Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

İran üzerindeki ambargo kaldırıldı

Dünyadan, Haberler 17 Ocak, 15:41'de eklendi

İran’ın Birleşmiş Milletler‘in (BM) 5 daimi üyesi ile Almanya’yı kapsayan grupla nükleer program konusunda uzlaşmaya varmasının ardından ülkeye uygulanan yaptırımların kaldırılacağı açıklandı.

 

Uranyum zenginleştirerek nükleer silah üretmesinden endişe edilen İran’a yönelik ABD, AB ve BM yaptırımları, İran’ın anlaşma yükümlülüklerini yerine getirdiğini ispat etmesiyle bugünden itibaren kaldırıldı.

İran ve ABD, anlaşmanın açıklanması öncesi iyi niyet göstergesi olarak tutuklu değişimine gitti; İran’da tutuklu bulunan dört ABD vatandaşı serbest bırakıldı.

 

Petrol piyasasına taze kan

Yaptırımların kaldırılmasıyla, İran’ın uluslararası bankalarda dondurulmuş olan 100 milyar dolarlık varlıklarının serbest bırakılacak. İran ile iş yapan ülke ve firmalar üzerindeki yasak kalkacak ve İran dünya ile ticaret yapabilecek.

Ambargoların kalkmasının ardından İran’ın piyasaya günlük 500 bin varil petrol arz etmesi bekleniyor.

 

Atom Enerjisi Kurumu Direktörü İran’da

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran basınına yaptığı açıklamada, “Bugün, UAEK’in raporuyla nükleer anlaşma yürürlüğe girecek ve ortak bir basın açıklamasıyla anlaşmanın başlangıcını duyuracağız. Bugün, İran halkı için güzel bir gün” dedi.

ABD Başkanı Obama, bir başkanlık kararnamesi yayınlayarak İran’ın nükleer programı nedeniyle daha önce uygulanan yaptırımları kaldırdığını açıkladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) Genel Direktörü Yukiya Amano, İran’ın nükleer anlaşma için gerekli adımları attığını onaylayan raporunu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sundu.

UAEA’ndan yapılan açıklamaya göre Amano, İran’ın başkenti Tahran’da bugün Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ile görüşecek.

iran, ambargo, abd, ab, bm, ticaret, ekonomi,

4 ABD’li, 7 İranlı serbest

İran’da tutuklu bulunan dört ABD vatandaşının, ABD’de tutuklu bulunan yedi İran vatandaşı ile takas edileceği belirtildi.

İran, Temmuz 2014’te tutuklanan Washington Post İran büro şefi 39 yaşındaki Jason Rezayan’ın da bulunduğu beş ABD vatandaşı casusluk şüphelisini serbest bıraktı.

İran’ın serbest bıraktığı isimler arasında Said Abedini isimli ABD doğumlu bir Hıristiyan vaiz, casusluk suçundan hapse atılan çifte vatandaş, denizci Amir Hekmati de bulunuyor.

ABD’nin serbest bıraktığı yedi İranlıdan altısının çifte vatandaş olduğu söylendi. Bu İranlıların isimleri ise Nader Modanlou, Baharam Mekanik, Khosrow Afghahi, Arash Ghahraman, Touraj Faridi, Nima Golestaneh ve Ali Sabounchi.

Ayrıca FBI tarafından aranan 14 İranlı hakkındaki soruşturma dosyaları da kapatıldı. ABD yönetimi, tutuklu değişiminin tek seferlik bir anlaşma olduğunun altını çizdi. (BBC Türkçe, Al Jazeera Türk, Bianet)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: , , , , , ,