmenlerden 20 muhteşem film

Kadın yönetmen deyince akla çok isim gelmiyor maalesef. Her alanda olduğu...

Tartışı-Yorum

Press Haber üretimlerinize yer veriyor

Üniversiteden yeni mezun olduğumuzda ve iş için kapıları çalmaya başladığımızda önümüze çıkan en büyük sorun ‘deneyim’ oldu. Her medya şirketi deneyimimiz olup olmadığını sordu ve varsa daha önceki çalışmalara...

Levent Ünsaldı “Söz ve eylemin anlaşmalı boşanmasına dair…”

Yetkin ve seçkin akademik kadrosu ve çağın gerektirdiği tüm teknolojik olanaklarla donatılmış Üniversitemiz, bilim ışığının gençlere ulaştırılmasında ve ülkemizin aydınlık nesillerinin yetiştirilmesinde tarihi ve vazgeçilmez bir duraktır…  Öğrenci İşlerinde bir gün…-...

Düşünebildiyseniz ölün!

Dünyayı gözlerle görmeyin, kaybedersiniz. Kulaklarla işitmeyin, kaybedersiniz. Burnunuzla koklamayın, kaybedersiniz. Uyku, hayatın anlamını (varsa eğer) insana gösterebilecek en kestirme yoldur. Bir rüya gibidir yaşamak, bu cümleyi tekinsiz metnime şiirsellik...