Ana SayfaKültür SanatFotoğrafIşıl Güngör’den “Sokak Halleri”...

Işıl Güngör’den “Sokak Halleri” Fotoğraf Sergisi

Fotoğraf sanatçısı Işıl Güngör’ün “Sokak Halleri” sergisi 26 Temmuz 2023’te Nişantaşı Oovoart Galeri’de açılıyor. Avustralya’da yaşayan sanatçının Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisi “Sokak Halleri” İstanbul’ un andaki sokak dinamiklerini izlememizi sağlıyor. 50’ ye yakın eserden oluşan çalışmalarda dikkati çeken en önemli unsur ise fotoğraf makinası ile değil iPhone cep telefonu ile çekilmiş olmasıdır.

Sidney TAFE Akademisi Fotoğraf Bölümü’ünden mezun olan sanatçı çalışmalarına ilk olarak analog makinalarla başladı. Sanat hayatının ilk yıllarında çalışmalarında ağırlıkla siyah – beyaz filmler kullanan Güngör teknolojinin gelişmesiyle araç olarak dijital makinalar ve iPhone’da kullanıyor.

Çalışmalarını pek çok kıtada gerçekleştiren sanatçının son dönem çalışmaları İstanbul ve Anadolu’nun sokaklarından oluşmaktadır.

Isil Gungor Sokak Halleri 2

Yılın belirli zamanlarını ana vatanı Türkiye’de geçiren Güngör’ün Oovoart Galeri’de gerçekleşecek olan sergisi 4. Kişisel Sergisi olacak. Sanatçının ayrıca 2007 yılında gerçekleşen Wollongong Sanat Galerisi 8. Portre yarışmasında 1.lik ödülü bulunmaktadır.

Işıl Güngör izleyicisine sunduğu “Sokak Halleri”ni şöyle tanımlamakta:

Isil Gungor Sokak Halleri 2

“Sokaklar dinginliğin içindeki karmaşa! Evin kapısından adım attığımız anda dinamik, karmaşık, şiddetli bir akış içinde sürükleniyor hayatlarımız. Bu sürüklenişin içinde insanı sakinleştiren ancak bir o kadar da kaosa sürükleyen izdüşümleri var! İşte ben o izdüşümlerini arıyorum kadrajlarımda…

Kaosun içinde sessiz bir anlaşma gibi sokaklar nelere şahitler ve bizler ne kadarını görüyoruz.

Isil Gungor Sokak Halleri 1

Her sokağın kendine göre, mevsime göre bir hali vardır. İçinde barındırdığı çöp bidonu, yuvarlanan kedisi, havlayan köpeği, serilmiş çamaşırı, sepeti bekleyen bakkalı, yürüyen kadını, duran adamı, koşan çocuğu.

Kaosun içindeki dinginliği göstermek niyetim. Ben sadece o anda oradan geçiyordum.”

Isil Gungor Sokak Halleri 1

Nişantaşı Oovoart Galeri’nin ev sahipliğini yaptığı, içinde yaşadığımız sokaklarımızdaki bakıp da göremediğimiz nüansları sergileyen “Sokak Halleri”ni 26 Temmuz / 15 Ağustos’a kadar izleyebilirsiniz. Serginin açılış kokteyli 26 Temmuz Çarşamba günü saat 14:00 da başlayıp 20:00’ a kadar sürecektir.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Ahmet Kaya albümlerinde gizli kalmış 12 şair

Müzik tarihinde eşine az rastlanır bir üretkenliğe sahip olan Ahmet Kaya’nın...

2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması’ndan derlediğimiz 18 fotoğraf

Presshaber.com -  2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması'nın ödüllü fotoğraflarını sizin için...

Bir aşçıdan ‘herşey dahil’ otellerle ilgili 13 hayati bilgi

Her şey dahil tatillerin bu kadar “ucuz” olmasının pek çok nedeni...

Biricik şair Metin Altıok’un bestelenen 10 şiiri

Türkçe şiirin en naif şairlerinden biri kuşkusuz Metin Altıok'tur. Birçok şiiri şarkı...

Tartışı-Yorum

Taraflı insan, taraflı medya

“Her insan kendi içerisinde ayrı birer kainattır”, yazıp-konuştuğu şeyleri kendi fikir dünyasının renkleriyle boyar. Aristo’nun bu felsefik söylemini, laboratuvar çıktıları ile vermenin daha anlaşılır ve kalıcı olacağı kanaatindeyim. Son zamanlarda modern bilimin ortaya koyduğu verilere göre; insan sinir sistemini oluşturan 100 milyar sinir hücresinin bir araya gelip...

İsmail Beşikçi Aziz Sancar’ı Nelson Mandela’yla eleştirdi

Sosyolog İsmail Beşikçi, bu yılın kimya dalında Nobel Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Aziz Sancar'ı Nelson Mandela ile karşılaştıran İsmail Beşikçi yazısında, "Bilim adamı olmaktan önce, insanlığın evrensel değerleriyle bütünleşmek daha önemlidir. Evrensel değerleri savunmak, bilim adamı olmaya da engel değildir....

Zülfü Livaneli: Türkiye’de faşizmin klasik sacayağı kuruldu

Zülfü Livaneli, Diken'de yer alan "Türk Faşizminin niteliksel dönüşümü" başlıklı yazısında yaşanan son gelişmeleri ve devam eden savaşı yazdı. Tarihten beri Türkiye'de faşizmin klasik faşizmden farklı olduğunu belirten Livaneli, "Faşizmin klasik sacayağı kurulmuş durumda. Dinle milliyetçilik birleşti. El değiştiren sermaye de yanlarında. Dolayısıyla bu sefer, insan haklarını...