IŞİD Erdoğan’dan Kürtlere karşı yardım istedi

0
erdoğan, işid, kürtlere karşı ittifak, pyd,

Suriye’de Kürtlerle savaşan IŞİD’in Erdoğan’dan Kürtlere karşı örgütsel bir ittifak oluşturma talebinde bulunduğu iddia edildi.

 

PressHaber | Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Kürt güçleriyle savaşmaya devam etmesi halinde Türkiye’nin de dağılacağı söylenerek, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan PYD‘ye karşı savaşlarına yardım edecek örgütsel bir ittifak oluşturması talebinde bulunduğu iddia edildi.
Nerinaazad‘ın Irak kaynaklı Shafaaq ajansında yer alan habere göre, IŞİD’e yakın sitelerde , ‘Ebu Turab el Andalusi’ tarafından kaleme alınan bir mektup paylaşıldığı iddia edildi.

Türkiye’nin örgüt için Avrupa’ya çıkış kapısı olduğu bilgisine yer verilen mektupta, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘dan, Türkiye’nin dağılmasının ve Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurmak isteyen Kürtler’in başarılı olmalarının önüne geçilmesi için Kürtlerle savaşan IŞİD’i destekleyecek bir ittifak oluşturulması talebinde bulunuldu.

“Kürler güçlenir”

Mektupta, “Ruslar ile Kürtler arasında, Suriye’de IŞİD’e yönelik operasyonlara yönelik olası bir işbirliğinin kendilerini bitirebileceğini” belirten El Andalusi, “bu şekilde Kürtlerin Suriye-Türkiye sınırındaki varlıklarını güçlendireceklerine,” dikkati çekti.

Örgüt üyelerinin, örgütün elemanları olarak adlandırılan çok sayıda Türk askerinin Suriye ile Türkiye arasındaki sınırda hazırlandığını ve seferberlik ilan ettiği iddiasında bulunduğu mektupta, Rusya’nın Suriye’ye geldiğini ve sınırlarındaki belirgin Taliban ilerleyişinin ardından yeni bir yenilgi yaşamayı hazmedemeyeceği vurgulandı.

“Gerçek yüzleşme Kürtlerle Türkiye arasında”

Suriye rejim güçlerinin Halep’i kontrol etmelerinin başarı sayılamayacağını ifade eden El Andalusi, “Kürtlerin Suriye bölgesinde elde ettikleri kazanımları korumak için mücadele edeceklerini ve bunu başardıktan sonra gerçek yüzleşmenin Kürtler ile Türkiye arasında başlayacağını,” ileri sürdü.

El Andalusi mektubunda, “savaşa henüz start verilmediği, ancak Rusya’nın IŞİD’in halihazırda elinde bulunan bazı bölge ve alanlarda kontrolü ele geçirmesinin ardından başlayacağını,” vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here