Oruç nedir?

Oruç, insanın bedenini kontrol etmek, disiplin ve denetim altına almak, ruhsal yapısını güçlendirmek için yaptığı bir ibadettir. Oruç ibadeti belirli zamanlarda yeme, içme, cinsellikve eğlenmekten mahrum bırakma gibi; istekleri/duyguları  terk ederek, zihinsel/ruhsal yapıya ağırlık vermektir. Hemen hemen tüm inançlarda yer alan oruç, çeşitli nüanslar göstermekte,kimi inançlarda yeme-içmeden uzak durmak seklinde olabileceği gibi bazı inançlarda, canlı varlıkları yememe şeklinde de olabilir.

Muharrem Orucu, 12 İmamlar Orucu, Yas-ı Matem Orucu nedir?

Muharrem ayı Hicri takvime göre birinci aydır ve Muharrem orucu da bu ayın ilk gününden başlar.

Muharrem orucunun tarihi Adem peygambere kadar gider. Hz. Muhammed ve diğer peygamberler de Muharrem orucu tutmuştur.   

Muharrem orucu,  insanın kendi ile yüzleşmesi, iç benliğine yönelmesi, yanlışlarını-doğrularını, eksilerini-artılarını hesaplaması ve bütün bunların sonucunda daha iyiye, doğruya, güzele yönelmesine davettir. Nefsini terbiyedir ama sadece aç susuz kalmak şekline olan bir terbiyeden öte ahlak, vicdantemelli bir terbiyedir, Çünkü aç kalmak ibadetten sayılmaz. Orucun manası nefsi ıslah etmek demektir.

Bakara Suresi, ayet 184’ te “Oruçların en hayırlısı yalan, hile ve haksızlığı terk etmektir.”

Hacı Bektaş Veli’nin de buyurduğu gibi, “nefsini bilmeye vesiledir oruç”.

İbni Kayyum; “Hakk’a varış hangi yoldan olursa olsun Allah’ın dini ve emri içerisindedir,” der. Yani; asıl amaç Hakk’a varmaktır. İşte bu örneklerden yola çıkarak tutulanorucu, hakikat orucu olarak tutulmalı ki Allah’ın muhabbetini sırda muhafaza edebilesin. 

Muharrem orucu  Aleviler için önemi,

Adem peygamberden başlayarak bütün peygamberlerin yerine getirdikleri bir ibadettir. Muharrem orucu İslam’ın ilk yıllarından beri tutulan ve sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’in çeşitli hadislerinde övdüğü oruçların başında gelmektedir. İslam öncesinde de Muharrem ayında Yahudi ve Hristiyanların oruç tutukları tarihi kaynaklarda yer almaktadır. Muharrem orucunu Aleviler için önemli kılan diğer bir sebep ise, Hz Muhammed’in torunu, Hz Ali’nin oğlu, üçüncü İmamHz. Hüseyin’in 72 yakını ile birlikte 680 yılındaki Aşure gününde şehit edilmesi sonrası Muharrem ayı özellikle Aleviler için matem ayı olarak görülmüş bu matem atmosferinde tutulan oruç ise Anadolu’da Yas-ı Matem Orucu olarak adlandırılmıştır.  

hakkında 52b4d871 09b3 4b9c b0a1 15c1fed1ee32 Muharrem orucu

Aleviler, Muharrem orucu ile Hz. Adem’den günümüze gelen bir ibadeti yerine getirirken aynı zamanda  Hz. Hüseyin`in şahsında Ehlibeyte, Ehlibeytte temsilini bulan insanlık değerlerine bağlılığımızı yineliyor. Yezide ve yezitte sembolleşen bütün kötülüklere lanet ediyor.

Muharrem orucu şu şekilde tutulmaktadır:

Oruç Muharrem’in ilk 12 gününde tutulur.

Her gün gün doğarken oruç başlar gün batımında oruç açılır

Oruç süresince kesinlikle yenilip içilmez

Oruç açıldıktan sonra da Kerbela’da yaşanılan susuzluğa duyulan acı ve tepki nedeniyle kesinlikle saf su içilmez. Meşrubat, çay veya ayranla su ihtiyacı minimum şekilde karşılanır.

12 gün boyunca matem olduğu göz önüne alındığında, düğün veya eğlence yapılmaz.

Zorunlu haller dışında (Memuriyet gibi) süslenmek amacıyla tıraş olunmaz, saç sakal kesilmez.

12 gün boyunca cana kıymanın haram olduğuna inanılması nedeniyle deniz canlısı veya kanatlı canlıların da etleri dahil olmak üzere kesinlikle et yenilmez ve içerisinde et bulunan ürünlerde tüketilmez.

12 gün boyunca bir canlıya zarar vermeye yarayacak hiç bir alet zarurî olmadığı sürece kullanılmaz. Bir örnek vermekgerekirse babamdan duyduğum bir anıyı paylaşayım sizlerle;Tokar İli Zile İlçesi Büyükaköz Köyü’nde şeker pancarı hasadı Muharrem Orucuna denk geldiğinden ötürü köylü pancar hasadı yapamadı. Pancar hasat edilip Şeker Fabrikasına satması gerekiyordu fakat dinen bu ayda can almak, kesici alet kullanmak yasak olduğundan, köylü mahsulü elinde kalmasını göze alarak hasat etmedi. Muharrem orucu bitiminde,  pancarı hasadını gerçekleştirip tüccara vermek zorunda kaldı.Kurallara sıkı sıkıya bağlı olunduğunun bir göstergesi.

Sonuç olarak Dünya değişiyor, insanlar da buna uyum sağlamak zorunda, değişimin karşısında durulamaz bu kurallarımız da günümüz koşullarına uyum sağlamalı. Çağdaş yaşama adapte olup ibadetlerimizin gereğini yerine getirmeliyiz.

Muharrem orucuna niyet edilirken okunan dua

Bismişah Allah, Allah

Hak Muhammed Ali aşkına

Şehitler serdarı İmam Hüseyin aşkına

Kerbela meydanında şehit düşen masumların aşkına

Oniki İmam, Ondört Masumu-u Pak, Onyedi Kemerbestefendilerimizin hürmetine

Hz. Fatma Ana’nın şefaatine

Hazır, gaip gerçek erenlerine himmetine niyet ettim yarın matem orucunu tutmaya

Niyetimiz kabul ve makbul ola

Hak dergahına yazıla

Evliya kerimine, İmam Hüseyin demine Allah eyvallah

Gerçeğe Hü.

Muharrem orucu açılırken okunan dua

Bismişah Allah, Allah

Niyetlerimiz kabul, lokmalarımız makbul, muratlarımız hasıl ola

Üçlerin, Beşlerin, Yedilerin, Kırkların, Oniki İmamların, Ondört Masum-u Pakların, Onyedi Kemerbestlerin dergahına yazıla

Kerbela şehitlerimizin, gelmiş geçmiş cümle ulularımızın, atalarımızın ruhu revanları şad u handan ola

Allah bizleri görünür görünmez kazalardan, belalardan, afetlerden, ve her türlü kötülüklerden koruya.

Bizleri Ehlibeytin katarından, didarından ayırmaya

Cümlemize sağlık, huzur, birlik, dirlik, hayırlı kazançlar ve hayırlı kısmetler nasip eyleye

Gerçeğe Hü.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

23 çizimle Rus sanatçı Waldemar Von Kazak’tan cinsel gerginlik

Rus sanatçı Waldemar Von Kazak’tan günümüz teknoloji bağımlığını eleştiren gerçeküstü dijital...

Türkiye’nin ilk kadın stüdyo fotoğrafçısı Maryam Şahinyan

Türkiye'de birçok alanda olduğu gibi fotoğrafçılık sanatında da kadının adına pek...

Curtis Wiklund’dan illüstrasyonlarla bir aşkın 365 günü

Bir düğün fotoğrafçısı olan Curtis Wiklund, mutlu aile hikayesini her gün...

Tüm zamanların en şahane kitapları 125 yazar tarafından seçildi!

125 yazar tarafından İngiliz ve Amerikan Çağdaş Edebiyatı'nın 10 şahane kitabı...

Tartışı-Yorum

Ölümü öldürmek, sonsuz bir umudun baharıdır…

“Evîn Biharek e…”* - Arjen Arî Bir acılar sarmalıdır sancı, zamanın derinliklerinde gezinen ve hayatın kıyılarına vurur hafızalarının unutulmayacak sesleri. “Lal bû zimanê xwezayê, Girî herikî, jan bû banî” (“Dilsizdi...

Zülfü Livaneli: Türkiye’de faşizmin klasik sacayağı kuruldu

Zülfü Livaneli, Diken'de yer alan "Türk Faşizminin niteliksel dönüşümü" başlıklı yazısında yaşanan son gelişmeleri ve devam eden savaşı yazdı. Tarihten beri Türkiye'de faşizmin klasik faşizmden farklı olduğunu belirten Livaneli,...

Alice’ten zuhur eden Distopya mukaddimesine!

Kadir Yıldırım Sevgili gündüz; Dünya hayal ettiğim kadar harika değil. Senin gölgenin altında günah işliyorlar. Baş ucunda, beyaz pamuktan bir sehpa gibi uzanan bulutların altı karanlık.  Sevgili gündüz;Dünya hayal ettiğim kadar harika değil.Senin gölgenin...