Oruç nedir?

Oruç, insanın bedenini kontrol etmek, disiplin ve denetim altına almak, ruhsal yapısını güçlendirmek için yaptığı bir ibadettir. Oruç ibadeti belirli zamanlarda yeme, içme, cinsellikve eğlenmekten mahrum bırakma gibi; istekleri/duyguları  terk ederek, zihinsel/ruhsal yapıya ağırlık vermektir. Hemen hemen tüm inançlarda yer alan oruç, çeşitli nüanslar göstermekte,kimi inançlarda yeme-içmeden uzak durmak seklinde olabileceği gibi bazı inançlarda, canlı varlıkları yememe şeklinde de olabilir.

Muharrem Orucu, 12 İmamlar Orucu, Yas-ı Matem Orucu nedir?

Muharrem ayı Hicri takvime göre birinci aydır ve Muharrem orucu da bu ayın ilk gününden başlar.

Muharrem orucunun tarihi Adem peygambere kadar gider. Hz. Muhammed ve diğer peygamberler de Muharrem orucu tutmuştur.   

Muharrem orucu,  insanın kendi ile yüzleşmesi, iç benliğine yönelmesi, yanlışlarını-doğrularını, eksilerini-artılarını hesaplaması ve bütün bunların sonucunda daha iyiye, doğruya, güzele yönelmesine davettir. Nefsini terbiyedir ama sadece aç susuz kalmak şekline olan bir terbiyeden öte ahlak, vicdantemelli bir terbiyedir, Çünkü aç kalmak ibadetten sayılmaz. Orucun manası nefsi ıslah etmek demektir.

Bakara Suresi, ayet 184’ te “Oruçların en hayırlısı yalan, hile ve haksızlığı terk etmektir.”

Hacı Bektaş Veli’nin de buyurduğu gibi,           “ nefsini bilmeye vesiledir oruç”.

İbni Kayyum; “Hakk’a varış hangi yoldan olursa olsun Allah’ın dini ve emri içerisindedir,” der. Yani; asıl amaç Hakk’a varmaktır. İşte bu örneklerden yola çıkarak tutulanorucu, hakikat orucu olarak tutulmalı ki Allah’ın muhabbetini sırda muhafaza edebilesin. 

Muharrem orucu  Aleviler için önemi,

Adem peygamberden başlayarak bütün peygamberlerin yerine getirdikleri bir ibadettir. Muharrem orucu İslam’ın ilk yıllarından beri tutulan ve sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’in çeşitli hadislerinde övdüğü oruçların başında gelmektedir. İslam öncesinde de Muharrem ayında Yahudi ve Hristiyanların oruç tutukları tarihi kaynaklarda yer almaktadır. Muharrem orucunu Aleviler için önemli kılan diğer bir sebep ise, Hz Muhammed’in torunu, Hz Ali’nin oğlu, üçüncü İmamHz. Hüseyin’in 72 yakını ile birlikte 680 yılındaki Aşure gününde şehit edilmesi sonrası Muharrem ayı özellikle Aleviler için matem ayı olarak görülmüş bu matem atmosferinde tutulan oruç ise Anadolu’da Yas-ı Matem Orucu olarak adlandırılmıştır.  

52b4d871 09b3 4b9c b0a1 15c1fed1ee32

Aleviler, Muharrem orucu ile Hz. Adem’den günümüze gelen bir ibadeti yerine getirirken aynı zamanda  Hz. Hüseyin`in şahsında Ehlibeyte, Ehlibeytte temsilini bulan insanlık değerlerine bağlılığımızı yineliyor. Yezide ve yezitte sembolleşen bütün kötülüklere lanet ediyor.

Muharrem orucu şu şekilde tutulmaktadır:

Oruç Muharrem’in ilk 12 gününde tutulur.

Her gün gün doğarken oruç başlar gün batımında oruç açılır

Oruç süresince kesinlikle yenilip içilmez

Oruç açıldıktan sonra da Kerbela’da yaşanılan susuzluğa duyulan acı ve tepki nedeniyle kesinlikle saf su içilmez. Meşrubat, çay veya ayranla su ihtiyacı minimum şekilde karşılanır.

12 gün boyunca matem olduğu göz önüne alındığında, düğün veya eğlence yapılmaz.

Zorunlu haller dışında (Memuriyet gibi) süslenmek amacıyla tıraş olunmaz, saç sakal kesilmez.

12 gün boyunca cana kıymanın haram olduğuna inanılması nedeniyle deniz canlısı veya kanatlı canlıların da etleri dahil olmak üzere kesinlikle et yenilmez ve içerisinde et bulunan ürünlerde tüketilmez.

12 gün boyunca bir canlıya zarar vermeye yarayacak hiç bir alet zarurî olmadığı sürece kullanılmaz. Bir örnek vermekgerekirse babamdan duyduğum bir anıyı paylaşayım sizlerle;Tokar İli Zile İlçesi Büyükaköz Köyü’nde şeker pancarı hasadı Muharrem Orucuna denk geldiğinden ötürü köylü pancar hasadı yapamadı. Pancar hasat edilip Şeker Fabrikasına satması gerekiyordu fakat dinen bu ayda can almak, kesici alet kullanmak yasak olduğundan, köylü mahsulü elinde kalmasını göze alarak hasat etmedi. Muharrem orucu bitiminde,  pancarı hasadını gerçekleştirip tüccara vermek zorunda kaldı.Kurallara sıkı sıkıya bağlı olunduğunun bir göstergesi.

Sonuç olarak Dünya değişiyor, insanlar da buna uyum sağlamak zorunda, değişimin karşısında durulamaz bu kurallarımız da günümüz koşullarına uyum sağlamalı. Çağdaş yaşama adapte olup ibadetlerimizin gereğini yerine getirmeliyiz.

Muharrem orucuna niyet edilirken okunan dua

Bismişah Allah, Allah

Hak Muhammed Ali aşkına

Şehitler serdarı İmam Hüseyin aşkına

Kerbela meydanında şehit düşen masumların aşkına

Oniki İmam, Ondört Masumu-u Pak, Onyedi Kemerbestefendilerimizin hürmetine

Hz. Fatma Ana’nın şefaatine

Hazır, gaip gerçek erenlerine himmetine niyet ettim yarın matem orucunu tutmaya

Niyetimiz kabul ve makbul ola

Hak dergahına yazıla

Evliya kerimine, İmam Hüseyin demine Allah eyvallah

Gerçeğe Hü.

Muharrem orucu açılırken okunan dua

Bismişah Allah, Allah

Niyetlerimiz kabul, lokmalarımız makbul, muratlarımız hasıl ola

Üçlerin, Beşlerin, Yedilerin, Kırkların, Oniki İmamların, Ondört Masum-u Pakların, Onyedi Kemerbestlerin dergahına yazıla

Kerbela şehitlerimizin, gelmiş geçmiş cümle ulularımızın, atalarımızın ruhu revanları şad u handan ola

Allah bizleri görünür görünmez kazalardan, belalardan, afetlerden, ve her türlü kötülüklerden koruya.

Bizleri Ehlibeytin katarından, didarından ayırmaya

Cümlemize sağlık, huzur, birlik, dirlik, hayırlı kazançlar ve hayırlı kısmetler nasip eyleye

Gerçeğe Hü.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Nisan’da vizyona girecek ve Sinemaya gitmeden bakmanız gereken 38 film ve fragmanları

Nisan'da vizyona girecek filmleri listelediğimiz derlememizle merhaba. Birçok filmin vizyona gireceği...

Diyarbakır’da Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken 10 Harika Mekan

Diyarbakır, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir....

Gezi Parkı eylemlerinin 3. yılında hatıralarda kalan duvar yazıları!

Gezi Parkı eylemlerinin üçüncü yılında, eylemcilerin geride bıraktığı duvar yazıları bu gün...

Dünyadaki en yaşanılası kentin sırları!

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın dünyanın en mutlu, en yaşanılır, en iyi planlanmış...

Tartışı-Yorum

Evrilen CHP ve sağ-sol kucaklaşması

“Vay be bu da mı olacakmış” diyeceğimiz ne çok şey görüyoruz son günlerde. Sağ ve sol un kucaklaşması bunların başında geliyor.1950-1990 arası Türkiye’si karanlık günlerinde birbirine taban tabana zıt, hiç bir ortak payeleri olmayan iki grup olarak belletilen sağ ve sol ne çok şeyin altına ortak imzalarını...

Murat Sevinç’ten Yılmaz Özdil’in “şarjör” benzetmesine dair bir yazı

Murat Sevinç'ten Yılmaz Özdil'in "kalaşnikof'a sürülen şarjör" benzetmesine göndermeli bir yazı kaleme aldı: "Kürtler mevzubahis olduğunda, gerisi teferruat ve utanç…"Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in HDP'ye verilecek oyları "kalaşnikof'a sürülen şarjör"e benzetmesi üzerine bir yazı kaleme alan Diken yazarı Murat Sevinç, "Memleketin asıl sorunu, milyonlarca insana ‘şarjör’ diyen zihniyet....

Yarasa

İtiraf ediyorum ben bir kuklayım! Konuşan, tüketen, üreten, düşünen ama daima uyuyan bir kukla.                                                                  ...