Ana SayfaKültür SanatFotoğrafIşıl Güngör’den “Sokak Halleri”...

Işıl Güngör’den “Sokak Halleri” Fotoğraf Sergisi

Fotoğraf sanatçısı Işıl Güngör’ün “Sokak Halleri” sergisi 26 Temmuz 2023’te Nişantaşı Oovoart Galeri’de açılıyor. Avustralya’da yaşayan sanatçının Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisi “Sokak Halleri” İstanbul’ un andaki sokak dinamiklerini izlememizi sağlıyor. 50’ ye yakın eserden oluşan çalışmalarda dikkati çeken en önemli unsur ise fotoğraf makinası ile değil iPhone cep telefonu ile çekilmiş olmasıdır.

Sidney TAFE Akademisi Fotoğraf Bölümü’ünden mezun olan sanatçı çalışmalarına ilk olarak analog makinalarla başladı. Sanat hayatının ilk yıllarında çalışmalarında ağırlıkla siyah – beyaz filmler kullanan Güngör teknolojinin gelişmesiyle araç olarak dijital makinalar ve iPhone’da kullanıyor.

Çalışmalarını pek çok kıtada gerçekleştiren sanatçının son dönem çalışmaları İstanbul ve Anadolu’nun sokaklarından oluşmaktadır.

hakkında Isil Gungor Sokak Halleri 2 fotoğraf sergisi

Yılın belirli zamanlarını ana vatanı Türkiye’de geçiren Güngör’ün Oovoart Galeri’de gerçekleşecek olan sergisi 4. Kişisel Sergisi olacak. Sanatçının ayrıca 2007 yılında gerçekleşen Wollongong Sanat Galerisi 8. Portre yarışmasında 1.lik ödülü bulunmaktadır.

Işıl Güngör izleyicisine sunduğu “Sokak Halleri”ni şöyle tanımlamakta:

hakkında Isil Gungor Sokak Halleri 2 fotoğraf sergisi

“Sokaklar dinginliğin içindeki karmaşa! Evin kapısından adım attığımız anda dinamik, karmaşık, şiddetli bir akış içinde sürükleniyor hayatlarımız. Bu sürüklenişin içinde insanı sakinleştiren ancak bir o kadar da kaosa sürükleyen izdüşümleri var! İşte ben o izdüşümlerini arıyorum kadrajlarımda…

Kaosun içinde sessiz bir anlaşma gibi sokaklar nelere şahitler ve bizler ne kadarını görüyoruz.

hakkında Isil Gungor Sokak Halleri 1 fotoğraf sergisi

Her sokağın kendine göre, mevsime göre bir hali vardır. İçinde barındırdığı çöp bidonu, yuvarlanan kedisi, havlayan köpeği, serilmiş çamaşırı, sepeti bekleyen bakkalı, yürüyen kadını, duran adamı, koşan çocuğu.

Kaosun içindeki dinginliği göstermek niyetim. Ben sadece o anda oradan geçiyordum.”

hakkında Isil Gungor Sokak Halleri 1 fotoğraf sergisi

Nişantaşı Oovoart Galeri’nin ev sahipliğini yaptığı, içinde yaşadığımız sokaklarımızdaki bakıp da göremediğimiz nüansları sergileyen “Sokak Halleri”ni 26 Temmuz / 15 Ağustos’a kadar izleyebilirsiniz. Serginin açılış kokteyli 26 Temmuz Çarşamba günü saat 14:00 da başlayıp 20:00’ a kadar sürecektir.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

9 maddeyle İspanya’da bir sosyalist ütopya: Marinaleda kasabası

Polisin, suçun ve işsizliğin olmadığı; "sosyalist ütopya" olarak nitelendirilen İspanyol kasabası...

21 fotoğrafla kadınların erkeklerden uzun yaşadığının kanıtı

Kadınların erkeklerden daha uzun  yaşadığı istatistiksel bir gerçek. Doğal olarak bilim adamları...

Tarihten günümüze, 100 Afişle İşçinin Emekçinin Bayramı 1 Mayıs

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı ruhu, ilk kez 1856'da Avustralya'nın...

Biricik şair Metin Altıok’un bestelenen 10 şiiri

Türkçe şiirin en naif şairlerinden biri kuşkusuz Metin Altıok'tur. Birçok şiiri şarkı...

Tartışı-Yorum

İttihat ve Terakki’nin Alevilik ve Bektaşilik üzerine araştırması

Neden İttihat ve Terakki Cemiyeti (İTC), Alevilik ve Bektaşilik üzerine bir araştırma yaptı?Kitabı ilk elime aldığımda kafamda bu soru ve içerisinde nasıl bir yaklaşım olacağı düşüncesi vardı.Günümüzde dahi yayınlanan...

Zannımın kıpırtıları

Kendi öz farklılığı insanı değerli kılan en önemli unsurdur. Farklı bakış açıları, farklı soluk alış-verişler ve hayatı farklı yudumlayışlar hayat tuvalinde manzarayı ısıtan en canlı renklerdir. Bütün bu farklılıkları...

Ankara’da Gayrimenkulün Son Durumu

Ankara, bilindiği üzere memur kenti olarak da bilinmektedir. Fakat son yıllarda oluşan konut projeleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin çıkarmış olduğu sosyal projeler ile   arsaların yüksek  noktada fiyatlanması aslında hiçte öyle...